Якщо у вас виникає ряд запитань щодо сенсу купання в ополонці, але ви не знаєте відповідей, ми вам допоможемо! Дізнайтеся, звідки пішла ця традиція і що потрібно робити перед купанням? Якого числа можна занурюватися в ополонку, коли це краще робити: 18 cічня ввечері чи вранці 19 січня? Який головний принцип очищення для християнина в цей день? Чи очищає пірнання людину від гріхів? Читайте, в чому користь купання і все найцікавіше про сформовані в Україні церковні традиції щодо купання в ополонках у хрещенські морози.

Історія виникнення купання в ополонці

Якщо ви вирішили зануритися на Водохреща в холодній ополонці, але не знаєте, як правильно все зробити для купання, вам на допомогу прийде ця стаття. Тут максимально докладно описано, якою має бути підготовка і чому занурюються в святі джерела чи річки в січні, коли на вулиці хрещенські морози.

Чи варто думати, що в ополонці обов'язково варто купатися, чи що це якийсь специфічний обряд? Виявляється, зовсім ні! Сформована традиція купатися нікого не очистить від гріхів. «Тоді навіщо все це потрібно?» - запитаєте ви.

За словами представників церкви, про Хрещення Господнє не варто думати, як про купання в хрещенські морози. Починати очищати свої гріховні помисли потрібно в благодатне свято Богоявлення 18-го січня. Йти до церкви на службу, читати молитви, поститися, прощати інших, забувати минулі образи та просити вибачення у тих, кого образили ви.

Частинки свяченої води всюди. Адже з Хрещенням Господа вода освячується всюди. І її крапельки багато разів піднімалася в небеса, а потім поверталися на землю. Водохресний звичай занурюватися в ополонці з'явився давно. Але це зовсім не церковна традиція.

Популярні новини зараз
Навіть до ПФУ йти не потрібно: кому автоматично призначать доплати до пенсії у серпні "Оленячий Місяць" 21 липня: чим небезпечний цей місяць у повні в Козерозі і як пережити період без проблем Вода дорожчає вже з серпня: скільки доведеться платити Уряд готує пенсіонерам несподіваний сюрприз: хто отримуватиме на 2 тисячі більше
Показати ще

Для здоров'я, звичайно, корисно занурюватися. Але не варто думати, що це ваш шанс очиститися. Деякі вживають навіть спиртне, щоб показати свою молодецьку завзятість. Але в свято Богоявлення Господь робити цього категорично не можна. Господь дарує нам достаток освяченої води. І починається очищення з вас самих - із вашого покаяння.

Ось чому не варто прожогом кидатися до ополонки. І думати, що це найкращий час для того, щоб скинути з себе гріховний тягар. Скупатися і потім хвалитися в соцмережах, викладаючи свої фото про скоєний «подвиг» абсолютно не важливо. Найголовніше і найважливе в день Богоявлення - долучитися до Божої благодаті.

Ставлення до купання в Україні різне. Одні вважають, що це - екстрим. Інші називають традицією, треті - єрессю. Як би там не було, але в купанні в ополонці не варто бачити очищення душі та тіла. Це відбувається тільки завдяки покаянню і за допомогою таємної сповіді.

Молитва - ось що важливо в хрещенські дні. Потрібно налагодити спілкування з Богом. Адже багато людей, які занурюються в ополонці на Водохреща, навіть не вірять в Бога, не ходять до церкви або відвідують її вкрай рідко, що вже казати про читання молитов...

Купання у крижаній ополонці: небезпечне чи безпечне для здоров'я?

У народі кажуть, що якщо зануритися в ополонку з головою, то будеш здоровий цілий рік. Але все це відносно. Контраст температур викликає якусь ейфорію. Людина відчуває прилив сил, енергії та щастя.

Занурення в ополонці корисне й безпечне для здоров'я, якщо починати із загартовування. У моржів міцний імунітет. Не захворіє і той, хто загартовується. Деякі люди купаються на Водохреща в ополонці, підтримуючи ритуал солідарності з предками.

Особливо від купання можуть постраждати діти. Думати, що якщо дитина захворіла, і хворий занурившись у ополонці одужає, в жодному разі не варто! Насправді така процедура не лише для дітей, а й для дорослих - дуже великий стрес для організму. Набагато краще піти до церкви, почитати молитву і поставити свічку за здравіє.

Дата Хрещення для багатьох - це всього лише веселе свято, коли пірнають, тим самим нібито очищаючись. Але ж насправді все абсолютно не так. У дійності після занурення люди відмінно проводять час: ситно їдять і добряче випивають. Починаються галасливі гуляння біля річки. Для кожного року встановлені свої місця, де можна зануритися в ополонці, після чого розгульно провести час.

У Києві та інших містах країни встановлюють намети з міцними напоями і різними стравами. У місцях масового скупчення людей біля ополонки можна весело провести час. Але це проти правил церкви, адже на Водохресний Святвечір 18 січня вдень треба поститися. А ввечері починати трапезу з ковтка свяченої води. Після чого варто вжити голодну кутю. А потім можна трапезувати в тихому родинному колі, але виключно пісними стравами без алкоголю.

Пост, молитва, сповідь і причастя входять до числа основних діянь для очищення душі грішника. Святою водою можна омити обличчя, але не бездумно, а з чистими помислами. Ми, звичайно ж, нікого не відмовляємо від пірнання в ополонці. І нічого проти цього не маємо.

Просто перше золоте правило на Богоявлення і Хрещення - це молитви і покаяння. А тим, хто хоче вийти здоровими з ополонки, хочемо порадити не пити спиртне, не палити. Із хтивими думками до ополонки краще зовсім не підходити - небезпечно для здоров'я.

Народні звичаї та церковні правила - різні поняття. Пам'ятайте, що лізти в крижану воду в хрещенські морози церква нікого не примушує. Просто радить робити це обережно і з чистим помислами.

Так що ж важливо для налагодження спілкування з Христом? І яку дату варто вибрати для занурення, якщо ви вірите в церкву?

Коли варто занурюватися в ополонці: 18 чи 19 січня?

Якщо ви в цьому році здійснюєте водохресне купання, думаючи про Бога в Хрещення, - це форма залучення до благодаті Духа Святого. Велике православне свято не повинно проходити з вереском і криками біля ополонки.

Купання в ній - зовсім не забава. І якщо вже ви вирішили зануритися, тоді перш за все варто знати, що Хрещення - велике православне свято, тому що в цей день Іоанн хрестив у Йордані самого Господа Ісуса Христа.

Хреститель прийшов до річки, щоб здійснити обряд очищення людей. 30-річний Ісус попросив хрестити його. Після скоєного обряду хрещення небеса розкрилися, і на Ісуса у вигляді голуба зійшов Дух Святий. Після цього пролунали слова Господа, який сказав, що Ісус - його син.

Ось так і з'явилася людям Свята трійця: Бог Син - Ісус, Святий Дух - голуб і Бог - його голос, що прозвучав. І найголовніше в надвечір'я Богоявлення 18 січня і на Водохреще вранці 19 січня - бути в церкві на службі.

Дуже важливо змити з себе всі гріхи, які накопичилися за рік. Змити, означає, очистити душу молитвами і покаянням. Адже минають дні за днями. І кожен день ми грішимо: когось засуджуємо або ображаємо, пишаємося собою, заздримо комусь, переїдаємо, перебуваючи в рабстві у власного шлунка, займаємося хтивістю, проявляємо свій гнів, лінуємося і є жадібніми до грошей та збагачення.

Ось чому так важливо в ці дні сповідатися, причаститися, випити ковток свяченої води, постить із ранку до вечора 18-го числа. Освячену воду добре згодом пити з ранку натщесерце, читаючи молитву.

Якщо ви зважилися занурюватися в ополонці, то належним чином налаштуйтеся на Бога, підіть до церкви, помоліться і усвідомте суть свята. Можете зробити це в зазначені терміни: 18-го у ніч, починаючи опівночі, або 19-го з ранку. Тільки купіль не очистить ваші душі. Джерело води в ці дні взагалі не має значення. Вважається, що на Водохреща освячується вся вода.

Для тих, хто буде занурюватися, потрібно зробити це триразово - пірнути з головою. І перед кожним зануренням промовити, перехрестившись: «Во ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа». Віра в Бога додасть тілесного і душевного здоров'я.

І все-таки люди глибоко віруючі вважають, що занурення - це язичницькі забобони. Пам'ятайте: ополонка не відпустить ваші гріхи. Це може зробити тільки священик. А для цього важливо поститися, читати молитву, після чого прийняти таїнство покаяння.

Купання в ополонці не має нічого спільного із церковним вченням. Не пропустіть головну суть свята Хрещення Господня! Часом у пошуках гострих відчуттів ми забуваємо про те, що свята вода дає нам духовну та фізичну силу. Підготуйте шлях для Господа в серцях своїх! Покайтеся і очистіться від гріхів!

Прийшовши з церкви додому, окропіть святою водою всі кути в домі за годинниковою стрілкою хрестоподібно, починаючи від вхідних дверей. Вважається, що дивовижною цілющою силою володіє вода, набрана опівночі 18-го січня. Вона захистить від нечисті та всіляких злих сил. Зберігати святу воду потрібно поруч із іконами.

І пам'ятайте, що найголовніша заборона в кожній оселі на Водохреща: ніяких сварок і лайок! Хоча б ці два дні викорініть всю злість. Нехай для негативної енергії не буде місця у вашому домі!