Раніше вважалося, що чим більше пам'яті в ноутбуці, тим краще. Але останні кілька років поширився тренд на випуск швидких комп'ютерів з пам'яттю 128-500 Гбайт. І якщо врахувати, що на сьогодні навіть смартфони можуть похвалитися таким обсягом, для особистого ПК цього може не вистачити. Саме такі ситуації вирішуються зовнішнім жорстким диском.

зовнішній жорсткий диск
зовнішній жорсткий диск, https://fainaidea.com/

Як працює жорсткий диск і що собою являє

Зовнішній хард диск має подібний принцип з традиційним накопичувачем. Обидва елементи складаються зі схожих деталей:

Головна відмінність зовнішнього диска - підключення через USB-порт. Зовнішній і внутрішній прилад працюють за схожим принципом. В обох випадках електричний струм, що надходить на магнітну головку, відкриває доступ до зчитувального каналу. І створюване при цьому магнітне поле визначає розташування намагнічених елементів покриття. Так відбувається саме в HDD.

SSD-диск працює за кардинально іншим принципом. В цьому випадку відсутні механічні рухомі і обертові елементи, а присутній тільки набір чіпів, припаяних до мікросхеми. Таким чином, SSD-диск - цілком електронний прилад, який записує інформацію за принципом бінарного коду. Ймовірність втрати інформації з цього носія прирівнюється нулю, хіба що користувач самостійно вирішить його відформатувати, а ось HDD можуть полетіти самі по собі.

Основні види зовнішніх накопичувачів

Найзручнішим з точки зору мобільності вважається переносний гвинт, який відрізняється компактними габаритами і невеликою вагою. Це дозволяє завжди і всюди брати накопичувач з собою. В середньому вага диска не перевищує 300-400 г, але при цьому в ньому можна вмістити 1 терабайт інформації.

Продуктивність більшості моделей знаходиться на рівні 250-600 Мб/сек. Головним недоліком мобільного жорсткого диска можна вважати відносну крихкість корпусу. Тому впускати знімний зовнішній накопичувач категорично не рекомендується.

Головна перевага стаціонарних дисків - великий обсяг пам'яті, який в залежності від виробника і моделі варіюється від 2 до нереальних на перший погляд 10 Тб, при цьому частота роботи досягає 6 ГГц.

Через відносно велику вагу - 2 кг, ці пристрої розраховані переважно на стаціонарну установку. Для підключення до ПК використовується стандартний USB-порт або інший інтерфейс. З мінусів ключовим є необхідність підключення до мережі 220 В.

Плюси і мінуси HDD-накопичувачів

зовнішній жорсткий диск
зовнішній жорсткий диск, https://fixer.com.ua/

HDD або магнітні вінчестери до недавнього часу були єдиними зовнішніми пристроями, що дозволяють зберігати інформацію. Незважаючи на те, що сьогодні прилади вже вважаються повільними і застарілими, вони все одно користуються популярністю, тому як відрізняються доступною вартістю і здатні зберігати багато інформації. Ключові характеристики HDD:

 • швидкість обертання - 5400-15000 об/хв;

 • обсяг - до 10 Тб і більше;

 • продуктивність - 160 Мб/с і вище;

 • вага - 100-2000 г.

З недоліків зовнішнього жорсткого диска виділяється сприйнятливість до механічних впливів. Через ушкодження або падіння високоточна механіка може повністю вийти з ладу.

SSD-диски: плюси і мінуси

SSD, вони ж твердотільні зовнішні диски, відрізняються компактністю, високою швидкістю, але при цьому високою вартістю. По суті роботи вони нагадують звичайні, тільки дуже великі флешки. Через те, що всередині відсутні обертові частини, SSD-накопичувачі належать до найбільш надійних. Але це зовсім не означає, що до них можна ставитися посередньо.

Головні переваги дисків:

 • великий обсяг - 250 Гб-10 Тб;

 • миттєве включення у роботу;

 • зручність у використанні;

 • великий вибір.

З недоліків відзначається висока вартість моделей і погана переносимість температурних перепадів.

зовнішній жорсткий диск
зовнішній жорсткий диск, http://mywishlist.ru/wish/8014368

Особливості гібридних жорстких дисків SSHD

Уже за назвою стає зрозуміло, що мова піде про вінчестер з магнітним принципом роботи, який доповнений елементами пам'яті від твердотільного диска. Це дозволяє пристрою поєднувати в собі переваги обох типів накопичувачів.

Швидкість обертання магнітного диска в пристрої досягає 7200 обертів за хвилину. Але головний плюс полягає в здатності зберігати значний обсяг інформації близько 4 Тб. Присутність електронної складової збільшує швидкість відповіді диска на 30% в порівнянні зі стандартним HDD, але при цьому вага вінчестера не перевищує 500-1000 г. Вартість SSHD нижче звичайних SSD.

На які параметри звертати увагу при покупці

Першим моментом вважається форм-фактор. Виробники пропонують на вибір 2 типи дисків:

 1. 2,5 дюйма. Моделі розраховані для ноутбуку. Вони не сильно гріються в процесі роботи і не потребують додаткового живлення. Обсяг зазвичай не перевищує 2 Гб.

 2. 3,5 дюйма. Великогабаритні настільні диски, яким для роботи потрібна розетка. Дають можливість використовувати відразу декілька інтерфейсів, що дозволяє вибрати оптимальний варіант. Розраховані для зберігання великої кількості інформації.

Моделі на базі 2,5-дюймових накопичувачів раніше випускалися тільки з роз'ємом USB 2.0, але перехід до стандарту 3.0 дозволив в 10 разів збільшити швидкість роботи. Навіть якщо в ПК немає подібного роз'єму, можна використовувати зворотну сумісність. Якщо підключити накопичувач через порт USB 2.0 максимальна швидкість не перевищує 60 Мб/с, а при 3.0 - швидкість досягає 600 мб/с.

зовнішній жорсткий диск
зовнішній жорсткий диск, HardwareZone

Деякі виробники, які хочуть зробити життя користувачів ще простіше, доповнюють моделі бездротовим модулем Wi-Fi і адаптером Ethernet. Це дозволяє відразу декільком користувачам використовувати пристрій. Особливо зручно використовувати мультізавантажувальний диск в умовах однієї сім'ї або офісу.

Інший важливий момент - ємність. 2,5-дюймові моделі здатні зберігати від 500 Гб до 1,5-2 Тб. Якщо такої кількості недостатньо, краще купувати 3,5-дюймові моделі, що містять в одному корпусі декілька накопичувачів. Але в цьому випадку доведеться пожертвувати мобільністю. Детальна інформація про різні види дисків представлена у відео:

Який купити диск: рейтинг кращих моделей за відгуками користувачів

Якщо потрібно вибрати компактну, але містку модель, радять звернути увагу на зовнішній жорсткий диск Verbatim Store'n'Go, розрахований на зберігання 2 терабайт інформації. За рахунок привабливого дизайну і невеликих габаритів, сховище легко поміститься у кишені. Параметри, якими визначається модель:

 • тип - 2,5-дюймовий HDD;

 • швидкість обертання - 5400 об/хв;

 • маса - 175 г;

 • рівень шуму під час роботи - 27 дБ;

 • інтерфейс - USB 3.0;

 • швидкість передачі даних - 4800 Мбіт/сек;

 • ціна - близько 75 $.

Добре працює і дуже мало гріється у процесі використання.

Більш цікавими параметрами відрізняється модель Transcend StoreJet 25M3S, яка також представляє собою 2,5-дюймовий диск HDD на 2 Тб. Накопичувач виконаний в декількох кольорах і має привабливий металевий корпус, добре відводить тепло від роботи вінчестера. Характеристики:

 • інтерфейс - USB 3.1;

 • швидкість передачі - 5100 Мбіт/сек;

 • швидкість обертання магнітної голівки 5400 - об/хв;

 • ціна - 90 $.

Диск можна підключати до телевізора, тому як на ньому вийде зберігати багато інформації у високій якості.

Western Digital My Book - кращий диск, для тих кому потрібно зберігати багато інформації. Модель на базі 3,5-дюймового жорсткого диска дозволяє заливати 8 Тб даних. Це стаціонарна модель, яку можна встановити як вертикально, так і горизонтально. Але для роботи диску буде потрібно підключення до мережі.

Швидкість обертань за хвилину досягає 5400. Пристрій працює тихо і не перегрівається. Вартість - близько 250 $.

зовнішній жорсткий диск
зовнішній жорсткий диск, https://www.nix.ru/

Якщо для роботи достатньо накопичувача 1 Тб, однією з кращих і недорогих моделей вважається Apacer AC633, вартістю близько 60 $. Вага диска всього 270 г, а корпус має рівень захисту від пилу, води і падінь IP55. Характеристики:

 • інтерфейс - USB 3.1;

 • швидкість обертання - 5400 об/хв;

 • швидкість передачі інформації - 5000 Мбіт/сек.

Ця модель особливо підійде прихильникам активного відпочинку, тому як корпус надійно захищено від падінь.

У висновку можна сказати, що якщо потрібен недорогий диск, який дозволяє розширити пам'ять основного пристрою, підійде 3,5-дюймовий HDD на 500 Гб-1 Тб. Якщо основною метою є висока продуктивність, краще купувати гібрид SSHD на 1 Тб. Коли питання вартості не має значення, а головне - хороші характеристики, краще не економити і купити твердотільний SSD.