Земля стрімко наближається до кліматичної катастрофи: рівень викидів парникових газів продовжує неухильно зростати, а ймовірність утримати глобальне потепління в межах 1,5°C стає все меншою. Про це пише Independent.

Група з понад 60 міжнародних фахівців, які співпрацюють з ООН, представила тривожний звіт, у якому заявила: якщо негайно не зменшити рівень викидів, людство може перетнути небезпечну межу вже протягом найближчих трьох років.

Клімат, глобальне потепління / фото: Freepik
Клімат, глобальне потепління / фото: Freepik

Так званий "вуглецевий ліміт" - допустимий обсяг викидів CO₂, який ще можна собі дозволити без перевищення критичної позначки в 1,5°C, - з 2025 року становить приблизно 130 мільярдів тонн. Проте за нинішнього рівня забруднення атмосфери цей ресурс буде вичерпано вже до 2028 року.

Експерти зазначають, що з початку індустріалізації температура на Землі вже зросла на 1,24°C, і майже все це зростання спричинене діяльністю людини. У 2024 році зафіксовано середнє значення 1,52°C, з яких 1,36°C пов’язані безпосередньо зі спалюванням викопного палива та викидами від промислових процесів.

Популярні новини зараз
Майже 900 грн: деяким пенсіонерам призначать довічну доплату Гороскоп на сьогодні 22 листопада: вирішення питань Тельців, рутинні обов'язки Раків та заробіток Скорпіонів Платитимуть по три місяці: частина українців отримає грошову допомогу - кому дадуть Комунальні платежі зменшаться вдвічі: хто може розділити половину рахунків з державою
Показати ще

Якщо викиди не будуть скорочені, то до кінця десятиліття температурний поріг у 1,6–1,7°C буде перевищено. Це призведе до стрімкого зростання кількості кліматичних катастроф - повеней, посух, штормів та зникнення льодовиків.

Клімат, танення льодовиків / фото: скріншот Youtube
Клімат, танення льодовиків / фото: скріншот Youtube

У звіті вперше наводяться оцінки не лише температури, але й рівня океанів та кількості опадів на суходолі. Так, з 2019 року рівень світового океану піднявся на 26 мм - темпами, які вдвічі перевищують показники минулого століття. Вчені наголошують: частину наслідків уже неможливо зупинити, особливо для прибережних регіонів.

Професори Йоері Рогель та Пірс Форстер впевнені: у людства ще залишається шанс зменшити масштаб майбутніх руйнувань, якщо в найближчі 10 років суттєво скоротити викиди парникових газів. Кожна зволікаюча дія підвищує ризик незворотних змін клімату.