Практично ніхто не замислюється про те, як правильно звернутися до поліції, поки не стає свідком або жертвою будь-якої протиправної дії. Раніше випадків звернення до поліцейських було мало, але після появи нової поліції, яка в більшості випадків швидко реагує на дзвінки, заяв стало надходити все більше. А з розвитком інтернет продажів у процес часто втягується кіберполіція.

як написати заяву до поліції
як написати заяву в поліцію, www.facebook.com

Як розпізнати злочин, і чому потрібно знати правила складання заяви?

Коли потрапляєш у ситуацію, де потрібна допомога поліції, багатьом стає незрозуміло, з чого почати. А ось співробітники органів правопорядку акцентують увагу на тому, що останнім часом, людей, що потрапили у неприємні ситуації, стає все більше. Звертатися зі скаргами слід не тільки у особливо тяжких випадках, але й при крадіжці, шахрайстві та інших незаконних діях.

В цілому злочином в Україні прийнято вважати будь-яку незаконну дію, яка прописана статтями Кримінального кодексу країни. Краще, перед тим як звертатися із заявою, ознайомитися з основними положеннями та пошукати статтю, під яку потрапляє ситуація.

У деяких випадках мова може йти не тільки про кримінальну відповідальність, а й про адміністративне правопорушення. Найчастішим тут є порушення ПДР, яке не стало причиною серйозних травм або летальних випадків. Весь перелік правопорушень адміністративного характеру можна знайти у спеціально розробленому Кодексі України. При цьому характер заяви, що при кримінальному, що при адміністративному порушенні практично не змінюється.

Популярні новини зараз

Землю накриє потужна магнітна буря, гіпертонікам приготуватися: "У три хвилі"

Оля Полякова "залишила" сцену заради свого найбільшого захоплення: "Ой б*я, я ж відьма"

Олександр Еллерт після розриву з Ксенією Мішиною вирішив не марнувати час: "Бери від життя все"

Юля "Зайка" згадала про "Холостяка" Михайла Заливако після весілля з іншим: "Вагітна"

Показати ще

Розглядом кримінальних правопорушень займаються слідчі Національної поліції, хоча у особливо тяжких випадках залучаються й інші посадові особи:

 • слідчі прокуратури;

 • співробітники служби СБУ;

 • представники податкової поліції;

 • детективи антикорупційного бюро;

 • працівники Державного бюро з розслідування злочинів.

У ситуації, коли складно зрозуміти, яка саме дія була скоєно щодо заявника, краще писати заяву безпосередньо до Національної поліції, співробітники якої при необхідності переадресовують документ у потрібний орган.

Подача заяви здійснюється за місцем злочину, але якщо його складно визначити, оформлення проводиться за місцем прописки/проживання або у найближчому відділенні поліції.

Які питання вирішуються через поліцію?

Згідно із законом про поліцію, представники національної служби зобов'язані займатися всіма питаннями, що стосуються публічної безпеки. Головна мета роботи кожного поліцейського - виявлення кримінальних та адміністративних протиправних дій. Інші питання, якими займається поліція:

 • оформляють побачені правопорушення будь-якого характеру;

 • зупиняють або по можливості запобігають незаконним діям, у тому числі і побутовим;

 • стежать за тим, щоб всі учасники дотримувалися правил дорожнього руху, включаючи і правила парковки.

Поліція має право зняти побої у разі побутового скандалу, особливо якщо жінка написала звернення зі скаргою до дільничного поліцейського. До слова сказати останнім часом жертвами насильства часто стають не тільки жінки та діти, а й чоловіки. Але якщо хочеться покарати кривдника, це не повинна бути анонімна заявка, а оформлене за всіма правилами заява. Анонімні скарги можуть довго зберігатися не розглянутими.

Якщо заявник став жертвою шахрайства, потрібно відразу вказувати розмір отриманого збитку. При цьому згідно зі статтею 190 КК України, людину, підозрювану у шахрайстві, можуть позбавити волі на термін від 3 до 12 років. Все залежить від способу обману та суми збитку.

Саме шахрайство буває різним, хоча результат від дій один, потерпілий втрачає майно з вини другої сторони. Крім класичного шахрайства до втрати може привести обман або ж зловживання довірою потерпілого. Звертатися за допомогою варто і в тому випадку, коли мова йде про загрозу від колекторів, чиї дії часто виходять за межі закону.

Коли вимагання грошей відбувалося у інтернеті, потрібно скласти заяву та направити її до кіберполіції. Тільки за 2018 працівники кіберполіції розкрили понад 6 тис. Злочинів у IТ-сфері.

Поліція також займається питаннями, пов'язаними з невиплатою аліментів одним з батьків, який не проживає разом з дитиною та не бере участі у його утриманні. У цьому випадку вступають до дії статті Сімейного кодексу 180, 185 та 199.

як написати заяву до поліції
як написати заяву в поліцію, www.npu.gov.ua

Коли людина затримує виплату аліментів на довгий період, це вважається цивільно-правовим порушенням, регульованим статтею Сімейного кодексу 196. Щоб заява була розглянута, потрібно правильно повідомити про порушення боржника, а приклади заявок про несплату аліментів доступні на офіційному сайті.

По суті, будь-яке питання, яке викликає підозри на неправомірну дію або загрожує здоров'ю, має розглядатися співробітником поліції. Тому при виникненні незаконних ситуацій, слід негайно звертатися на 102 або до найближчого представника поліції.

У яких випадках потрібно подавати заяву?

Звертатися до поліції слід при виявленні будь-якої дії, яка виглядає як протиправна. Звичайно, не варто таким чином намагатися комусь насолити та звертатися до поліції через сусідів, які разово порушили режим тиші після 22.00, або людини, яка перейшла дорогу у недозволеному місці. У такій ситуації краще зробити усне попередження, без залучення органів.

Якщо ситуація дійсно вимагає втручання органів, з подачею заяви не слід зволікати. Крім того, необов'язково бути безпосереднім свідком порушення, звертатися до поліції варто навіть у тому випадку, якщо є конкретні докази факту про вчинення незаконної дії. Види звернень:

 • особиста письмова;

 • поштою;

 • в електронному вигляді;

 • через додаток;

 • усне;

 • анонімне.

Потрібно розуміти, що поліція у будь-якому випадку повинна прийняти в роботу та внести заявку до загального списку реєстрації адміністративних та кримінальних злочинів. Повинен бути прийнятий не тільки бланк заяви, але й проведена реєстрація у електронному вигляді.

За фактом оформлення заяви, особі, яка звернулася до правоохоронних органів, повинні видати довідку, що підтверджує факт прийому заявки співробітником поліції.

як написати заяву до поліції
як написати заяву в поліцію, www.npu.gov.ua

Приймають заяви у будь-якому відділенні Національної поліції. Передати письмову заяву можна особисто, надіслати поштою або телеграфом. Якщо відправляти лист поштою, потрібно обов'язково оформляти рекомендований лист з повідомленням, саме таким чином вийде перевірити, що відправлені дані були вчасно внесені до реєстру досудових розслідувань. Але якщо віддавати звернення особисто, ймовірність розгляду й відповіді значно вище.

Завдяки розвитку сучасних технологій стало можливо повідомити нову поліцію про злочин через мобільний гаджет. Для цього потрібно мати у телефоні або планшеті встановлений додаток My Pol. У разі виникнення небезпеки або загрози життю, досить використовувати кнопку «sos», після чого найближча машина патрульної поліції визначить геолокацію потерпілого і приїде на виклик.

На жаль дуже часто люди використовували цю функцію чисто для розваги, тому багато поліцейські не відразу реагують на подібні звернення. Але якщо ситуація екстрена, краще використовувати всілякі методи.

Зразок складання правильного заяви до поліції

Шапка документа повинна містити повну інформацію про орган, куди планується направити звернення. Потрібно розуміти, що заява - офіційний документ, у який потрібно внести всю основну особисту інформацію:

 • ПІБ;

 • адресу прописки й фактичного проживання;

 • контактні номери телефонів.

У нижній частині заяви потрібно вказати дату написання та розписатися. У зверненні має використовуватися тільки коректні дані. Також потрібно враховувати, що анонімне звернення співробітники поліції мають право розглядати у останню чергу.

У заяві потрібно чітко вказати хронологію події, що сталися з описом фактів. Якщо не виходить знайти підходящу статтю з Кодексу, робити цього не потрібно, співробітники органів швидше розберуться, про яке порушення йдеться.

Краще, коли у прийнятій заяві будуть додатково вказані контакти та дані паспорта свідків, якщо такі є. При наявності письмових, фото- або відео- доказів, їх копія також прикріплюється до заяви.

Процес подачі заяви Україна

як написати заяву до поліції
як написати заяву в поліцію, www.facebook.com

Оформляти заяву потрібно відразу у двох примірниках, один віддається представникам правопорядку, другий залишається у заявника. Під час звернення до поліції, співробітник вносить дані заяви в журнал єдиного обліку заяв про злочини та видає талончик-повідомлення із зазначеною датою та часом. За реєстраційним номером далі вийде дізнатися статус заявки. Протокол про прийняття заяви підписує і представник поліції, і заявник.

Крім давно відомих способів подачі заяви, останнім часом актуальність набирають онлайн звернення, подані через інтернет. Скарга подібного типу вважається електронною та прирівнюється до письмового звернення, навіть незважаючи на те, що у документі відсутній цифровий підпис. Надіслати електронного листа зі зверненням можна або до найближчого поліцейського відділку (адреси можна знайти на офіційному сайті), або ж безпосередньо на головний сайт, де й виставлені зразки всіх заяв.

Подати скаргу має право будь-який громадянин України незалежно від віку. Але тут потрібно враховувати, що на звернення дитини поліція може зреагувати не відразу, тому як підлітки часто використовують подібні способи чисто для привернення уваги.

Коли людина не розібралася та помилково прийняла дію за злочинну, потрібно додатково звернутися за місцем подачі заяви та відкликати її, вказавши причини. І пам'ятайте, що за неправдиве обвинувачення передбачено покарання у вигляді виправних робіт та навіть арешту, строком до 3-х років.

У ситуації, коли заявник впевнений у тому, що він став свідком/постраждалим злочинної діяльності та подав заяву, а поліцейські її не прийняли, людина має право протягом 10 днів написати позов до суду й звинуватити співробітників поліції у бездіяльності. Детальніше можна дізнатися про це у відео:

Якщо людина впевнена в тому, що сталося протиправне діяння, краще відразу заявити у правоохоронні органи та розповісти їм про те, що трапилося. У будь-якому випадку співробітники поліції підкажуть, як правильно вчинити у тій чи іншій ситуації.