Народне свято Вадим Ключник відзначається 22 квітня 2018 року (за старим стилем – 9 квітня). В церковному календарі це дата вшанування пам'яті преподобного мученика Вадима Перського, архімандрита. Свято прозване «ключником» на честь джерел, ключів, які б'ють з-під землі.

Історія свята

Святий Вадим жив у IV столітті. Він був родом з міста Віфлапати в Персії, з багатої і шляхетної сім'ї. Ще в молодості Вадим пізнав християнське вчення, роздав частину свого спадку. На гроші, що залишилися, побудував монастир в пустелі, в якій і оселився. Незабаром до нього приєдналися сім чоловік і стали його учнями.

У 376 році, в часи гонінь на християн, які почав цар Персії Сапор, Вадима з учнями заарештували. Протягом чотирьох місяців їх щоденно піддавали різним мукам, щоб вони зреклися своєї віри і поклонилися ідолам.

В тій же в'язниці був укладений якийсь християнин Нірсан. Муки, яким його піддали, виявилися для чоловіка непосильними. Він відрікся від Христа. Від нього зажадали в доказ убити святого Вадима. Нірсан боявся нових катувань і погодився на вбивство. Коли перед ним поставили преподобного і вклали в руки меч, його замучила совість. Він не відразу зміг вбити мученика. Вадим спокійно стояв і терпляче чекав, коли йому відрубають голову. Коли Нірсан це зробив, він не переніс душевних мук і вбив себе тим же мечем.

Популярні новини зараз
Накриє "золотий дощ" або ж хвиля кохання: які 3 знаки Зодіаку будуть найщасливішими наприкінці липня Виплати ВПО змінюються: що чекає переселенців з 1 серпня Українці зможуть насолодитись світлом: енергетики дають оптимістичний прогноз Світло буде цілий день: в "Укренерго" порадували українців
Показати ще

Традиції та обряди свята

На Вадима Ключника ходять до джерел, чистять їх, набирають джерельної води, вмиваються нею і п'ють. У цей день ключова вода дарує сили і зміцнює здоров'я.

З давніх пір існує обряд ворожіння на хвору людину з джерела. Для цього потрібно піти до води, ні з ким не розмовляти по дорозі, помолитися на чотири сторони і запитати у води, чи видужає той, про кого думаєш. Якщо вода залишиться гладкою і чистою, значить, людина оговтається від хвороби, і його чекає довге життя. Якщо вода почне булькати або вирувати – це поганий знак.

Також на Вадима Ключника починають виганяти худобу на луги.

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що в Україні, як і на всій території Європи, в неділю, 22 квітня, буде і далі переважно ясна та суха погода. Про це в Facebook повідомила синоптик Наталка Діденко. Так, вона попередила про негоду, яка насувається, деякі країни.