26 серпня відзначається народне свято Михей Тиховій (за старим стилем – 14 серпня). За православним церковним календарем це день вшанування Михея Морасфітянина, одного з 12 малих пророків.

Михей Тиховій 27 серпня: головні заборони свята

У народі це свято назвали Тиховієм тому, що в цей день було прийнято спостерігати за вітром: якщо він тихий і спокійний, то осінь буде ясною, а якщо швидкий і стрімкий — слід чекати на непогоду. З цього приводу також існують такі приказки: «Тихий вітер в сад — суха осінь в ліс»; «Михеїв день з Бабиним літом бурею-вітром перегукуються».

Відомо, що в цей день дулі досить сильні вітри, за якими люди судили про погоду на наступні дні. Наші предки прагнули до Михея закінчити всі роботи в полі, тому сидіти вдома і байдикувати заборонялося. Допомагали і тим, у кого не було чоловіка в будинку – вдовам і сиротам. На полях 27 серпня вже можна було сіяти озимі. Крім того, за астрономічним календарем наступала осінь. З дерев вже падали листя, а повітря з кожним днем ставало все прохолодніше.

У народі цей день святкується як День каменяра. Будівельники храмів і кам'яних справ майстри завжди користувалися величезною повагою на Київській Русі. Деякі їх навіть побоювалися і даремно намагалися не дратувати і не ображати.

Адже каменяр знає багато секретів, як побудувати будинок, щоб він простояв не одну сотню років, а в помсту може зробити з ним що-небудь недобре. Наприклад, будівельники можуть закласти в пічну трубу гусяче перо. У цьому випадку кожен раз, коли стануть топити піч, вона буде «стогнати» і лякати домочадців.

Крім того, після Михея у православних християн завершується Успенський піст і починається осінній м'ясоїд. Однак, у цей день піст ще дотримується, тому не можна вживати рослинні масла і тепле пиття, алкоголь, а також м'ясні та молочні продукти.

Варто відзначити, що в цей період прийнято заздалегідь грати весілля. Так що Міхеїв день — остання можливість посвататися до дівчині, яка подобається.

При цьому наші пращури звертали увагу і на журавлів. Якщо птахи потягнулися клином на південь – значить, до середини жовтня вдарить мороз. Якщо ж журавлі спокійні і не стають на крило, зима прийде набагато пізніше, ніж зазвичай, а осінь буде теплою і сухою.