Сучасна медицина сильно просунулася вперед, вчені зробили чимало проривів в науці лікування людського тіла. Більшість людських хвороб лікується швидко і безболісно. Однак, в середньовіччі ситуація була зовсім інша. Мабуть, в багатьох випадках було легше померти, ніж лягати під ніж до лікарів-самоучок. Не дарма тривалість життя не перевищувала 40 років.

Щоб стати лікарям досить було вміти читати, адже хірургами ставали монахи, які вміли читати. Вчилися вони по книгах більш просунутих в медичних справах арабів. На початку XIII століття їм заборонили доторкатися до скальпелю і дбати про своє здоров'я довелося селянам самостійно.

У Середньовіччі правило "профілактика - краще лікування" було золотим. Правда, часом і профілактика виходила за межі розумного.

1. Кровопускання

Популярні новини зараз
Одні поїдуть, інші не доживуть: як зміниться Україна у найближчі 15 років Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору Чому українцям необхідно заповідати майно вже зараз та як це зробити правильно В Україні готується революція у житловій сфері
Показати ще

Цю процедуру деякі лікарі проводять досі. Вчені довели її користь. Правда в сучасному світі її проводять стерильно і без ризиків для життя. Чого не скажеш про Середні століття. За допомогою кровопускання можна знизити артеріальний тиск, домогтися розрідження крові (проти утворення тромбів). Деякі прихильники нетрадиційної медицини навіть радять проводити процедуру в якості профілактики.

Ось тільки середньовічні лікарі занадто їй зловживали. Кровопускання призначалося всім без розбору. До того ж, вони зливали занадто багато крові. Іноді люди навіть непритомніли. Для процедури використовували п'явок. Іноді робили сантиметровий надріз на вені.

2. Військово-польова хірургія

У середньовіччі лікарі поняття не мали, як лікувати звичайний грип, а коли справа доходила до важких бойових поранень, воїни фактично вважалися мерцями. Особливо сильно вони страждали від стріл, а точніше, від їх наконечників. До майбутньої стрілі вони кріпилися за допомогою теплого воску. Природно, при добуванні стріли з тіла пораненого, наконечник часто залишався глибоко в рані. Доводилося витягати її з тіла спеціальним пристроєм, після чого рана припікати розпеченим залізом.

3. Трепанація

З травмами голови, переломами черепа, епілепсією і психічними розладами боролися за допомогою трепанації. Це просвердлення в черепі отвору, через яке потім медики лікували внутрішньочерепні ускладнення. На жаль, такий ось розтин людської голови був куди небезпечніше будь-якої хвороби. До того ж, це було пекельно боляче. Адже ні про яку цивілізовану анестезію і мови не йшло.

4. Клізми з жовчі кабана

Всім відомо, що клізма сприяє очищенню організму і поліпшенню травлення. Ось тільки в Середні століття клізму зі звичайною водою вважали б занадто банальною. Раніше в цих цілях використовувалася сеча кабана. Таким чином поправляли собі здоров'я навіть королі. Наприклад, Людовик XIV зробив собі близько 2000 таких клізм. Іноді він робив цю процедуру навіть не покидаючи свій трон.

5. Отруйна анестезія

Анестезія в Середні віки все ж існувала. Але, користі від неї було куди менше, ніж шкоди. Для знеболення використовували настоянку з беладони, опіуму і болиголова. Вона лише частково знімала біль, але такою ось сумішшю було досить просто отруїтися.

Портал "Знай.uа" повідомляв, у часи існування інків було набагато більше успішно проведених операцій з трепанації черепа, ніж в XIX столітті.