20 травня християни католицької віри святкують День Святого Духа або П'ятидесятницю (Pentecost) — важливе церковне свято, що відзначається на 50-й день після свята Великодня в пам'ять зішестя Святого Духа на апостолів.

Історія свята

Це свято одне з трьох великих старозавітних свят і означає прийняття Синайського законодавства при пророці Мойсеї, коли за півтори тисячі років до Різдва Христового біля підніжжя Синайської гори єврейський народ, звільнений з Єгипту, вступив у союз з Богом.

Євреї обіцялися в слухняності Богу, а Господь обіцяв їм Свою милість. За порою року свято П'ятидесятниці збігалося із закінченням жнив, і тому зустрічався з особливою радістю. Багато євреїв, розсіяних по різних країнах великої Римської імперії, прагнули до цього свята прибути в Єрусалим. Народившись в інших країнах, багато з них вже з трудом розуміли свій рідний єврейський мову, однак, намагалися дотримуватися свої національно-релігійні звичаї і хоч зрідка здійснювати паломництво в Єрусалим.

Зішестя Святого Духа не було несподіваним подією для апостолів. Ще за кілька століть до народження Спасителя Господь Бог почав готувати людей до дня їх духовного відродження і передбачав устами пророків: «Ви будете ходити в заповідях Моїх та постанов Моїх будете дотримувати і виллю від Духа Мого на всяку плоть... Виллю води на спрагле і потоки на висохле... і ви будете радісно почерпать воду з джерел спасіння... І дам вам нове серце, і новий дух дам вам вийму з вашого серця кам'янеого, і дам вам серце із плоті. Вкладу всередину вас Дух Мій і вчиню виконувати» (Йоіл 2:28; Іс. 12:3, 44:3; Єз.).

Такою чудовою подією почалося існування Церкви Христової. Після дня зішестя Святого Духа вони почали щорічно святкувати День П'ятидесятниці і заповідали згадувати цю подію всім християнам (1 Кор.16,8; Діян. 20,16).

До всеношної служби цього дня, як і до свята Великодня, зазвичай приурочувалися масові хрещення, і цей звичай досі зберігається стосовно приймає хрещення дорослим в Римсько-католицької церкви, літургії якої це свято за своїм значенням прирівнюється до Великодня. Знаменита «золота секвенція», «Прийди, Святий дух» («Veni Sancte Spiritus»), гімн, що належить невідомому автору 13 століття, співається під час святкової меси П'ятидесятниці.

Як повідомляв портал "Знай.uа", на 40-й день після Великодня православна церква святкує одне з 12 головних свят року Вознесіння Господнє.