9 серпня 1173 року на Кафедральній площі Пізи був закладений перший камінь дзвіниці собору Санта-Марія Ассунта, більш відомої під назвою Пізанська вежа.

Будівництвом дзвіниці Campo dei Miracoli з білого мармуру займалися майстри Гульєльмо з Інсбрука і Бонна Пізано. Проект вежі був неправильний з самого початку - поєднання маленького триметрового фундаменту і м'якого грунту стало наслідком того, що після будівництва третього поверху вежа нахилилася.

Спочатку був побудований Пізанський собор, пізніше баптистерій, після чого почали будівництво дзвіниці. В процесі робіт над дзвіницею, які тривали майже два століття, біля собору утворилося кладовище.

У будівництві були двы тривалих перерви і вони розтягнулися практично на 200 років. Після того, як був збудований перший поверх башти, висотою в 11 метрів, майстром Бонна виявили крен вежі від вертикальною оссю на цілих 4 сантиметри.

Роботи були припинені, а невдачливі майстра зникли. Однак будівництво просувалося дуже повільно, і вежа виросла до четвертого поверху лише до 1233 року. І тільки через століття від початку будівництва міської влади вдалося знайти того майстра, який погодився продовжувати розпочаті дуже давно роботи, ним виявився відважний архітектор Джованні ді Симоні.

Але ж на той момент вежа вже відхилилася від вертикалі на цілих півметра. Ризик того, що вона ось-ось завалиться, був настільки великий, що, закінчивши зводити п'ятий колонадний поверх, майстер відмовився продовжувати будівельні роботи.

Уже в 1350 році будувати Пізанську вежу взявся інший архітектор, його звали Томазо ді Андреа. Тим часом дзвіниця вже нахилилася, на 92 сантиметри відійшовши від вертикальної осі. Піднявши наступний поверх з похилою боку на 11 сантиметрів, він "нахилив" будівництво в сторону протилежну крену, після чого на останній восьмий ярус вежі поставив дзвіницю з дзвоном з бронзи. Таким чином, будівництво "Падаючої вежі", що тривало 164 роки, було завершено, ціною відмови від даху і ще чотирьох поверхів.

Адже за первинним проектом в башті затвердили цілих 10 поверхів з балконами і завищеними першим поверхом, сама дзвіниця мала бути 12-м поверхом, над яким повинен був підніматися дах. Тоді передбачувана висота всієї будівлі повинна була б складати 98 метрів.

Висота вежі - майже 57 метрів, середній діаметр основи - близько 15,5 метра, маса - 15 тонн, відхилення верхівки від вертикалі - близько 5 метрів, і воно продовжує збільшуватися. Фундамент під вежею має площу в 285 квадратних метрів, її тиск на грунт дорівнює 497 кПа. Зараз нахил вежі дорівнює приблизно 10%.

ЮНЕСКО привласнила Пізанській вежі статус Всесвітньої спадщини. Знаменита вежа також занесена в Книгу рекордів Гіннеса.

Цікаво, що самі жителі Пізи люблячи називають свою унікальну вежу "тривалим дивом", тому як щорічно вона відхиляється на 1 міліметр від своєї вертикальної осі і так "падає" ось уже вісім сотень років.

Незважаючи на нахил всієї будови, вибудувана в XIV столітті дзвіниця стоїть рівно. Усередині башти вибудувані спіральні сходи, налічується 294 сходинки.

Дзвонів в дзвіниці сім і налаштовані вони на звучання музичних нот.

Нагадаємо, міжнародна група з 16 інженерів (Університет Брістоля і Університет Рома Тре) провела серію досліджень, у результаті яких зуміла з'ясувати, чому легендарна Пізанська вежа, яка вважається одним з найбільших провалів будівельників, на зло всім і кожному стоїть ось вже котрий вік і стоїчно витримує всі природні катаклізми, в тому числі і землетруси.

Як повідомляв портал "Знай.uа", американець Олівер Кміа зробив підбірку фотографій з Instagram, на яких зображені однотипні пам'ятники всього світу. Однакові знімки різних користувачів Олівер знайшов за хештегом і скомпонував у відеоряд, який опублікував на своїй сторінці в Facebook.

Також "Знай.uа" писав, у Німеччині побудували найбільший у світі замок, правда архітектурна споруда виконана повністю з піску.