Швидше за все, той факт, що в сучасному світі частота появи раку в 100 разів вище, ніж у давнину, нікого не здивує. Однак, зовсім недавно, до такого висновку прийшли канадські вчені, які вивчили останки більше тисячі стародавніх єгиптян. Їм вдалося знайти і описати лише декілька випадків злоякісних пухлин. Стаття дослідників опублікована в International Journal of Paleopathology.

Скелети і їх фрагменти зі слідами злоякісних утворень були знайдені на кладовищах Аїн Тирги (Ain Tirghi) і Келліс (Kellis) біля оазису Дахла, вік яких, як було встановлено радіовуглецевим датуванням, становив 2800-3000 і 1550-1950 років відповідно.

Всього було знайдено близько 1800 останків, але тільки 1087 з них досить добре збереглися для морфологічного аналізу кісток. Стать людей було встановлено на основі форми і розміру черепа, а вік — за ступенем руйнування зубів та іншими ознаками, включаючи форму ребер і навіть муміфіковані геніталії.

Популярні новини зараз
Українців, які відкладали долари чи євро змусять сплатити штраф: 20% від суми Українці отримають рахунки за світло з несподіваними сумами: підвищення тарифу відчують не всі Пенсіонерам призначили до виплат додаткові 940 гривень: хто перший у списках Готуйтеся до нових платіжок: для українців подорожчають дві важливі комунальні послуги
Показати ще

На деяких кістках скелета були виявлені пошкодження, які характерні при розвитку злоякісних пухлин. Приміром, скелет чоловіка, який помер у віці приблизно 30 років, мав сліди кісткових уражень на правій лопатці, плечовій кістці, стегнах і хребцях, типові для метастатичної карциноми. Дослідники вважають, що цей чоловік страждав на рак яєчок.

А ось, на черепі жінки, якій 20 років, були виявлені численні пошкодження різного розміру, що виникли, імовірно, через рак шийки матки. Є і інші випадки, наприклад жінка у віці 50 років, померла від карциноми; чоловік 50-60 років з ректальним раком, 3-5-річна дитина з гострою лейкемією або, як вчені думають менш імовірно, з нейробластомою, і ще одну молоду дівчину з раком шийки матки.

На думку фахівців, найбільш коректним показником для порівняння поширеності злоякісних захворювань в минулому і в сучасності є ризик раку протягом життя людини (lifetime cancer risk, LTCR). У сучасних західних країнах він становить приблизно 50 відсотків (500 чоловік з 1000), а ризик смерті від цієї хвороби — 25 відсотків. Така оцінка заснована на загальному числі нових випадків появи злоякісних пухлин протягом року, а також смертності. У стародавньому Дахла LTCR становив 0,5 відсотка (5 чоловік з 1000). В той же час ця статистика не враховує новоутворення, не зачіпають кістки.

Тим не менш дослідники схильні припускати, що середовище в сучасному світі є більш канцерогенне, ніж у давнину. Також до факторів, що сприяють захворюванню, відносять куріння тютюну, вживання алкоголю, високий вміст в їжі вуглеводів, жирів, консервантів, а також забруднене повітря.

Як повідомляв портал "Знай.uа", у Британії на місці будівництва автодороги між Кембриджем і Хантінгтоном виявлено античне поховання. На місці поховання, як повідомляють археологи лежали два чоловіки з пробитими черепами і ампутованими нижче коліна ногами.