Напередодні світлого свята Трійці у церкві проходить Троїцька поминальна батьківська субота.

Щорічно вона припадає на 49-й день після Великодня, тому її дата щороку змінюється. 2024 року Троїцька батьківська субота випадає на 22 червня. У Троїцьку суботу, як і М'ясопустну, згадують не лише померлих родичів, а й усіх, хто пішов у інший світ. Таку батьківську суботу називають Вселенською.

Батьківська субота, фото: Unian
Батьківська субота, фото: Unian

Народні традиції Троїцької суботи

У Троїцьку батьківську суботу у християн прийнято відвідувати цвинтарі, облаштовувати могили та поминати покійних близьких. На Русі існував звичай прикрашати в цей день могили квітами — живими чи штучними — і залишати на могилі для покійників всякі ласощі, переважно солодощі. Цей звичай певною мірою є формою милостині — перехожій людині можна взяти залишене частування, але тільки для їжі прямо на цвинтарі, виносити знайдене частування за огорожу не прийнято, і тим паче засуджено його продавати.

Також у народній традиції досі прийнято спочатку згадати покійників прямо на могилі, а потім зібратися на поминальну трапезу вдома. Серед традиційних страв - млинці, ритуальна каша (куття) та яйця.

Популярні новини зараз
В Україні підвищать ще один комунальний тариф В українців масово горять холодильники: як зберегти техніку під час відключень світла За таке влітку ще не платили: сюрпризи в платіжках дедалі незвичніші Українців, які відкладали долари чи євро змусять сплатити штраф: 20% від суми
Показати ще

На Русі ще з дохристиянських часів вважалося, що в ці перші літні дні, які потім "прив'язали" напередодні Трійці, русалки виходять із водойм на сушу і співають свої пісні в лісах та в полях. Щоб утихомирити русалок і розбудженого ними водяного в селах було прийнято лякати водну нечисть - палити вогнища, бігати з гілками біля водойм і т.д.

Батьківська субота, скріншот: Youtube
Батьківська субота, скріншот: Youtube

Цього дня прийнято замовляти Сорокоуст - це щоденне молитовне вшанування померлих протягом 40 днів.

Молитися слід особливо за тих, хто не встиг покаятися перед смертю, не був похований за християнськими звичаями - наприклад, за трагічно загиблих, зниклих безвісти або загиблих у бою. Вважається, що молитви цього дня приймаються навіть за тих, хто "нудиться в пеклі".

Також у церкву в поминальний день несуть продукти на помин - "панахидку" - хліб, цукор, олію, воду, домашню випічку, солодощі, фрукти.

Свята Трійця, фото з pravzhizn
Свята Трійця, фото з pravzhizn

У поминальний день є також низка своїх заборон:

  • не можна сильно сумувати за тими, що пішли, плакати;
  • заборонено лаятись, з'ясовувати стосунки;
  • не вітаються надмірності на поминальному столі - на ньому повинна стояти пісна їжа;
  • не слід поминати померлих алкоголем, розпивати спиртне на цвинтарі;
  • не потрібно залишати спиртне та їжу на могилах - цукерки та печиво на помин краще роздати знайомим, сусідам або іншим відвідувачам цвинтаря;
  • не слід відзначати дні народження, весілля та ювілеї у батьківську суботу.

Прямої заборони на роботу немає – можна займатися повсякденними справами, але тяжку роботу краще перенести на інший день.

Нагадаємо, що натільний хрестик може приховувати небезпеку: коли варто насторожитися.

Раніше ми повідомляли, що настав час молитися: найсильніші слова за Україну, які треба говорити щодня.