14 жовтня 2019 року православні та греко-католики будуть зустрічати християнське і народне свято Покрови Пресвятої Богородиці. В цей день вірні молитимуться про захист від ворогів і дотримуватися ряду правил. Ми розповімо про історію свята, особливості та важливі прикмети супутніх цього дня.

Історія та значення свята

Свято Покров Пресвятої Богородиці бере свій початок з вторгнення київського князя Аскольда на Візантію. За легендою, мешканці Константинополя розуміли, що вони приречені і почали молитися Богородиці, просячи захисту. Диво цього дня відбулося перед самим вторгненням в Константинополь: чарівним чином, городяни зникли. Це пояснюють явищем Богородиці жителям Константинополя. Вона допомогла віруючим, укривши їх своїм омофором - вбранням для богослужіння.

Покрова

Популярні новини зараз

Укрзалізниця влаштувала пасажирам ігри на виживання: "Аби не здохнути на цьому галицькому Титаніку"

Пасажирка влаштувала у вагоні метро спекотний денс: обскакала Яму і Кухар, епічне відео танців

Тіна Кароль відповіла Дану Балану взаємністю: "Шукали дуже довго"

Гібрид людини та тварини: археологи виявили єдину у своєму роді знахідку віком у 44 тисячі років, фото

Показати ще

В 910 році візантійська імперія вела війну з племенами русів. Розуміючи неминуче вторгнення і жорстоку розправу над християнами, візантійці молилися всю ніч. Явище Богородиці, описане святим Андрієм, виглядало, як ширяння Богородиці над людьми в яскравому сяйві з ангелами і святими покровителями. Вона молилася з іншими віруючими і плакала, просячи про захист для городян. Після молитви Богородиця зняла з себе покривало і покрила нею весь місто.

Врятований місто увірував у силу молитви, а Аскольд зі своїм військом, шокований тим, що відбувається, прийняв християнство.

Сам свято символізує захист, яку дає щира молитва. Покрова залишаються важливим елементом в іконописі, що пояснює віруючим важливість віри та силу молитви. Омофор, як частина одягу єпископів є нагадуванням богословам про важливість захисту слабких і заблукали. На покривалі зображують хрести і носять поверх решти церемоніальною одягу.

Богослужіння і церемонії

Покриву почали відзначати ще з Хрещення Русі, зробивши свято з певною датою. Але поширення отримали Покрови Богородиці тільки в 12 столітті. У цей період почалося будівництво храмів, патронують Пресвятої Богородиці. Найстарішою Покровською церквою в Україні вважається церква в Хмельницькій області, побудована вигляді фортеці в 15 столітті.

Покрова

Перед святом проходить урочисте вечірнє богослужіння, а вдень на Покрову проходить літургія. Богослужіння в цей день присвячені Богородиці і у всіх православних храмах читають молитви на честь свята. Історія свята і особливий символізм, зазвичай спонукають богословів читати проповіді про захист і про силу молитви. У день Покрова Богородиці прийнято допомагати бідним і прислухатися до прохань нужденних.

Народні прикмети та звичаї

На Покрову очікують похолодання і свято збігається з листопадом або першим снігом. Цей день - межа між минулим літнім теплом і набирає обертів взимку. До Покривів треба зібрати весь урожай і підготуватися до холодів.

Народна прикмета, яка стала найбільш популярною - це снігові Покрови, що означають багато весіль. Як правило, в Україні сезон весіль починався взимку, даючи можливість зібрати врожай і почати приготування до урочистостей. 

Гарна традиція в сучасному світі - святкувати весілля на Покрову. Вважається, що сім'я, створена у цей день, під захистом Богородиці. Багато пар спеціально призначають вінчання на Покрову, щоб зміцнити молитву про міцному шлюбі.

Покрови Богородиці також вважають символом захисту військових від ворогів. Не дарма, 14 жовтня святкують День захисника України. Це дуже символічна дата, яка створює позитивну асоціацію і поєднує цивільний свято з релігійним.

Покрова

Молитви про військових часто читаються саме в Покровських храмах, а в гарячих точках завжди присутній ікона Покрова Пресвятої Богоматері.

Люди помітили особливості, пов'язані з цим днем, створивши прикмети, які досі підтверджуються:

 • Якщо на Покрову відлітають журавлі, то зима буде ранньою і холодною.

 • Якщо дуб і береза на Покрову скинуть все листя, то рік буде легкий, а якщо не все – до суворої зими.

 • До Покрови – осінь, після Покрови – зима.

 • Звідки на Покрову вітер дме, з тієї сторони і чекай перші морози.

 • Якщо на Покрову вітер південний – зима буде теплою, північний і східний – холодної, західний – сніжною.

 • Якщо на Покрову падає сніг, то і на Дмитра (8 листопада) піде сніг, а якщо снігу не буде, то і на Катерини (7 грудня) снігу не буде.

 • Якщо перший сніг до Покрову випаде, то зима не скоро прийде.

 • Яка погода на Покрову, такою вся зима буде.

 • Не утеплишь будинок до Покрови – всю зиму будеш мерзнути.

 • Якщо на Покрову перетопити піч яблунею, то всю зиму в будинку буде тепло.

 • Покриву прийшла – посиденьки привела.

 • Покрив На останній збір плодів.

 • Якщо дітей на Покрову облити водою через сито, вони менше будуть хворіти.

 • Весело Покрив проведеш – хорошого нареченого знайдеш.

 • Сніг весілля на Покрову – щастя молодим.

 • Багато снігу на Покрову – буде багато весіль в наступному році.

 • Якщо хлопець на Покрову доглядає за дівчиною, він стане її нареченим.

 • На Покрову сильний вітер – буде багато наречених.

 • Якщо зіграти весілля на Покрову – молоді будуть жити душа в душу.

Що можна і що не можна робити на Покрову

Існують народні та релігійні заборони на Покрову. Як і на інші релігійні свята, заборонена домашня рутинна робота. Не можна займатися прибиранням і пранням. Краще в цей день не шити і не вишивати. Заборонено виконувати ремонтні та будівельні роботи. Особливими заборонами можна вважати заборону давати гроші в борг. Також не можна відмовляти сватам. Дівчина що відмовила в цей день ще три роки не вийде заміж. Бажано не готувати в свято і відкласти всі глобальні справи до вечора або до наступного дня.

Покрова

Можна і навіть потрібно на Покрову просити у Богородиці здоров'я і сил. За традицією, після богослужіння жінки робили млинці. Незаміжні дівчата просять швидкого заміжжя, а сімейні люди окурюють свій будинок гілочками яблуні, щоб привернути удачу і щастя.

Ні в якому разі на Покрову не можна лихословити, обманювати і ображати оточуючих. Особливість цього свята в тому, що Богородиця дає милостиню і закриває удачу і сонце від грубого і грішного. Прийнято віддавати надлишки незаможним і не шкодувати грошей на подаяння.