Команда Резніченка за 4 роки показала, як менеджери можуть оптимізувати взаємовідносини бізнесу і держави. Закінчилася каденція команди Валентина Резніченко в ДніпроОДА. За чотири роки біля керма області команда показала, що вони не політики, а в першу чергу, менеджери, які зуміли оптимізувати взаємовідносини бізнесу і держави та переплавити ці самі взаємини в якісний продукт, який буде служити країні і людям не один рік. Як їм це вдалося?

Сухі цифри

Якщо в 2014 році на будівництво та реконструкцію область витрачала 700 млн грн, то в 2019 році бюджет розвитку області складе 10 млрд грн.

За 4 роки і 3 місяці з бюджету області в розвиток інфраструктури вклали 30 млрд грн. Це більше, ніж за всі роки незалежності України до 2015 року. За ці роки в області капітально відремонтовано понад 500 доріг в межах населених пунктів, реконструйовано десятки садків і більше 100 шкіл, побудовані стадіони, сільські амбулаторії, побудовано з нуля декілька дитячих садків, чого не робилося за всі роки незалежності. У списку великих об'єктів, які проектуються або вже будуються в області прямо зараз - 310 об'єктів, не рахуючи доріг. Це, знову ж таки, нові школи, дитячі садки, лікарні, стадіони, амбулаторії, парки і житлові будинки.

Хто штовхав локомотив розвитку

Але звідки взялися гроші? Найголовніше в цій історії те, що за допомогою грошей з бюджету розвитку області вдалося реанімувати будівельну галузь. Саме будівництво стало локомотивом, який потягнув за собою всі інші галузі і привів до створення нових робочих місць, збільшення зарплат а значить і до зростання доходів в місцевих бюджетах. Ну і так по колу.

А яка роль ОДА в цій історії? Спочатку вона цей локомотив, судячи з усього, тягнула за собою, потім штовхала і надавала розгін. Дніпропетровській облдержадміністрації в окремо взятому регіоні вдалося зробити те, про що давно, але безуспішно говорить центральна влада. Пам'ятаєте цю нескінченну пісню - "треба вибрати ключові галузі, вкласти туди гроші і тра-та-та".

Популярні новини зараз
Дочка "заслуженого Д'Артаньяна" Михайла Боярського поплакалася, що їй нема куди поїхати відпочити: "Чому не можна просто жити?" За комуналку платити більше не будемо: українці дізналися, тарифи на які послуги точно не зростуть Введено податок на город – хто і скільки заплатить: дачники та мешканці сіл такого не чекали Частина воїнів ЗСУ може опинитися у в'язниці, але причина зрозуміла: пояснення адвоката
Показати ще

Юрій Голик

"Коли ми починали працювати в 2015 році, у нас не було проектувальників в області, у нас не було асфальтобетонних заводів, у нас не було підрядників. У нас був один старий підрядник, як частина Укравтодору, яка відкололася, приватизованого, з одним чадящим заводом. Зараз у нас в рік 5-6 нових асфальтобетонних заводів відкривається. Один новий нормальний асфальтобетонний завод - це близько 3 млн євро. 3 млн євро - це умовно 100 млн грн. Плюс 100 млн грн на техніку, яка це все обслуговує. Кожен асфальтобетонний завод - це чиясь інвестиція в область в районі 200 млн". Юридичні та фізичні особи, зареєстровані на території Дніпропетровської області, заробили з бюджетів всіх рівнів з 2015 року по кінець червня 2019 року 130 млрд грн", - проілюстрував Юрій Голик роботу галузі-локомотива.

Новий асфальтобетонний завод італійського виробництва в Новомосковську

Дитячий садок в Підгородньому. Це не візуалізація, а реальне фото готового об'єкта

"У цьому списку нові робочі місця, нові податки, можливість самореалізації нашими місцевими дніпровськими архітекторами, проектувальниками і будівельниками. У цьому списку нові школи, дитячі садки, лікарні, стадіони, амбулаторії, парки і житлові будинки. Просто для розуміння, що таке ОДА здорової людини з менеджером-технократом на чолі", - сказав Юрій Голик.

Оновлений центральний парк міста Покрова

Медзаклади Дніпропетровщини - найкращі в Україні

"За 4 роки роботи команда Валентина Резніченка побудувала понад 2 000 кілометрів нових доріг. Це в 2 000 разів більше, ніж за всі 20 років до цього. Все це вдалося реалізувати завдяки відмові від послуг Облавтодору, на утримання якого в кожній області, до слова, щорічно Україна витрачала по 106 мільйонів гривень бюджетних коштів. Дороги в області капітально ремонтують, будують і частково обслуговують приватні компанії. Щорічно в каденцію Резниченка обласний бюджет витрачав на ремонт доріг 1 млрд грн.

Нова дорога в селі Старовишневецьке Синельниківського району

Команда Резниченка перша в країні ввела п'ятирічну гарантію на відремонтовані дороги. "Ми чесно попередили всіх підрядників, коли ви підписуєте договір на те, що ви будете її робити, ви підписуєте собі смертний вирок, якщо ви щось зробите не так. Це означає, що протягом цього терміну, будь-який дефект на цій дорозі, крім перевантаження, переробляється за рахунок підрядника. Дві компанії, які відмовилися переробляти, у нас була історія в Кам'янському, проспект зробили, погано поклали бордюри, і в Нікополі погано зробили частину дороги вулицю Херсонську, зараз ми робимо її заново. Дві компанії отримали кримінальні справи, з обласним бюджетом більше не працюють, в області більше не працюють", - розповів Юрій Голік.

Дорога Вільне - Гвардійське. Одна з доріг, передана Дніпропетровській ОДА в минулому році від Укравтодору

Операцію "Оптимізація" почали з себе

Насправді рецепт успіху простий - урізати витрати і збільшити доходи. Децентралізація дала більше грошей і більше можливостей в регіони. Але щоб грамотно розпорядитися цими грошима і примножити їх, облдержадміністрація повинна була перебудувати свою роботу і перетворитися з "колективного безвідповідального" в такого собі менеджера, який зможе ефективно розпорядитися коштами, скоординувати роботу місцевих бюджетів розвитку. Для початку провели скорочення з 1200 чоловік до 500, а також власних витрат. "Департамент сільського господарства - до нас 91 людина, зараз 8 осіб. Що робив цей департамент? У нас немає корів, овець, у нас взагалі сільського господарства немає. У нас зараз єдина область, де обсяг сільського господарства на 5-6% в рік росте. Напевно, тому що ми туди не ліземо", - розповів Юрій Голик.

Або, наприклад, на висвітлення діяльності ОДА в ЗМІ виділяли щорічно 3 млн доларів, це 75 млн грн, на які можна, за словами Юрія Голика, побудувати "півтора садка". Зараз на цей комуністичний рудимент гроші не витрачають - безкоштовні соцмережі набагато ефективніше виконують цю роботу.

Крім того перебудували роботу всередині адміністрації за типом проджект-менеджменту. Ввели інститут радників. Припустимо, будується школа, яка у веденні департаменту освіти. Будує школу департамент капбудівництва, а обладнання закуповує місцева влада. І ось під цей проект створюється команда учасників, завдання радника - координувати її роботу.

З "обрізанням" ОДА все зрозуміло. Але збільшити доходи місцевих бюджетів можна тільки через розвиток підприємств і створення нових, адже в основному місцеві бюджети, в тому числі й обласної, складаються з податку на доходи фізичних осіб та 10% податку на прибуток. Значить, треба вкладати кошти бюджетів розвитку у великі проекти, які спричинять за собою створення цих підприємств, а не розмазуватимуть бюджетні гроші на ямкові ремонти і перестилання лінолеуму в окремо взятій старій школі. І тут з'явився такий найважливіший інструмент, як Прозорро, який дозволив ефективно витрачати бюджетні кошти.

Що дало Прозорро

Прозорро почали впроваджувати в області розпорядженням Резниченка 21 серпня 2015 року. Одними з перших в країні. Згідно з документом, всі структурні підрозділи Дніпропетровської ОДА та підпорядковані їм комунальні установи всі свої закупівлі на суму понад 3 тис. грн зобов'язані проводити в Прозорро. "Над нами всі сміялися, говорили, що ми ідіоти, дебіли, що це все неправильно, не працює, ніколи так не буде, закону немає і взагалі це експеримент, не відкатаний, тому забудьте, це все провалиться, - розповів Юрій Голик. - Яка була наша логіка? Ми були впевнені, що держава дотисне цю систему, запровадить її повсюдно. Наше завдання було натренувати наших підприємців на роботу в цій системі. У момент, коли ця система стала б обов'язковою для всієї країни, наші підприємці мали б величезний гандикап, тому що вони вже натренувались на нас.

Коли ми розгойдали цю систему, у нас виходили дивні історії. Багато підприємств, були зареєстровані по селах і різних селищах, глави селищ не розуміли, звідки у них з'явилися гроші. Тобто вони розуміли, що хтось почав працювати з державою, там якийсь цех з пошиття чогось відкрився, або по поставках, або будівельна компанія, вона починає платити податки, це ми розгойдуємо під себе, але причепом отримують всі: і держбюджет, і місцевий бюджет, і отримуємо ми. Тому для нас система Прозорро була важлива. Ми кожен день стежимо за показником. Є сайт biprozzoro.gov.ua - це модуль статистики прозорро, дуже цікава історія, для тих, хто любить футбольний менеджмент або в стратегії грати, там на будь-який параметр клацаєш і будуються гарні і зрозумілі графіки".

За 4 роки роботи з системою "Прозорро" підприємці, зареєстровані на території Дніпропетровської області, виграли торгів на 120 мільярдів гривень.

Як повернути з Польщі дорожніх будівельників

Тільки піднімаючи зарплату в галузі. "У нас в Дніпропетровській області ми зробили все, щоб ця зарплата була максимальною - 16 тис. грн. В Івано-Франківську досі 4600, знаєте до чого це веде? Це веде до того, що будівельник, який виграв торги в Києві, змушений 100% перевести в готівку гроші, щоб доплачувати будівельникам. Ми як держорган і бізнесмени, розуміючи, що відбувається, всю нормативку, згідно здоровому глузду, намагалися привести в життя. За це будівельники кажуть нам спасибі, - розповів Юрій Голик та навів такий приклад: в якийсь момент, коли в області закипіла робота по будівництву доріг, будівельні компанії відчули нестачу заводів, техніки, будматеріалів і робітників. Дійшло до того, що кваліфікованим дорожнім робочим готові були платити по тисячі євро заробітної плати. Але робітники, яких набирали з вулиці не готові були якісно працювати за ці гроші. Зовсім випадково в дорожню фірму звернулася бригада будівельників, які вже попрацювали в Польщі, але в чергове щось не склалося з від'їздом. Дізнавшись, що тут вони зможуть отримати такі ж гроші, як за кордоном, вони залишилися і прекрасно працюють. Ось і рецепт - підніми зарплату і люди повернуться.

Що буде далі

З розвитком місцевого самоврядування облдержадміністрації зникнуть, замість них з'являться префектури, які спостерігатимуть за життям регіону і будуть втручатися тільки тоді, коли порушуються закони. Територіальні громади зможуть самі розпоряджатися своїми грошима. Але для цього на місцях повинна вирости плеяда менеджерів, які будуть знати, що з грошима робити.

На допомогу майбутнім губернаторам, яких у нас в країні прийнято міняти з приходом нового президента, і для управлінців на місцях Юрій Голик написав книгу "Нескінченність не для слабаків". У цій книзі він покроково розписав, що потрібно робити. А ще Юрій Голик вважає, що запущений будівельний локомотив ще пару років буде по інерції виконувати свою функцію, навіть якщо ніхто цим не будемо займатися. Але ми сподіваємося, що все ж буде.

"До кінця року в області відкриється ще кілька кращих в Україні шкіл, нових стадіонів, басейнів, обладнаних дитячих садків, спортивних комплексів, кілька десятків амбулаторій, малих групових будинків для дітей-сиріт і десятки нових доріг. Ми зробили все, щоб не дивлячись на будь-які зміни, і погоду за вікном, вони всі були добудовані і відкриті в цьому році", - резюмував Юрій Голик.