Теракт 11 вересня: запитання без відповідей і теорії змови

поділитись
Що таке "Аль-Каїда" та чому ніхто не вірить звіту ФБР

Не знаю, як ви, а я вівторок 11 вересня 2001 року запам'ятав дуже добре. Пам'ятаю, як прийшов зі школи, пообідав і сів у крісло. Батьки включили телевізор в очікуванні випуску новин. Але новини почалися трохи раніше через термінове повідомлення. У Нью-Йорку стався теракт, рівному якому в світовій історії ще не було. В 08:46 за Нью-Йоркському часу захоплений терористами літак «Боїнг 767-200» врізався в північну вежу Всесвітнього торгового центру.

А коли через п'ятнадцять хвилин південну вежу в прямому ефірі протаранив другий літак, по реальності пройшла легка рябь. Повірити в те, що відбувається було неможливо. Телеглядачі по всьому світу і безпосередні очевидці подій бачили подібне тільки в кіно. Ще трохи пізніше повідомили, що взагалі літаків було чотири. Третій впав на Пентагон, а четвертий - в полі, тому пасажири і екіпаж вступили в боротьбу з терористами, чим, можливо, врятували чимало життів.

Фундація

Вже через кілька годин після того, що сталося ФБР оприлюднило інформацію про терористів, які захопили літаки. За словами американських правоохоронців, всі вони були пов'язані з міжнародною терористичною організацією «Аль-Каїда» та її лідером Усамою бен Ладеном.

Тут потрібно сказати пару слів про те, що таке ця сама «Аль-Каїда». Всі знають, що це терористи і ісламісти, але про саму організацію говорять рідко. «Аль-Каїда» - це не просто група терористів. Це - міжнародна мережа, яка об'єднує мусульманських радикалів з самих різних країн і організацій за принципом спрута. Південноазійська «Лашкар-Тайба», «Імарат Кавказ», «Єгипетський ісламський джихад», «Ісламський рух Узбекистану» і багато інших організацій в різний час були частиною «Аль-Каїди» або співпрацювали з нею. Якщо розпадалася або знищувалася одна з цих груп, то це мало шкодило самої мережі, а на зміну одним виконавцям приходили інші.

Кажуть, що і назва для своєї організації, і принцип її роботи Усама бен Ладен почерпнув з циклу романів «Фундація» американського фантаста Айзека Азімова. Власне саме слово «Аль-Каїда» з арабського і перекладається, як «фундація», «фундамент», «база». З сюжету циклу Азімова Усама взяв ідею управління майбутнім людства за допомогою серії заздалегідь спланованих криз.

Зараз колись страшна «Аль-Каїда», незважаючи на свою децентралізацію, сильно здала позиції, поступившись дорогою більш молодому і сильному звірові - Ісламському державі. До речі, ІГ - це, по суті, і є колишнє іракське відділення «Аль-Каїди», яке з 2006 року діє самостійно і навіть воює проти угруповань, які мають до неї відношення. Навряд чи хтось розповість нам, чому ісламісти посварилися між собою, були на те релігійні причини або фінансові, але на даний момент назвати ІГ і «Аль-Каїду» друзями можна. Сам Усама бен Ладен був, за офіційною версією, убитий американцями в 2011 році на території Пакистану.

Трохи конспірології

Як це зазвичай і буває в наш вік інформації, слідом за офіційною версією причетності «Аль-Каїди» до теракту, з'явилося чимало конспірологічних версій, чіпляються за невідповідності у звітах ФБР і інших служб. Велика їх частина зводиться до того, що теракт організувало сам уряд США або окрема група змовників всередині уряду, щоб налаштувати простих американців проти жителів Близького Сходу і таким чином отримати карт-бланш на вторгнення.

Треба визнати, що деякі з питань, які в порожнечу задавали конспірології, заслуговують на увагу. Наприклад, багато інженерів досі сумніваються, що вежі-близнюки від попадання в них літака могли впасти, скластися, як картковий будиночок. Вони спочатку будувалися з урахуванням можливості попадання в них літака, причому саме «Боїнга», і повинні були вистояти. Але не вистояли. Висловлювалося припущення, що в підземних поверхах башем була закладена вибухівка, яка і «зрізала» несучі опори.

Крім того, питання волає доля третього літака, того, які врізався в Пентагон. На всіх наявних фотознімках ми, власне, бачимо тільки сам пошкоджений Пентагон, але не бачимо літака. Від нього повинні були залишитися хоч якісь уламки. А він зник, наче його й не було. З Пентагоном історія взагалі загадкова. Навіть якщо літак був, то розмір пробоїни, яку він залишив у будівлі, не відповідає розмаху його крил. Та й не може саме охоронюваний будинок в світі існувати без протиповітряної оборони і системи визначення «свій-чужий». Пентагон - центр збройних сил США. В ідеалі, там навіть муха без відома командування не пролетить. А «Боїнг» пролетів. А потім випарувався.

І третє важливе питання, який залишився без відповіді - це доля третього звалився будівлі. Поруч з 110-поверховими вежами-близнюками перебував 50-поверховий хмарочос. І літак в нього не потрапляв. Проте, він теж звалився. Досвідчені конспірології навіть стверджують, що британський канал BBC повідомив про падіння цього хмарочоса за 20 хвилин до самого падіння. Більш того, будівля стоїть прямо за спиною у репортера, який повідомляє про його руйнуванні.

Таємниці століття

Безумовно, наявність навіть таких серйозних «білих плям» в звітах американських служб і повідомленнях репортерів не робить їх винними в теракті. Офіційна позиція ФБР може бути явною брехнею, але брехати спецслужби можуть по сотні самих різних причин. Зрештою, як часто вам розповідають державні таємниці і секрети?

Не виключено, що теракт дійсно був комплексним, нічого не заважало закласти бомби під будівлі самим терористам з «Аль-Каїди». А літаки були потрібні для ефектної картинки, адже теракт - це завжди послання з метою залякати людей.

Але до повноцінної картини того, що сталося 11 вересня 2001 року і правда дуже далеко. Чи дізнаємося ми коли-небудь, що ж дійсно сталося тоді в Нью-Йорку? Або цей випадок назавжди залишиться благодатним грунтом для самих божевільних конспірологічних теорій? Відповіді немає.

 

Автор матеріалу: 
Митя Раевский
Одного разу Саллі розповіла таємницю однокласниці, але викрадач знову змінив місце проживання і спіймати його не вдалося
0
0
13:11 18.06.2018
Нижня щелепа титанбоа в чотири рази більше щелепи гігантського пітона
0
0
12:43 18.06.2018
У святилище кельтів археологи знайшли артефакт Дельфійського оракула
0
0
12:20 18.06.2018
В результаті підриву міни судно майже розірвало на дві частини в районі другої димової труби
0
0
11:27 18.06.2018
Навіть Пушкіну заробляти гроші творчістю було не так-то просто
1
0
10:35 18.06.2018