Єдина українська арктична станція "Академік Вернадський" опинилася на межі закриття. Все через курс долара, котрий стрибнув ще минулого року.

Знаходиться українська станція на невеликому острові Галіндез в Аргентинському архіпелазі поблизу Антарктичного півострова. Українці там здійснюють кліматичний моніторинг, спостерігають за озоновою дірою, досліджують корисні копалини, слідкують за змінами магнітного поля землі й іоносфери. Вивчають флору та фауну Антарктиди. На основі дослідження українські вчені створили ліки від опіків, котрі зараз використовують для лікування бійців АТО.

Зараз на острові зимує 19-та експедиція, котра має повернутися у березні. В національному Антарктичному центрі скаржаться, що не зможуть повернути експедицію додому та відправити чергову групу вчених на ротацію.

"Для повноцінного функціонування станції потрібно 40 мільйонів гривень, – каже директор центру Валерій Литвинов. – Ці кошти зазвичай витрачають на те, щоб експедиція дісталася до Антарктиди за 100 діб, харчування, забезпечення станції електроенергією".

2014 року станція витратила 26 млн. грн. На 2015 рік в держпрограмі заплановано 32 млн. грн., але через курс долара в центрі підрахували, що потрібно не менше 40 млн. грн.

Популярні новини зараз
Наташа Корольова блиснула "п'ятою точкою" в дивній позі і без білизни: "Позитивні емоції" Євген Кошовий з "Кварталу 95" ледь не розревівся, виїхавши до Варшави: "Нікуди повертатися" Стендап-комік Олександр Сас вирішив "хайпанути" і висміяв жінок у ЗСУ - вже попрощався з кар'єрою: "Погано пожартував" Мішель Андраде з "Орел і Решка" і Позитив пішли від Потапа та Ірини Горової: "Все вірно, я вже не є"
Показати ще

"Всі закупки та транспортні витрати здійснюються в доларах, – каже Валерій Литвинов. – Через недофінансування ми не зможемо зафрахтувати судно і забрати експедицію, котра зараз там".

До Антарктиди часто припливають туристи – торік більше 3 тис. чоловік. Якщо коштів не знайдуть – полярники повернуться додому з туристами, а наступна група так і не поїде на станцію. Тоді "Академіка Вернадського" доведеться консервувати.

"Нам не вигідно втрачати станцію, – додає науковець, – тоді втратимо право голосу по міжнародних рішеннях стосовно континенту. В майбутньому це дозволяє Україні претендувати на значну кількість корисних копалин, котрими багата Антарктида. Під снігами і льодовиками містяться чималі поклади нафти, газу, золота та алмазів".

Станція "Академік Вернадський" була подарована Україні 1996 року британцями. З тих пір на станції щороку зимує експедиція українських вчених. Вирушають туди в лютому-березні – саме тоді в Антарктиді починається літо. І залишаються на весь рік – виїхати з континенту під час полярної ночі неможливо.