Біографія

Дата народження: 21.09.66.
Батьківщина: республіка Мордовія, Тобеевский район, село Сургодь.
Через деякий час батьки вирішили переїхати в Куйбишевську обл., а після в Донецьк.

Сім'я

Ахметов народився сім'ї продавщиці і шахтаря. Мати звуть Някія Насредіновна, після вона стала головою в наглядовій раді акціонерного товариства «СКМ». У Ахметова є брат, старший, звуть Ігор. Брат пішов по стопах батька і деякий час пропрацював в шахті, де отримав характерне для шахтарів захворювання і йому довелося піти з роботи.

Рінат Ахметов і його сини
Рінат Ахметов і його сини

Дружина також працює в «СКМ», головою ревізійної комісії. Вона народилася в 1965 році і звуть Лілія, дівоче прізвище - Смирнова. У Ріната Ахметова є два сина, старшого звуть Дамір (09.09.88), а молодшого Алмір, народився в 1977 році. До речі, старший син входить до наглядової ради ДТЕК і Метінвесту, одружений, є дочка.

Широко відомий Ринат став в 90-х, коли зайняв місце президента ФК «Шахтар». Займав раніше цю посаду Ахать Брагін, загинув під час вибуху на стадіоні футбольного клубу в жовтні 95-го.

Рінат Леонідович отримав хороший вплив в Донецькій області, але намагався не торкатися політики. Однак під час «помаранчевої революції» підтримував Віктора Януковича на виборах в президенти.

У 2015 році ЗМІ поширювали інформацію (посилаючись на слова Е. Фірсова), що проти Ахметова відкрили кримінальне провадження, фінансування сепаратизму і тероризму. Однак його прес-служба спростовувала це. До цього в тому ж році В. Ярема (генеральний прокурор) заявляв, що Ахметов, бувши свідком, проходив допит в Генпрокуратурі щодо фінансування донбаських терористичних груп. Як говорили ЗМІ, в прокуратурі Ринат провів 6 годин. Пізніше сам Ринат Леонідович підтверджує цю інформацію і каже, що більше до нього питань немає.

Освіта

Ринат за фахом маркетолог, навчався в Донецькому національному університеті, економічний факультет якого закінчив у 2001-му.

Кар'єра і бізнес

Насправді олігарх не надто публічна людина, рідко дає публічні заяви і звернення, а також намагається не показуватися на світських заходах.
За твердженнями багатьох ЗМІ зараз Ахметов живе безбідно завдяки Ахатю Брагіну, який, нібито, не тільки колишній президент «Шахтаря», а й мав великий вплив в організованій злочинності Донбасу. Обидва вони жили в селищі Отябрьское і, швидше за все, познайомилися, граючи в карти. Судячи зі спогадів місцевих жителів, які згадують в ЗМІ, у Ахметова був талант до карткових ігор і після їх з Брагіним спільних поїздок в Сочі і Москву, вони поверталися в пристойним виграшем.

Рінат Ахметов
Рінат Ахметов

Однак в середині осені 95-го прямо під час матчу Брагіна підірвали на стадіоні Донецька, після чого його місце та імперія перейшли до Ахметова, який на цей матч вдало запізнився на 15 хвилин.

Як говорить сам Ахметов, хоча і нечасто згадує початок своєї кар'єри, стартовий капітал він заробив взагалі випадково. Так, ще на самому початку 90-х у нього був бізнес, надприбуток навіть не збиралися отримати, просто купили його, а що робити далі не мали поняття. Але тоді почалася сильна інфляція і продавали бізнес вже набагато дорожче.

У 1995 р Рінат Ахметов ініціює створення «Донгорбанку». Він спочатку був майном компанії «СКМ Фінанс», а 16.07.11 його об'єднали з ПУМБом.

У 2000-му році Ринат засновує свою компанію «СКМ» (Систем Кепітал Менеджмент), в якій став єдиним акціонером в квітні 2009 р. У СКМ контрольні пакети більше сотні підприємств, які в основному працюють в галузі енергетики, гірничої металургії, телекомунікаціях, а також в медіа, страховому та банківському секторах і в роздрібній торгівлі. Зарплата у працівників, яких, до речі, приблизно 300 тис., в 2011 році була в 2 рази вище середньої оплати праці

в Україні. Крім того, бізнес «білий», ця компанія - один з найбільших платників податків в країні.

Як фізособа Ахметов теж отримав «титул» найбільшого платника податків за 2011 рік, він заплатив лише податку на дохід 67,8 мільйонів гривень, в 2013-му - 394, в 2015-му - 379,796 (в цілому за три роки).

Компромат і чутки

Як вже говорили, в політику особливо не рвався, до підтримки Януковича. У 2006-му році Ринат Леонідович входить в списки «ПР» на виборах до парламенту і став її основним спонсором. Як каже Олександр Єфремов, Ахметов тоді надав їм «дуже серйозну підтримку». Завдяки їй змогли забезпечити роботу експертних і аналітичних груп в парламенті.

Рінат Ахметов та Віктор Янукович
Рінат Ахметов та Віктор Янукович

У 2012 році відмовився від участі на виборах до парламенту. За час проведений в ВР пропустив безліч засідань парламенту (529 з 530). Однак за його карткою депутата все одно голосували за майже всі проекти від Партії регіонів його колеги.

Після допитів у справі про фінансування тероризму вже в листопаді 2015-го по вирішенню суду дозволили перевірку «ДТЕК Дніпроенерго», а саме їх фінансово-господарську діяльність. Як зазначено в даних розслідування, під кінець 2014 і в самому на початку 2015-го тероризм фінансувався посадовими особами цього підприємства. Зроблено це було за заплутаній схемі: спочатку купували вугілля в донецькій «Східній Вугільній-Енергетичній компанії», потім робили його поставки на теплоелектростанції «Придніпровська» і «Криворізька». Однак сама вугільна компанія перераховувала гроші в «Донантрацит», а їх направляли вже на забезпечення тероризму.

Рінат Ахметов - дуже заможна людина, його не раз включали в списки найбагатших людей. Однак за останньою інформацією за 2018 рік через рішення суду в Нідерландах активи його компаній ДТЕК, Метінвест і СКМ заморозили. Разом з ними заморозили і акції низки інших компанія, наприклад Metinvest B. V. і DTEK Management B. V. До речі, раніше через постанову окружного суду Нікосії заморожували 820 мільйонів доларів по «Укртелекому».

Але навіть ці події не завадили Рінату Леонідовичу увійти в ТОП-500 мільярдерів за версією Bloomberg в 2018 році. На багатьох бізнесменів України військовий конфлікт останніх років позначився не дуже добре, але Ахметов зміг збільшити свій статок ще на 268 мільйонів доларів. До речі, в цьому рейтингу Ахметов зайняв місце навіть вище, ніж раніше: був на 439-му, а став на 393-му, зі статком у 4,98 мільярда.

Рінат Ахметов і Петро Порошенок
Рінат Ахметов і Петро Порошенок

За рейтингом "Фокуса" того ж року Ахметов все ще найбагатший громадянин України - 3,1 мільярда доларів.

Фотографії

Рінат Ахметов і його дружина
Рінат Ахметов і його дружина

Ренат Ахметов
Ренат Ахметов

Рінат Ахметов
Рінат Ахметов

Відео

Посилання

• Гуманітарний Штаб «Допоможемо»

• Благодійний фонд Рината Ахметова