Хто володіє інформацією - той володіє світом, і це дійсно так! Саме тому для кожного власника ноутбука або комп'ютера так важливо надійно зберігати дані. Але інформацію на ПК потрібно не тільки зберігати, необхідно забезпечити стабільний і, бажано, швидкий доступ до неї. Саме тому якість і надійність накопичувача інформації - важливий критерій, за яким визначається стабільність і ефективність вашого пристрою в цілому.

А чи знаєте ви, що вибір правильного накопичувача може в рази прискорити відгук операційної системи на ноутбуці або комп'ютері? Розповідаємо, що таке SSD, чим він відрізняється від звичних нам HDD, і як вибрати оптимальний для вашого пристрою варіант накопичувача інформації?

Що таке SSD?

облаштування SSD
Як працює SSD (скріншот YouTube)

Стрімкий розвиток технологій ставить нас перед необхідністю постійно оновлювати і апгрейдити свої гаджети і пристрої. Особливо, ноутбуки і стаціонарні комп'ютери. Зовсім недавно вибору у рядового користувача не було - був доступний єдиний накопичувач інформації - HDD (від англ. Hard disk drive). За особливий «клацаючий» звук механічної «начинки» такого накопичувача, HDD відомий також, як вінчестер. А при виборі пристрою «просунуті» користувачі звертали увагу на швидкість обертання намагнічених пластин жорсткого диска (5400, 7200 або 10000 обертів) і на бренд фірми-виробника. Ну, після місткості, звичайно.

Потім на ринку технологій стали з'являтися перші SSD (від англ. Solid-state drive). Принцип роботи такого накопичувача інформації кардинально відрізняється від зчитування даних шляхом намагнічування і розмагнічування кластерів жорсткого диска намагніченою головкою. SSD - це твердотільний накопичувач, в якому робота з інформацією забезпечується не механікою, а цифровими електронними мікросхемами. Коли намагаються пояснити різницю між різними жорсткими дисками для ноутбука, порівнюють ССД з великою флешкою. По суті, принцип роботи і флешки, і ССД - схожий. Різниця лише в виконанні самого девайса.

Популярні новини зараз

Влад Яма здивував знімками "справжньої" Джамали: "Ще ніколи не виглядала так мужньо"

Настя Каменських зізналася в проблемах із зайвою вагою і показала фото: "Багато років соромилася"

Потап підкорив Каменських романтичним сюрпризом: тисячі кілометрів - не перешкода

Лікар показав українцям, як заражається більшість людей: "Антитіла не назавжди"

Показати ще

Які переваги SSD?

SSD та HDD
SSD чи HDD: вибір очевидний? (скріншот YouTube)

У SSD є маса переваг. В силу особливостей пристрою, такий жорсткий диск під час роботи споживає мінімум енергоресурсів, відповідно, менше розряджає акумулятор ноутбука, і при цьому, не навантажує процесор і оперативну пам'ять пристроїв. Саме тому ноутбуки з ССД-шкамі довше розряджаються в режимі автономної роботи.

Якщо на пристрої встановлено SSD, операційна система буде завантажуватися в рази швидше. Середньостатистичний ноутбук на windows буде готовий до роботи користувача приблизно через 12-15 секунд після включення. Швидко, чи не так? Швидкодію твердотільних дисків помітно і при роботі з інформацією. Запис даних, копіювання та інші операції відбуваються в кілька разів швидше. Навіть якщо підключати SSD, як зовнішній накопичувач. Особливо, якщо в ноутбуці або у настільного комп'ютера є роз’їм USB 3.0.

Вага ноутбука також зменшується, якщо встановити в нього ССД-накопичувач. А сучасні гаджети стають не тільки легше, але і тонше, що стало можливим і завдяки використанню твердотільних накопичувачів нового покоління.

Не змушує сумніватися у виборі і надійність SSD. Якщо працюючий пристрій впустити або вдарити, намагнічений жорсткий диск, швидше за все, вийде з ладу, а інформацію, яка на ньому зберігалася, відновити з осередків пам'яті не вийде. За винятком рідкісних випадків. Такий пристрій краще оберігати від стресових ситуацій. Працюючий ССД-диск механічного впливу не боїться. Можна спокійно закривати ноут, не вимикаючи його, кидати пристрій в сумку або рюкзак і займатися своїми справами. У цей момент в ноутбуці можуть навіть відбуватися будь-які операції з обміну або запису даних, грати музика і т.д.

Що варто знати про недоліки SSD?

SSD та HDD ціна
Порівнюємо SSD та HDD (скріншот YouTube)

Але стверджувати, що SSD - однозначно, кращий вибір, не варто. Адже існують і недоліки таких жорстких дисків.

Користувача, перш за все, може відлякати ціна девайса. SSD коштує дорожче, ніж HDD з аналогічною місткістю. Раніше різниця була ще більше, але поступово виробники знижують вартість нових твердо тільних накопичувачів. Плюс, в інтернеті можна підшукати хороші ССД-шки, які були у користуванні. Але є одне але!

У SSD моторесурс обмежений. Іншими словами, існує певна кількість циклів запису і перезапису інформаційних масивів, після досягнення якого, жорсткий диск переходить в режим читання. Скопіювати дані з нього або на нього не вийде. Але лякатися не варто, адже середньостатистичні твердотільні диски можуть спокійно пропрацювати в режимі щоденної роботи з даними на протязі 3-5 років. А то і більше. Не кожен жорсткий диск прослужить стільки ж.

Варто знати, що SSD страждають від перегрівання. Тому потрібно стежити за станом ноутбука або стаціонарного комп'ютера, чистити кулер і міняти термопасту або термопрокладки. Своєчасно, хоча б раз на рік. А краще, щосезону. А якщо ви користуєтеся потужним ігровим ноутом, стежте, щоб пристрій отримував достатньо доступу до холодного повітря. Тобто, не кидайте включений ноут на ковдрі чи на м'якому дивані, краще підкласти під нього товсту книгу або щось на зразок цього. Так ви продовжите життя і свого комп'ютера, і жорсткого диска.

Що краще, SSD або HDD?

SSD чи HDD
Що краще, SSD чи HDD? (скріншот YouTube)

Однозначно відповісти на питання, який жорсткий диск ідеально підходить для установки в комп'ютер або ноутбук, неможливо. Адже обидва девайса мають і сильні, і слабкі сторони. Тому перед тим, як віддати перевагу твердотілому або магнітному жорсткому диску, варто зважити свої потреби і можливості.

Якщо вам потрібно дбати про безпеку великого масиву інформації (фотографії, відео, музика, документи і т.д.), то краще підібрати надійний жорсткий диск або HDD.

А якщо вся інфа у вас зберігається на хмарі, а ви регулярно серфите інтернет, і копіюєте-перезаписуєте невеликі масиви інформації, то варто підібрати швидкий SSD.

До речі, робити остаточний вибір на користь того чи іншого накопичувача, не потрібно. І SSD, і HDD можуть працювати паралельно один одному. У деяких ноутбуках і комп'ютерах така можливість передбачена при виробництві материнської плати (motherboard). При цьому, жорсткий диск використовують для зберігання інформації,програмних додатків і т.д. А на SSD ставлять операційну систему. А якщо і немає відповідного роз'єму на платі, жорсткі диски можна вставити в спеціальну «кишеню» (металевий корпус з контролером, світловим індикатором роботи і USB-шнуром) і використовувати як зовнішній накопичувач або «велику» флешку. На таких накопичувачах можна зберігати сімейний фотоархів або софт. Тільки бережіть цю «флешку» від падінь.

Як вибрати SSD?

обрати SSD
Як обрати SSD (скріншот YouTube)

Отже, вам потрібен хороший SSD, бажано, за розумною вартістю і з відповідними параметрами роботи. Як «впізнати» хороший накопичувач на вітрині і за описом? Порівняння потрібно проводити за кількома критеріями. І це не тільки ціна, місткість і навіть фірма-виробник. Головне, на що звернути увагу - це тип або види інтерфейсу, форм-фактор і типи пам'яті.

Форм-фактор - це стандарт накопичувача інформації, який визначає його параметри (наприклад, розмір). Абсолютним лідером є стандартний накопичувач 2,5 "(2,5 дюйма), який підключається до роз'єму SATA, як і звичайний жорсткий диск. Важливо знати, що стандарт SATA буває різних поколінь, 1 вже застарів, SATA2 є найпоширенішим, але поступово витісняється 3-м поколінням.

форм-фактор ссд
Форм-фактор SSD (скріншот YouTube)

Більш компактні накопичувачі, які чимось нагадують wi-fi-плату, це mSATA. Вони більш швидкісні, але на материнській платі має бути присутня можливість підключення PCI. Альтернативою такому форм-фактору стали накопичувачі моделі М.2, у них дуже маленька плата. Для коректного вибору накопичувача звертайте увагу на маркування - 4 наступні цифри позначають габарити ССД-шки. Але навіть якщо потрібного роз'єму для установки SSD М.2 і немає, у продажу ви знайдете моделі з перехідною платою. Є ще так звані серверні SSD накопичувачі з форм-фактором PCIe Add-in Card (AIC), які підходять для стаціонарних домашніх комп'ютерів, серверів, систем зберігання даних.

чипи пам'яті SSD
Типи пам'яті SSD (скріншот YouTube)

Як ви вже зрозуміли, інтерфейси при виборі накопичувача визначаються форм-фактором і навпаки. В SATA-роз'єм можна вставити SSD 2,5 дюйма, а в PCI-шину - більш компактні моделі накопичувачів (М.2 і МСАТ). Але не на всіх материнських платах є сучасні контролери (точніше, PCI-підключення). Тому варто бути уважним.

Ще один важливий параметр, який впливає і на ціну виробу, і на його продуктивність, це тип пам'яті. Найдешевші накопичувачі - з типом пам'яті TLC. Найпопулярніші - MLC, вони трохи дорожче, але більш продуктивні. В обох ССД-шках цикл перезапису становить 3-5 тис.раз. Наступний рівень розвитку - 3D, вони більш швидкісні, міцні і досить бюджетні. Є ще дорогі, але довговічні SSD з SLC-типом пам'яті. Цикл перезапису - до 100000 раз з найвищою можливою швидкістю. Тип пам'яті 3D X Point забезпечує найвищу швидкість роботи і відмінний рівень витривалості.

Який SSD купити для свого ноутбука або комп'ютера?

об'єм SSD
SSD SATA 2,5": обираємо об'єм (скріншот YouTube)

Отже, який SSD взяти для переносних ноутбуків або домашніх комп'ютерів? Спершузважте, який вам краще підійде - найдешевший або продуктивний? Варто пам'ятати, що навіть самий невибагливий твердотілий накопичувач буде відчутно швидше жорсткого диска.

Мінімальний обсяг пам'яті - 120 Гб, цього достатньо для стабільної роботи виндовс і основного переліку програм. Якщо потрібно зберігати на диску невелику кількість інформації або ви граєте в невимогливі ігри, можна поставити накопичувач на 256 Гб, цього теж цілком вистачить для виконання простих завдань. Самий бюджетний накопичувач - з TLC типом пам'яті, і форм-фактором 2,5 дюйма. Але можна трохи переплатити і встановити SSD на МLC пам'яті і в більш компактному виконанні.

Якщо потрібно купити найдешевший ССД, то на порталі Пром.юа ви знайдете SSD накопичувач ADATA SU650 120GB 2.5 "SATA 3D TLC. Підійде для вирішення базових завдань на простенькому ноутбуці або нетбуці, його вартість - близько 650 грн.

Ресурс Moyo проаналізував відгуки користувачів і купівельну активність, а також з'ясував технічні параметри різних накопичувачів. За їхньою версією, в рейтинг підібрали кращі SSD на 240-250 Гб, на TLC-чіпах і з інтерфейсом підключення SATA III. Вони відрізняються збалансованим співвідношенням ціни і якості. Найпопулярніші накопичувачі виготовили такі фірми, як Кingston, Crucial, SILICON POWER, WD.

Для ігрового ПК таких характеристик буде замало і варто розглядати більш ємкі варіанти. Наприклад, Samsung 960 EVO 500GB і огляд-тест на нього:

Для більш вимогливих ігор і такий формат накопичувача може виявитися малуватий, тому розгляньте варіант по дорожче, наприклад, накопичувачі на 1 ТБ. При цьому, тип пам'яті може бути TLC, а інтерфейс - М.2. Краща фірма - той же Самсунг або A-Data, Apacer, Crucial. Але їх вартість буде в межах 2-3,5 тис. грн. Вибираємо, які брати, по можливостям і потребам!