Заява співачки Руслани про те, що предками сучасних українців були стародавні шумери, досить сильно сколихнула інтернет-громадськість. В основному, звичайно, почулися смішки, але знайшлися і ті, хто з готовністю з таким твердженням погодився. Крім шумерів, серед наших предків Руслана назвала скіфів та сарматів. Спробуємо розібратися з усіма трьома кандидатами на цю почесну роль.

Шумерське питання

Шумери - народ таємничий і загадковий. Що не дивно, адже припинили своє існування, як окремий народ, вони десь в II тисячолітті до н. е. І відомостей про їх життя у нас не так, щоб дуже багато.

До слова, шумери - це сучасне слово, придумане для зручності істориків. Чому історики вирішили виділити серед численних жителів Межиріччя такий народ? Справа в тому, що в ті далекі часи простір між річками Тигр і Євфрат був заселений різними народами. Цілком можливо, що це навіть був найбільш густонаселений регіон на планеті в той час.

Популярні новини зараз
Закінчення війни вже близько – старець Діонісій обнадіяв українців пророцтвом Викорініть з себе "радянщину": 5 звичок, які час залишити в минулому Пенсіонерам встановили обмеження: кому не світить підвищення виплат У YASNO повідомили неприємну новину для тих, хто платить за "нічним" тарифом
Показати ще

Але письмові джерела того регіону дійшли до нас відразу на двох не надто схожих мовах - шумерській та аккадській. Історики зробили висновок, що жило там дві групи народів. По-перше, семітомовні аккадці і ассірійці, а по-друге - шумери. Причому одна від одної ці групи себе не відокремлювали, у них була одна загальне самоназва - чорноголові. На шумерському це звучало, як «sag-gig-ga», а на акадській - «şalmat qaqqadim».

При цьому, якщо семітську приналежність аккадців ми можемо констатувати без особливих сумнівів, то про шумерів ми знаємо тільки те, що вони не були семітами. Ким же вони були? На жаль, однозначної відповіді на це питання немає досі. Шумерське питання сформулював ще історик Ф. Вайсбах в кінці XIX століття. Ні археологічні знахідки, ні лінгвістичні вишукування відповіді на питання походження цього древнього народу не дали. Але дозволили приблизно встановити, що зовсім здалеку в Межиріччя вони прийти не могли, швидше за все, прибули з Аравії чи Сирії.

За довгі тисячі років шумери розчинилися в інших народах. Змішуючись з аккадцями і ассирійцями, вони утворили народ Вавилона. Вавилон завоювали арамеи і халдеї, а нащадками арамеев вважаються сучасні ассирійці, які проживають по всьому світу, але в основному на території Ірану, Іраку, Сирії та Туреччини. До речі, в Україні, згідно з переписом населення, їх теж проживає цілих 3200 чоловік.

Безумовно, культура шумерсько-аккадського Межиріччя вплинула і на європейську, і на азіатську культуру найрадикальнішим чином. Навіть складно уявити масштаб цього впливу. Але на цьому контакти шумерів з українцями, судячи з усього, закінчуються.

Скіфи

Ось це вже тепліше. Скіфи жили на території сучасної України і, цілком ймовірно, взяли активну участь в етногенезі слов'ян, а значить і українців. Хоча, звичайно, називати себе прямими нащадками скіфів у нас підстав немає. Немає доказів, що у скіфів взагалі були прямі нащадки.

Як і у випадку з шумерами, походження скіфів до кінця не відомо. За Геродотом, вони прибули на територію України з Азії. Але тут треба враховувати, що Азія для грецького історика починалася десь відразу за Доном, так що напрямок це досить умовний.

Найчастіше дослідники сходяться на тому, що плем'я це перекочувало в Причорномор'ї в VII столітті до н.е. Можливо, з Центральної Азії, а може і звідкись з Надволжя. Говорили вони на одному з діалектів північноіранської мови.

Окреме питання - це зв'язок скіфів з попередніми господарями Причорномор'я, кімерійцями. Ареохолог та історик Борис Гранков відстоював точку зору, що обидва племені споріднені етнічно і культурно, просто кімерійці почали освоювати наші землі трохи раніше.

Нарівні з цією теорією, існує і точка зору, що ніякого зв'язку між племенами не було. Загалом, як прийнято говорити зараз, все складно.

Чи були скіфи серед наших предків? Найімовірніше, так. Це доводить і палеогенетична експертиза скіфських поховань, яка показала, що близько половини українців мають ту ж Y-хромосомну гаплогрупу. Втім, поширена вона по всій Європі, особливо в східній частині.

Сармати

За Геродотом, родинне скіфам плем'я «савроматів» проживало за Доном. Сам древній грек вважав, що сармати - це нащадки від шлюбів скіфів з амазонками, і говорять вони на скіфській мові, але «з помилками». Тобто мови у двох племен були родинні, або були діалектами однієї мови.

Трохи пізніше сармати змістилися на захід, як раз в Північне Причорномор'я. Грецькі джерела стверджують, що два сарматських племені - язиги та роксолани - в 125 році до н.е. сформували тут у нас досить потужну коаліцію, яка довго опиралася різноманітним ворогам, в тому числі і могутньому Риму.

Поступово сармати почали найматися на службу до римські легіони, розселившись по всій Східній і Центральній Європі. Безумовно, вони взяли участь у формуванні слов'ян в цілому, і українців зокрема.

У XVI-XVII ст. в Польщі була ціла мода на «сарматизм». Польські шляхтичі любили зображувати себе прямими нащадками тих самих савроматів. Прямими, вони, звичайно, не були, але так чи інакше сармати нам і полякам, як мінімум, далекі родичі.

Етногенез будь-якої народності - це справа непроста. Навряд чи ми коли-небудь зможемо точно встановити перелік народів, які взяли участь у формуванні українців. Головне в цій справі - не втрачати голови. Скіфи і сармати цілком можуть бути присутніми в цьому переліку. А ось шумери - вкрай сумнівно. Та й з такими давніми народами завжди багато неясностей.