У Києві 13 березня на Хрещатику, біля Головпошти відкривається виставка до 80-річчя проголошення Карпатської України. Назва виставки промовиста: "Наша земля проголошує: вона була, є й хоче бути УКРАЇНСЬКОЮ".

Історія Карпатської України – одна з тих сторінок української історії, які сьогодні повертаються з небуття і набувають нових сенсів та актуальності.

У 1939 році Карпатська Україна на короткий час збурила всю Європу і чи не вперше з часів Української революції 1917—1921 років гостро поставила на порядок денний українське питання.

 Карпатську Україну тоді називали "найменшою в Європі країною з найбільшими національними амбіціями".

 І цьому були причини, адже в момент, коли більшість країн ще сподівалася уникнути війни і відкупитися від нацистів, заплющуючи очі на гітлерівські спроби перекроювання кордонів, Карпатська Україна, взявшись за зброю, першою кинула виклик союзнику Гітлера хортиській Угорщині. 

Опір був короткий, але ще до кінця травня загони Карпатської Січі давали відсіч угорським окупантам. На допомогу закарпатцям прийшло багато галичан, волинян і наддніпрянців, колишніх вояків армії УНР та Української галицької армії, допомагаючи як зброєю, так і власною участю.

Промовистий епізод — єдиний син відомого поета Володимира Самійленка загинув у боротьбі за Карпатську Україну. 

Пізніше цей досвід використали командири УПА, яким довелося воювати і проти німців, і проти загонів НКВС.

Про яскравий і драматичний шлях Закарпаття від розпаду Австро-Угорської імперії і прагнення приєднатися до Акта Злуки УНР та ЗУНР до кривавих подій на Красному полі 15 березня 1939 року та спроб знищити пам’ять про ті події розповідає виставка, яку  підготували фахівці Українського інституту національної пам’яті спільно з істориком Олександром Пагірею. На виставці представлені унікальні фото, свідчення очевидців, історичні документи.

Стефанія Тисовська (командант

Августин Волошин, Президент Карпатської України

"Історія Карпатської України — коротка: кілька місяців автономії, кілька днів незалежності. Але драматична і яскрава, у ній ніби сфокусовано всю українську історію XX століття.

 Вона про прагнення до свободи, про готовність захищати її до останнього подиху всупереч несприятливим обставинам. Про героїзм попередників, який служить прикладом для наступних поколінь. Це одна з тих сторінок історії, яку нинішнє покоління, знову змушене захищати незалежність із зброєю в руках, має перечитувати особливо ретельно. І для засвоєння досвіду, і для натхнення", — зазначив голова Інституту Володимир В’ятрович. 

Історичні паралелі, які можна простежити на прикладі історії Карпатської України, в наш час набувають особливої актуальності.

Цікаво, що головним командантом Карпатської Січі було обрано Дмитра Климпуша.  

А його онука, Іванна Климпуш-Цинцадзе, нині є віце-прем’єр-міністром iз питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Дмитро Климпуш

Іванна Климпуш-Цинцадзе

"Сьогодні, у часи збройної агресії, особливо важливо пам’ятати та вшановувати тих, хто у найскладніші періоди нашої історії продовжував боротися за об’єднання українців та самостійність України. Відновлення та популяризація повної та правдивої історії України як для нас самих, так і за кордоном є спільним великим завданням для наукової спільноти, влади та громадськості. Правда — це наша зброя для відбиття гібридних атак Росії, яка намагається переконати, що Україна «недодержава». Правда — це шлях до єднання українців та утвердження України як повноправного та невід’ємного члена європейської родини", — говорить Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Виставка на Хрещатику в Києві демонструватиметься впродовж березня-квітня. Аналогічні стенди 15 березня відкриються у місті Хуст Закарпатської області, а 22 березня виставку демонструватимуть в Ужгороді.

Нагадаємо, 12 лютого 1939 року відбулися вибори до Сойму Карпатської України.
Ці вибори до були найважливішим етапом у становленні автономії Карпатської України та закріпленні її державно-правового статусу у складі федеративної Чехо-Словацької республіки. Вони стали підґрунтям для проголошення державної самостійності краю у березні 1939 року.

Як повідомляв портал Знай.ua29 січня щорічно відзначають День пам'яті героїв Крут.

Також Знай.ua писав, як українці придушили повстання більшовиків у Києві: історія Січневого заколоту