Шостого квітня закону про посилення відповідальності за несплату аліментів виповнюється два місяці.

Міністр юстиції Павло Петренко розповів, що на сьогоднішній день в Україні майже 600 тисяч неплатників аліментів. Зз них 100 тисяч тепер не можуть виїхати за кордон, 90 тисяч - керувати транспортним засобом, а 80 тисяч - користуватися зброєю і ходити на полювання.

Експерти Наталія Чацкіс і Сергій Некрутенко допомогли українцям розібратися, хто, скільки і як повинен виплачувати гроші на дитину, а також як дейтвовать, якщо ви потрапили в список боржників.Якщо розлучення випало на час вагітності жінки, чи повинен майбутній батько платити аліменти?

Популярні новини зараз
Без каші не залишимося: в Україні оновили ціни на соняшникову олію, гречку та курячі яйця Алекс Топольський дізнається правду про дівчат, а сварка Саші та Вікі вийде на новий рівень: "Вона не вийде заміж" Викупаємося в цукрі та обсипемося м'ясом: в Україні змінилися ціни в Ашані та Метро, ​​перелік подешевшань Пониклий Потап заговорив про Настю Каменських, українці запідозрили неладне: "Розійшлися?"
Показати ще

Коли народиться дитина, чоловік не тільки буде зобов'язаний платити на неї аліменти у встановленому судом розмірі, а й виплачувати аліменти на дружину, поки дитині не виповниться три роки. Аліменти на матір виплачуються і під час її вагітності.

Але оскільки чіткі суми, які колишній чоловік повинен виплачувати як аліменти, законодавчо не прописані, жінка може вказувати суму, яку вона вважає справедливою. А під час судового засідання буде прийнято рішення з приводу розмірів аліментів, враховуючи матеріальний стан колишнього чоловіка і мінімальний прожитковий мінімум для подружжя. Причому, навіть якщо дружина вийде з декрету раніше, ніж дитині виповниться три роки, виплату аліментів на неї це не скасовує.

Якщо батько дитини знаходиться за кордоном, як отримати від нього аліменти?

Судовий процес можна провести і без особистої явки батька, для цього потрібно зібрати всі необхідні документи і подати заяву в суд для стягнення аліментів. Коли рішення буде на руках, його слід подати до виконавчої служби, яка буде шукати доходи і майно батька для стягнення аліментів. Якщо гроші не стануть надходити на рахунок дитини, боржнику буде заборонено виїзд за кордон. Рано чи пізно батько приїде в Україну, оскільки термін навіть легального перебування за кордоном обмежений, але виїхати назад до погашення боргу вже не зможе.

Якщо ж батько легально постійно перебуває за кордоном (в залежності від країни), мама має можливість звернутися в країну проживання батька через Міністерство юстиції України та стягнути аліменти з батька в тій країні. Але дана процедура більш тривала і затратна, ніж проведення судового процесу в межах України (знадобиться переклад документів, пересилання їх за кордон і тривала переписка з органами).Чи можна вимагати від батька крім аліментів оплачувати додаткові витрати на дитину, наприклад платити частину за інститут або допомагати при лікуванні?

Крім аліментів мати може стягувати додаткові суми на дитину. Оплата навчання входить в аліменти, тому в разі, якщо встановлених аліментів недостатньо, потрібно просити в суді збільшити розмір виплат. У разі ж лікування дитини ці суми не входять в аліменти і можуть стягуватися одноразово додатково.

Батько не матиме права відмовити в грошах, якщо на дитину з якихось причин потрібні додаткові витрати, наприклад на лікування або на різні гуртки і курси, витрати, пов'язані з певними фізичними чи розумовими особливостями дитини.

Щоб зобов'язати аліментщика до додаткових виплат, подайте до суду копію договору з вузом, копію путівок, чеки про оплату курсів тощо. Суддя розгляне заяву і з урахуванням матеріальних можливостей аліментщика встановить суму, яку він повинен заплатити крім аліментів.

Якщо аліменти виплачувалися в добровільному порядку, але мати подає в суд на їх стягнення заднім числом, як можна довести, що гроші на утримання дитини виплачувалися?

Якщо гроші передавалися особисто мамі в руки, то потрібно взяти з неї розписку із зазначенням суми і періоду, за який заплачено аліменти.

Якщо гроші переводилися через банк, то в призначенні платежу вказуйте, що це аліменти на утримання дитини, наприклад Іванова І. І., за період "березень 2018 р". В цьому випадку при необхідності суду можна надати виписку з банку і підтвердити переклади.Чи потрібно платити аліменти, якщо його дитина одружилася і у нього з'явилася своя дитина?

Укладання дитиною шлюбу, так само, як і народження нею дитини, не є підставою для того, щоб припинити виплачувати аліменти. Батько як і раніше, поки його дитині не виповниться 18 років або він не закінчить навчання, повинен виплачувати аліменти, призначені йому судом.

До якого віку повинні виплачуватися аліменти?

Є два види аліментів - до 18 років і до 23 років, або до закінчення навчання. Якщо після школи дитина пішла вчитися далі, то матір має право подати позов до суду з вимогою виплачувати аліменти до закінчення навчання або настання 23-річного віку. При цьому батько буде зобов'язаний платити аліменти, якщо дитина вчиться тільки на денній формі. Заочникам або учням на вечірню форму виплати не передбачені.

Якщо батько потрапив в базу неплатників, як йому звідти вибратися?

У базу неплатників аліментів заносять тих, чий борг по аліментах перевищує шість місяців. Причому не обов'язково не платити аліменти півроку, борг може накопичуватися, наприклад, батько не платив аліменти місяць, потім заплатив за місяць, потім знову не платив два-три місяці, потім знову платив якийсь час. Всі місяці заборгованості підсумовуються, і, коли їхня кількість досягне шести місяців, боржник потрапить до реєстру. Щоб вибратися з нього, треба погасити всю суму боргу і прийти до державного виконавця з доказами, що кошти надійшли на рахунок дитини, - це можуть бути розписка від мами, чек з терміналу, квитанція з банку про переказ коштів і тощо.

Держвиконавець після отримання документів про погашення повинен прибрати дані аліментщика зі списку боржників. Але точних термінів, протягом яких це станеться, озвучити ніхто не може, оскільки така практика ще не випробувана до кінця. Єдине, що можна сказати точно, - термін на видалення інформації не повинен перевищувати стандартні 30 днів, відведені на розгляд звернення громадянина.

Тому колишньому боржнику потрібно взяти у держвиконавця довідку про погашення боргу, яку він зможе пред'явити на митниці або поліції в разі зупинки авто.Якщо дитина старше 18 років, але батько не платив на нього аліменти до повноліття, чи можна стягнути борг?

Отримати борг по аліментах за минулий період можна, але тільки не більше ніж за три роки з дня подачі заяви до суду, тобто якщо дитині зараз 19 років, то змусити колишнього чоловіка виплатити борг можна за роки, коли дитині було 16-17 років. При цьому, щоб суд зобов'язав несумлінного аліментщика виплатити борг, мати повинна надати докази того, що свого часу намагалася стягнути аліменти. Ідеальними будуть письмові звернення, нотаріальні договори про утримання дитини, які він не виконував тощо. Якщо ж таких немає, то в суді будуть враховуватися показання свідків або слова самої дитини.

Як підтвердити дійсний дохід батька, якщо він більший від офіційного, щоб суд призначив реальну суму аліментів?

При визначенні розміру аліментів, згідно зі ст. 182 Сімейного кодексу України, суд враховує не тільки офіційний дохід платника аліментів, а й наявність нерухомості, банківських рахунків, а також витрат на придбання різних товарів, вартість яких на даний момент перевищує 17 620 грн (десятикратний розмір прожиткового мінімуму).

При подачі позову в суд жінка може зажадати один з двох варіантів стягнення аліментів. Перший - частина від офіційного заробітку батька, зазвичай на практиці на одну дитину присуджують 1/4 від доходу батька, а на двох і більше дітей - 1/2 частина доходів. Другий - фіксовану суму, тобто конкретну суму, яку вона вважає доречною для покриття витрат на дитину, наприклад, 5 000 гривень на місяць.

У разі, якщо колишня дружина знає, що батько працює неофіційно і суду не надасть всі свої джерела доходу, краще в позовній заяві вказати фіксовану суму, яку вона б хотіла отримувати на дитину. Але, щоб суд затвердив цю суму, треба надати докази того, що колишній чоловік може її фінансово "потягнути".

Доказами платоспроможності стануть інформація про банк, в якому у нього є депозит, дані про володіння квартирою або машиною, будь-які докази витрат батька на відпочинок - фото в соцмережах, копії квитків, путівок, - інформація з сайту ProZorro про його фірму або ФОП (так званому ФОПе) та ін.Що може стати причиною припинення виплати аліментів?

Припинити обов'язок виплачувати аліменти можна, передавши дитині право власності на нерухоме майно. Тобто батько, наприклад, може замість щомісячної виплати аліментів оформити на дитину право власності на квартиру або машину, вказавши це в документі. В цьому випадку судом приймається рішення про припинення виплати аліментів, якщо вартість нерухомості перекриває суму виплати аліментів за період, що залишився.

Як стягнути аліменти з боржника


Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, які документи потрібно зібрати для розлучення і куди звертатися.