Сифіліс - це страшний удар по вищому благу, яким славилася Європа до епохи пуританства. Хто б міг подумати, що Колумбовскій секс-туризм на Карибах і грандіозна оргія з декількома тисячами повій в Неаполі обернуться таким провалом для всієї Європи? У тому числі провалом носів.

Одного разу Європа прокинулася після чергової ночі любові і зрозуміла: ніяких більше безтурботних веселощів, тепер від сексу можна померти або, гірше того, перетворитися на зомбі-чудовисько.

Слово "сифіліс" має цікаву історію походження. Його придумав лікар і поет Джироламо Фракасторо, який дав ім'я Сифілус (тобто "друг свиней") герою своєї поеми. У ній автор алегорично розповідав про симптоми хвороби і представив свою версію її походження: пастух Сифілус, скучив за жінками, лежав зі своїми свинями і за це був покараний гидливими богами. Історія всім сподобалася, і заразу почали називати "сифіліс".

Хоча до цього у неї було багато інших оригінальних назв: чорний лев, купідонова хвороба, велика віспа, венерична чума, а шотландці дали їй сувору назву "грандгор", яка більше підходить цій хворобі, ніж легковажний "сифіліс".

Популярні новини зараз
Про штраф ТЦК розповість мобільний додаток: що вигадали для ухилянтів Важливо для кожного пенсіонера: українців попередили про зміни Штрафу не буде, але заплатити доведеться більше: чим загрожує ігнорування повірки лічильника Платити за електроенергію потрібно по-новому: постачальник послуг попередив споживачів
Показати ще

Як же перша в історії відпустка на Карибах обернулася епідемією сифілісу

Все дуже просто, в 1493 році Колумб і його команда бравих моряків повернулися з першого в світі туру по Карибах і привезли гостинці: земельні придбання для корони, тютюн, кокоси, тропічні плоди і сифіліс. Зрозуміло, сифіліс був незапланованим подарунком. Так би мовити, сюрприз. Хоча не виключено, що індіанці-араваки навмисно підсовували білошкірим зіпсований товар.

Повернувшись з подорожі, заражені, але все ще обнадіяні, що "почухається і пройде", моряки і солдати почали робити те, що личить морякам і солдатам. Вони почали гуляти в борделях і швидко прийшли до банкрутства. Після цього бідолахам (і тим, хто заразився за допомогою них) не залишалося нічого, крім як знову піти працювати найманцями.

Якщо вірити кастильскому доктору Раю Діас де Іслі, першим в світі пацієнтом з сифілісом став Вінсент Пінзон, який, якщо що, був капітаном "Ниньи" - одного з трьох кораблів, на якому команда Колумба відкрила Америку.

Карл VIII намагається відтяпати Неаполь, а сифіліс готується відтяти ніс Карлу VIII

В Європі якраз розгорілася чергова серйозна буча, так що найманці були в ціні. Французький король Карл VIII, який одружився на 15-річній Марії Анжуйській, мріяв завоювати її серце і заодно прославитися як великий завойовник. Однак нічого з цього не вийшло, все вийшло похмуро і трагічно.

У Карла VIII було не тільки смішне обличчя, а й деякі права на італійські землі, тому він спорядив похід і відправився завойовувати Неаполітанське королівство і все, що попадеться по дорозі. Крім армії солдат, що складалася з 30 тисяч чоловік, він спорядив армію полкових повій, яких було не менше восьми сотень. Подбавши про своїх бійців, Його Величність не забув і про себе, забравши з собою цілий гарем фрейлін. Господарство великого полководця не залишалося бездіяльним, так що він подавав заразливий приклад військам.

Неаполь швидко впав до ніг Карла, і він проголосив себе королем Неаполітанського і Єрусалимського королівств, а також імператором Сходу. Чого ще бажати чоловікові в 24 роки? З нагоди неймовірної перемоги король і його війська влаштували грандіозну двомісячну оргію, на яку стеклися тисячі повій з усієї Італії. У такій обстановці навіть пари хворих на сифіліс маркітанток і солдатів вистачило б, щоб влаштувати епідемію. Хворих було явно більше, і незабаром чи не кожен третій боєць славної армії був хворий.

Удача відвернулася від французів, об'єднані сили італійців та іспанців вигнали армію сифілітиків назад до Франції. Карл був осоромлений і в довершення перехворів віспою, яка спотворила його обличчя. Було б логічно й іронічно, якби насправді це був сифіліс, але, швидше за все, це не так. Приїхавши додому, король настругав потомство, і ні у кого не було проблем з венеричною хворобою, так що йому справді пощастило уберегтися від цієї хвороби.

Карл, після принизливої ​​поразки, розпустив війська, а разом з ними і найманців, які хлинули в усі куточки Європи, розносячи "любовну чуму". Цунамі епідемії було таким потужним, що всього за півтора десятка років сифіліс рознісся по всій Євразії і Північній Африці.

Як сказав Вольтер: "У своєму легковірному поході на Італію французи придбали Геную, Неаполь і сифіліс. Потім вони були відкинуті і втратили Неаполь і Геную, але сифіліс залишився при них".

Причиною сифілісу назвали канібалізм і секс з кіньми

Сучасники цієї пошесті міркували так: якщо чуму Господь послав за смертні гріхи, то нову, ще більш підлу хворобу, - за щось набагато більш огидне. Звідси пішли дві перші теорії походження сифілісу. Перша свідчила, що це - кара за канібалізм, яким займалися солдати Карла. Друга говорила про те, що причиною стали масові зношення з кіньми. Хоча ми-то розуміємо: кому потрібні коні, якщо Його Величність покликав на вечірку тисячі найгарячіших італійських дів? З ними то, людство і нагрішило до кари Божої.

Це була немов чума, але набагато потворніше і мерзенніше. Хвороба поширювалася невідомим чином і негайно породила масу пересудів.

Завдяки сифілісу історія змінилася кардинально

Сифіліс змінив світ до невпізнання, і з тих пір історія Європи покотилася в тартарари.

Але, багато в чому завдяки сифілісу відбувся розкол церкви і до успіху прийшли протестанти. Пуританство не знайшло б такого відгуку в серцях пастви, якби у неї не було живого (а іноді вже і не живого) підтвердження того, як Господь карає за розгульне життя.

Саме через те, що сифіліс насамперед згубно впливає на волосся, увійшли в моду перуки, що стали візитною карткою Нового часу. Вгадайте, хто перші почали носити перуки? Звичайно французи. Не дивно і те, що людство згадало і почало активно використовувати ще один прекрасний винахід - презервативи.

Точно так же необхідність лікувати носи, які провалилися дала поштовх європейській хірургії. Операція по відновленню носа робилася химерним чином: у пацієнта вирізували шматок шкіри з руки, але не повністю - повинен був залишатися клапоть, з'єднаний з тілом, щоб кровоносні судини і далі постачали цей шматок шкіри кров'ю.

Після клапоть прикладали до носа, і пацієнт був змушений ходити з прив'язаною до голови рукою до тих пір, поки шматок шкіри не приживеться на місці носа. Людина, яка придумала це, була або генієм, або божевільним.

Саме сифіліс допоміг Нідерландам здобути незалежність від Іспанії. Хвороба була однією з основ антиіспанскої пропаганди: голландські протестанти стверджували, що джерелом зарази є католики і, позбувшись від їх гніту, можна буде перемогти і хворобу.

Як би там не було, ні релігійна пропаганда, ні страх перед жахливою хворобою не перемогли сифіліс. Люди продовжували блудити направо і наліво, не дивлячись ні на що. Любов до сексу виявилася сильнішою за хворобу.

Грубо кажучи, у середньостатистичного європейця було більше шансів померти від сифілісу, ніж від війн, голоду, інших хвороб і вже тим більше від старості. На цьому тлі той факт, що у трьох з римських пап імовірно була ця ганебна хвороба, не здається таким вже дивним.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 100 років тому, 11 березня 1918 року, в США був зафіксований один з перших офіційно підтверджених випадків захворювання на так званий іспанський грип. За три роки пандемія охопила весь світ і забрала від 40 до 100 млн життів, ставши найсмертоноснішою епідемією в історії людства.