32 роки тому у телемості Ленінград-Бостон прозвучала фраза, яка стала знаковою для СРСР і розлетілася навіть за його межі. В ефірі жінка, яка представляла Радянський Союз заявила, що "у СРСР сексу немає". Чи справді радянські люди були такі цнотливі і розмножувалися у пробірках, вирішив розібратися 24 канал.

Звідки взялася фраза

Це був один із перших радянсько-американських телемостів. Згідно з ідеєю проекту, у ньому жінки з Союзу спілкувалися з жінками з Америки.

Учасниця з боку Штатів поставила запитання: "...У нас в телерекламі усе крутиться навколо сексу. Чи є у вас така телереклама?". На що їй адміністратор готелю "Ленінград" і представниця громадської організації "Комітет радянських жінок" відповіла: "Ну, сексу в нас...(сміх) сексу в нас немає, і ми категорично проти цього!" Інша учасниця з боку СРСР додала: "Секс у нас є, у нас нема реклами!"

Такою легендарна розмова була насправді, а ось, як вона увійшла в історію: "У СРСР сексу немає". Хоча вважати це правдою було б нерозумно, все ж ця фраза прекрасно ілюструє ставлення до сексу і стосунків у радянської людини: секс, звісно ж, є, але його треба соромитися і цуратися.

Популярні новини зараз
Ніколи не пийте так каву, якщо не хочете проблем: експерт розчарував усіх любителів напою Приготуйте, не пошкодуєте: ці копійчані крупи вбережуть від діабету та зменшать ризик хвороб серця Кому з українців піднімуть пенсію майже на 2700 гривень: названо категорію та дату 1000 доларів за 1 гривню: як виглядає монетка, за яку "б'ються" колекціонери
Показати ще

А тепер давайте розберемося, чому секс у Радянському Союзі був.

Секс після революції

Після Жовтневої революції до сексу і правді ставилися революційно. Такі погляди вважалися б відвертими навіть для сучасної людини.

Це був період "вбивства" християнської моралі, тож молодих комсомольців, робітників і т.д. нічого не зупиняло. Люди, які не мали освіти, моральних орієнтирів і авторитетів, вважали за нормальне вступати у статеві стосунки зі своїми "товаришками". А "товаришки" були не проти знімати напругу соратників.

У перші роки після революції помітно знизилася проституція. Адже функцію повій виконували трудові подруги. Молодь тих часів (переважно робітнича та виходці з села) часто жила комунами, де й займалися сексом без одруження і створення сім’ї. Нову владу це влаштовувало, адже люди не відволікалися від роботи. Вивчався вплив сексу на суспільне життя.

За сексуальну свободу довелося дорого платити. У цей період стався такий же революційний спалах венеричних захворювань, які на той час лікувати не вміли. Вже у кінці 20-х років влада почала пропагувати стримане сексуальне життя.

Потрохи люди не лише повернулися до традиційної моделі стосунків, але й почали соромитися усього пов’язаного з сексом. Радянське суспільство стало пуританським і скованим. Аж до 80-х років, коли став відчутним вплив Заходу.

Контрацепція в СРСР

З контрацепцією радянські люди були добре ознайомлені - у кожній аптеці можна було запросто придбати презервативи, звісно ж, під осудливі погляди аптекаря й інших відвідувачів аптеки.

У той час протизаплідні засоби не відрізнялися особливою якістю. Наприклад, норма товщини стінки презерватива була: 0,09 мм. Аби ви розуміли різницю, у сучасному світі це: 0,05 мм. Тож отримати задоволення в такій гумовій броні – завдання не з легких.

Еротичні фото

Нам у голови заклали стереотип, що радянська жінка - це перша доярка на селі або вчителька з начосом. Екзотично, але сексуальністю навіть не повіяло. Насправді ж, радянські жінки були надзвичайно привабливими і все це задокументовано у фотографіях.

Так, Рімантас Діхавічюс із Литви вважається піонером еротичної фотографії у СРСР. Він знімає оголені жіночі тіла з 80-х років. Це виглядає відверто, але зовсім не вульгарно.

У 1987 році у Москві, на міжнародному книжковому ярмарку, він представив свої роботи широкому загалу. Альбом "Квіти серед квітів" викликав справжній фурор. Діхавічюс зізнався, що був готовий до нападів з боку пуританського суспільства. Але жодної критики в його бік так і не прозвучало.

Секс у кіно

У СРСР кіно всіляко перевірялося і ретельно цензурувалося. Тому закономірно, що еротичних сцен у ньому куди менше, ніж у голлівудському фільмі. Все ж, у радянському кіно можна знайти не лише обійми і поцілунки, а сцени сексу, з голими тілами і відвертими кадрами.

"Андрій Рубльов", 1966 рік. Сцена з голими людьми під час святкування Купальської ночі. Більше того, абсолютно гола дівчина за сюжетом намагається звабити ченця.

"Екіпаж", 1979 рік. До уваги глядача оголені тіла. Але головного героя у цій сцені замінив каскадер.

"Кінець Вічності", 1987 рік. Акторка Віра Сотникова імітує на камеру ніжний секс з партнером.

"Маленька Віра", 1988 рік. Фільм став популярним завдяки тому, що вважався першим радянським фільмом, де був відкрито показаний статевий акт.

"СВ. Спальний вагон", 1989 рік. Акторка Лариса Гузєєва кілька разів демонструє голі груди. Є сцена сексу. Щоправда, ці кадри зняті у напівтемряві.

Тож, можна зробити висновок, що у Радянському Союзі секс був. Він пройшов важку еволюцію від вседозволеності до практичної заборони. І лише після розпаду СРСР люди отримали право на відверту сексуальність. Хоча, безперечно, з культурою статевих стосунків, повагою партнерів, використанням контрацептивів, сексуальною освітою у дітей досі є проблеми.

Як повідомляв раніше портал "Знай.ua", історик розвіяв популярні міфи СРСР.