Операція "Куртизанка", або як українок вербували у КДБ

поділитись
Довірені особи розвідки іноді користувалися так званим вбивством без зброї, натиснувши щосили на людські почуття

Джеймс Бонд у спідниці – саме так про неї говорили за десятки років після смерті. Фігурантка гучної справи під грифом "цілком таємно" була відома під криптонітом "Куртизанка" і вперше з’явилася у Львові в липні 1966.

Жінка українського походження все життя носила французьке ім’я – Жаннет, і свого часу переїхала до Парижу.

Донька емігрантів з України застала Францію у тяжкі часи - міжвоєнний період, а вже у 1967-му до неї підіслали довірену особу КДБ – "Богдана", який добре володів мовами і міг сподобатися будь-кому. Вступивши в інтимні стосунки, потрібно було вивідати необхідну "гебістам" інформацію.

В архівах документів про секс-шпіонаж ніколи не зберігали, але з часом все ж вдалося дещо з'ясувати.

Брат Жаннет працював на атомному заводі у Франції, а чоловік на авіваційному, відмовлятися від поїздок до СРСР не планувала, адже у Самборі, що на Львівщині, залишалися родичі. Оперативники взяли "Куртизанку" на гачок і контролювали мало не кожен її крок.  

З 1968 року колишній "Богдан" отримує нове прізвисько - "Етьєн" і жінка погоджується на листування із ним, а він в свою чергу обіцяє зробити їй документи.

Влітку 1968 Жаннет знову приїздить до УРСР. "Етьєн" зустрічається з нею у Львові. Після ряду інтимних зустрічей, вона зізнається йому в любові, скаржиться на чоловіка, з яким планує розлучитись.

Але агент на те й таємний, аби не лізти далі визначеної межі, тому від чоловіка, який займався виробництвом атомних двигунів, екс-Богдан, який до того ж встиг "наставити роги" законному супутнику, тримається подалі.

Машина КДБ спрацювала: "Куртизанку" підозрюють у співпраці з іноземними спецслужбами та беруть в ще активнішу розробку.

"Для відриву "Куртизанки" від родичів, створені потрібні умови, а також отримані матеріали щодо укріплення відносин із "Етьєном". Для підготовки інтимних заходів відведена окрема квартира", - значилося у спецповідомленні.

Коли Жаннет перестала довіряти новому обранцю, в хід пішли дорогі подарунки та сукні, книги Пастернака французькою і найголовніше – запрошення на виїзд до Франції, повідомляє "УП".

Тут вперше "Етьєн" проколовся: у КДБ почали підозрювати неладне, мовляв жінка могла закрутити йому голову і всю операцію провалить.

Тим паче, що він за походженням, як не дивно, також був львів'янином, членом КПСС, а потім довіреною особою розвідки. Та ще до всього – одружений.

Настав час змінити тактику і планувалося планували зацікавити француженку майбутньою службою агента в Радянській армії, в якості військового перекладача.

А під час останнього візиту до Польщі, "Етьєн" був сам не свій: Жаннет не приїхала, надіславши тільки коротку телеграму: "Приємного відпочинку". Він повертається на службу до СРСР і отримує нові завдання.

Коли агент почав власну гру і зважився відмовити після розкаяння колишній коханій, їх розмову записали, постійно шантажувавши цими доказами.

Дах остаточно знесло і чоловік, попри погрози і заборони КДБ, таємно вивозить її машиною подалі, продовжуючи спілкуватися у безлюдних місцях.

Наївність – дивна риса, адже тут також "Етьєн" прогадав. Його куратори чули кожне слово, навіть якщо той був невідомо де.

Починається полювання вже не на жінку, а на обох, кодова назва операції змінюється на "Двуликий". І коли закоханий по вуха, нарешті відірвавшись від усіх, влаштовується експедитором, мало не потрапляє за грати.

Жаннет звинувачують у "сексуальних збоченнях" і за легендою вона далі продовжила їздити Європою у пошуках нових коханців. А "Етьєн", або ж "Двуликий" до кінця своїх днів залишився на заводі, так і не забувши жахіття часів вербовки та неймовірно загадкову і водночас незрозумілу жінку.

Дивіться: секс-шпіонаж, як таємна зброя КДБ (відео 18+)

Як повідомляв портал "Знай.ua", розкрита вся правда про історію походження стриптизу.

Автор матеріалу: 
Марина Лонская
Теги: 
КДБ, вербовка, Україна
Галілео звинуватили в єресі, а саме, в тому, що Сонце нерухоме в центрі Всесвіту, а Земля рухається навколо Сонця
0
0
12:22 22.06.2018
Останки понад 650 жертв були знайдені під час розкопок раніше невідомого поховання в місті Несвіже
0
0
11:33 22.06.2018
Йога як система виникла в Індії в давнину, і з упевненістю можна сказати, що цим древнім знанням охоплена вся планета
0
0
18:34 21.06.2018
Дослідники з'ясували рух язика динозаврів був сильно обмежений
0
0
14:37 21.06.2018
У 1953 році в США було страчено Юліуса і Етель Розенберг, обвинувачених у передачі СРСР секрету атомної зброї
0
0
12:41 21.06.2018