14 липня християни відзначають великий день вшанування братів Косми і Даміана.

Відомо, що святі мученики, чудотворці і безсрібники Косма і Даміан - рідні брати, родом з Риму, лікарі за фахом, прийняли мученицьку смерть в Римі за імператора Карині (283-284).

Виховані батьками-християнами в правилах благочестя, вони вели суворе, цнотливу життя і були удостоєні від Бога благодатного дару зцілення хвороб. Своїм добрим і безкорисливим ставленням до людей, сполученим з винятковим милосердям, брати багатьох навертали до Христа.

Популярні новини зараз
Чи підуть на фронт усі, хто "оновився": у Міноборони відповіли Світом шириться смертельна інфекція, від якої немає ліків — може вбити лише один укус комара Синоптики прогнозують нову хвилю спеки в Україні: як вберегтись Жителів багатоквартирних будинків приголомшили тарифним "сюрпризом": послуга подорожчала одразу на 100%
Показати ще

Святі зазвичай говорили хворим: "Не своєю силою ми помисли хвороби, а силою Христа, Істинного Бога. Віруйте в Нього і будете здорові". За безкорисливе лікування недужих святих братів називали "безмездными лікарями".

Вже починаючи з IV століття на честь святих будуються церкви в Єрусалимі, Єгипті та Месопотамії. Їх реліквії, які вважалися чудотворними, були поховані в сирійському місті Кір. На честь святих були побудовані церкви Патріархом Проклусом і імператором Юстиніаном і (527-565), який відновив Кирасу і присвятив це діяння святим, а мощі святих переніс до Константинополя.

Юстиніан збудував у Царгороді церкву в честь святих, яка стала місцем паломництва. У Римі Папа Фелікс IV перепосвятил Бібліотеки Світу в базиліку на честь святих Косьми і Даміана у Форумі Веспасіана. В цій церкві, яка добре збереглася, є мозаїки VI століття ілюструють життя святих.

Традиції в цей день

Голови святих шанують в жіночому монастирі Кларис в Мадриді, в якому вони знаходяться з тих пір як були подаровані у 1581 р. дочки імператора Священної Римської імперії Карла V — Марії.

До цього в X столітті вони були доставлені з Риму в Бремен. Також вважається, що черепа святих зберігаються в Церкві святого Михайла в Мюнхені.

Косма і Даміан вважаються покровителями лікарів і хірургів і іноді зображуються на медичних емблемах. У Бразилії святі брати вважаються покровителями дітей і 27 вересня дітям роздаються пакети з цукерками, на яких зображені Косма і Даміан. У місті Ізернія (Італія) вони шанувалися в рамках фалічного культу, покликаного забезпечити родючість і достаток.

Знай.uа раніше також писав про православних традиціях на 13 липня.

Також ми публікували статтю про популярному святі Івана Купала. Про традиції цього свята читайте за посиланням.