Щоб змінити будь-яку живу істоту, достатньо скалічити їй психіку. Вчені, досліджуючи особливості свідомості, не раз застосовували й дуже жахливі методи, аби перевірити, як у тій чи іншій ситуації поведе себе людина чи тварина. Наслідки таких дій давали про себе знати нещасним усе життя.

Bigpicture зібрав дев'ять найстрашніших психологічних експериментів в історії.

1. Виховання хлопчика як дівчинки (1965-2004)

Невдала операція залишила восьмимісячного Брюса Ремера без статевого органу. Батькам хлопчика психолог Джон Мані з університету Джона Хопкінса в Балтіморі (США) порадив змиритися з цим і виховувати малюка як дівчинку. Брюс став Брендою і до того часу, поки не дізнався правду про себе, жив відносно нормально. Після одкровень батьків він тричі пробував накласти на себе руки. Потім Брюс –Бренда змінив ім'я і навіть одружився. Проте у 38 років після розлучення він здійснив ще одну спробу самогубства, що, на жаль, була успішною.

2. "Джерело відчаю" (1960)

Популярні новини зараз

"Нова пошта" змінила тарифи на міжнародні посилки: як заощадити 25%

"Холостяк" Михайло Заливако посміявся над "філософами": "Зайва трата часу"

Суддя "Майстер шеф" Ектор Хіменес-Браво похвалився шикарним маєтком під Києвом

Нещастя наздогнало дружину Віктора Павлика на останніх місяцях вагітності: "Ще гірше"

Показати ще

Учасниками цього експерименту були мавпи. Доктор Гаррі Харлоу відбирав дитинча у матері і цілий рік тримав його на самоті. Після того як малюк повертався до матері, він демонстрував серйозні психічні відхилення, що були наслідком позбавлення ласки.

3. Експеримент Мілгрема (1974)

В експерименті були задіяні три людини: власне сам дослідник, піддослідний та актор, який грав роль іншого піддослідного.

Перед початком експерименту "вчителю" пояснювали, що головна мета досвіду - виявити нові методи запам'ятовування інформації. Простий експеримент на запам'ятовування перетворювався на катування. Кожна невірна відповідь коштувала піддослідному актору удару струмом. Насправді ніяких ударів струмом не було, але після кожної помилки напруга "виростала" на 15 вольт. Якщо "учитель" відмовлявся, експериментатор наполягав, пояснюючи, наскільки це важливо для науки.

Результати виявилися кошмарні: 65% "вчителів" доходили до рівня 450 вольт. Таким чином Мілгрем довів, що людина, яка знаходиться під владою когось більш авторитетного, здатна на вчинок, абсолютно неймовірний для неї в звичайному житті.

4. Набута безпорадність (1966)

Цього разу піддослідними були собаки. Психологи Марк Селігман і Стів Майер розділили їх на три групи. З першою нічого не відбувалося, собак другої групи били струмом, але удари можна було припинити, натиснувши на важіль, а третій не пощастило найбільше. Їх теж били струмом, але уникнути цього було неможливо.

Через деякий час клітки третьої групи відкрили, але жодна з собак навіть не намагалася вийти. Це показало, що тварини ставилися до страждань, як до чогось неминучого.

5. "Жахливий експеримент" (1939)

Венделл Джонсон з університету Айова (США) зі своєю аспіранткою Мері Тюдор в 1939 році розділили 22 дітей-сиріт з Девенпорта на дві групи. Одним говорили, що їх мова бездоганна, іншим - що вони жахливо заїкаються, хоча абсолютно всі діти говорили нормально. Результат експерименту приголомшив. У більшості дітей другої групи розвинулося заїкання, що збереглося назавжди.

6. Малюк Альберт (1920)

Дев'ятимісячному хлопчику Альберту два місяці показували ручного білого пацюка, вату, маску Санта-Клауса з бородою, білого кролика і т.д. Але потім доктор психології Джон Уотсон за спиною дитини почав бити залізним молотом по металевій пластині кожен раз, коли хлопчик торкався до щура. У підсумку дитина почала боятися не тільки білого щура, але і вату, Санта-Клауса і білого кролика. Цей страх залишився з ним на все життя.

7. Експерименти Лендіса (1924)

Вивчаючи міміку людини, Карін Лендіс з Університету Міннесоти в 1924 показував своїм студентам щось, що могло викликати сильні емоції. Він змушував їх нюхати аміак, слухати джаз, дивитися порнографічні фільми і засовувати руки у відра з жабами. При цьому вчений ретельно фіксував їх міміку. Наступним етапом експерименту став наказ Лендіса студентам відрізати голову щура. У міміці тих, хто погодився, дослідник не зміг знайти якісь закономірності, проте вчений прийшов до висновку: в групі під впливом авторитету людина здатна на багато що.

8. Дослідження впливу наркотиків на організм (1969)

Об'єктами цього жорстокого експерименту знову стали мавпи. Групу приматів навчили самостійно вводити собі різні наркотики. Мавпи, які брали кокаїн, почали страждати від конвульсій і галюцинацій, вириваючи собі фаланги пальців. Ті мавпи, які вживали амфетамін, висмикували з себе всю шерсть, а тварини, які піддавалися одночасній дії кокаїну і морфіну, помирали протягом двох тижнів після початку прийому наркотиків.

9. Стенфордський тюремний експеримент (1971)

Один з наймоторошніших психологічних експерименті над людьми. Його автором став психолог Філіп Зімбардо. Він створив дуже реалістичну імітацію в'язниці в підвалі факультету психології, а 24 студентів-добровольців поділив на "в'язнів" і "наглядачів".

Спочатку студенти розгубилися, але другий день експерименту все розставив на свої місця: повстання "в'язнів" було жорстоко придушене "наглядачами".

З часом система контролю настільки посилилася, що "в'язнів" не залишали на самоті навіть в туалеті. Коли їх питали, як їх звуть, багато хто називав свій номер. "В'язні" настільки вжилися у свої ролі, що почали відчувати себе, наче у справжній в'язниці, а студенти, яким дісталася роль "наглядачів", відчули справжні садистські емоції по відношенню до людей, які ще кілька днів тому були для них хорошими друзями.

Дослід припинили достроково з етичних міркувань.

Як писав "Знай.ua", соціальний експеримент з дітьми шокував їхніх матерів.