На 13 квітня цього року припав День чудотворної ікони Богородиці "Живоносне Джерело". Його відзначають щорічно в п'ятницю Світлої седмиці, Великоднього тижня. Давайте розберемося з цією подією.

Святкування встановлено в пам'ять реставрації константинопольського храму, який отримав назву "Живоносне Джерело". Храм споруджено імператором Левом I при джерелі, вода якого мала силу зцілення, що живиться силою Пресвятої Богородиці. У цей день звершується чин водосвяття з пасхальним хресним ходом.

На іконі Пресвята Богородиця з Богонемовлятою зображені над величезною кам'яною чашею, що стоїть у водоймі. У водоймі, наповненій життєдайною водою, зображено стражденні тілесними недугами, пристрастями і душевними хворобами. Всі вони п'ють цю цілющу воду і отримують різні зцілення.

Легенда свідчить, що в 5 столітті в Константинополі, поблизу так званих "Золотих воріт" перебував гай, посаджений у пам'ять Пресвятої Богородиці. В гаю було джерело, з давніх пір прославлен чудесами. Поступово це місце заросло чагарником, а воду затягло тіною.

Одного разу воїн Лев Маркелл, майбутній Імператор, зустрів у цьому місці сліпця, безпорадного мандрівника, що збився з дороги. Лев допоміг йому вийти на стежку і влаштуватися у тіні для відпочинку, а сам вирушив на пошуки води для освіження сліпого. Лев довго шукав воду і кілька разів чув закличний голос: "Лев! Не шукай води далеко, вона тут близько". Потім той самий голос показав Леву дорогу до джерела і навчив, як зцілити недугу мандрівника.

Імператора Маркіяна змінив Лев Маркелл (457-473). Він згадав про явище і передбачення Божої Матері, наказав очистити джерело і укласти в кам'яний круг, над яким був побудований храм на честь Пресвятої Богородиці. Імператор Лев назвав це джерело "Живоносним джерелом", так як у ньому проявилася благодать Божої Матері.

Імператор Юстиніан Великий (527-565) був людиною глибоко прихильною до православної віри. Він довго мучився водяною хворобою. Одного разу опівночі він почув голос: "Ти не можеш повернути собі здоров'я, якщо не нап'єшся з Мого джерела".

Цар не знав, про яке джерело говорить голос, і впав у смуток. Тоді Божа Матір явилася йому вже вдень і сказала: "Встань, цар, іди на Моє джерело, випий із нього води і будеш, як перш, здоровий". Хворий виконав волю Владичиці і незабаром одужав. Вдячний Імператор спорудив біля храму, побудованого Левом, новий прекрасний храм, при якому згодом був створений багатолюдний монастир.

У 1835 році з великим торжеством Патріарх Костянтин у співслужінні 20 архієреїв і при великій кількості прочан освятив храм; при храмі влаштували лікарні і богадільні. Явище Леву Маркеллу Божої Матері відбулося 4 квітня 450 року.

Дивіться сюжет про свята