Вчені з Університету Майамі з'ясували, що в часи існування інків було набагато більше успішно проведених операцій з трепанації черепа, ніж в XIX столітті. До такого висновку вони прийшли після того, як дослідили 800 черепів людей, які зазнали трепанації за часів імперії інків у Перу в період з IV століття до нашої ери по XVI століття нашої ери, і таким чином встановили, що відсоток тих, що вижили після операції був вище, ніж у часи Громадянської війни в США, повідомляє ScienceDaily.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяГрупа фахівців під керівництвом Девіда Кушнера досліджувала 160 черепів, які були знайдені археологами в Куско (Перу), де знаходилася столиця цивілізації інків. Результати досліджень їх вразили. Деякі зразки свідчили про те, що деяких хворих оперували не один раз.
Виявлені сліди давніх ран, на думку експертів, означають, що пацієнт помирав після операції, а деяким з них проводили подібні операції до п'яти разів.Гладка кістка є свідченням того, що людина виживала і могла прожити від декількох місяців до декількох років.
Разом з тим, дослідження вчених дозволили дізнатися, що перші досліди трепанації у інків були невдалими. В IV-II століттях до нашої ери відсоток тих, хто вижив не перевищував сорока. Найвищої позначки — 91%— він досяг у період з XI по XV століття. У наступне століття середній коефіцієнт опустився до інтервалу у 75-83%. Варто зазначити, що смертність від трепанації у часи Громадянської війни становила 46-56%.
На даний момент дослідники не знають, як саме хірурги інків досягли таких високих показників, але у них є припущення, щодо того, чому в часи Громадянської війни смертність була високою. За словами вчених, під час війни лікарі не стерилізували інструмент і просовували у відкритий череп пальці, щоб промацати рану і кістку. Інки ж якимось чином справлялися з зараженням і, ймовірно, використовували листя кокаїнового куща для анестезії.
Вчені оцінювали смертність ступеня ремоделювання кістки. Якщо на черепі не залишилося слідів загоєння рани, то вони вважали людини померлою з-за операції, а якщо кістка носила сліди корекції, то визнавали таких пацієнтів зціленими повністю.
Як повідомляв портал "Знай.uа", в Тибетському автономному окрузі робочі виявили наскальні статуї Будди, вік яких приблизно більше 1000 років. Скульптури були знайдені в повіті Джагяб міста Чамдо.
Статуї Будди витесані в скелі і займають ділянку довжиною 10 метрів.
Так, будівництво на ділянці було припинено. І зараз статуї знаходяться під охороною місцевої влади.