Про це йдеться у зверненні керівників енергокомпаній до президента України Володимира Зеленського, пише Обозреватель

Енергетики наголошують, що демпінг імпортерів російської електроенергії на українському ринку призводить до штучного зниження ціни на струм, і вітчизняні енергопідприємства вимушено зупиняються через нездатність конкурувати.

"З жовтня по листопад 2019 року в Україну з РФ та Білорусі було імпортовано близько 600 млн кВт-год. Імпорт електричної енергії призвів до вимушеної зупинки частини енергоблоків українських ТЕС. Через дешевий газ (74 дол/м3 в РФ, 127 дол/м3 в Білорусі – теж з РФ) імпортери мають можливість поставляти в Україну електроенергію за демпінговими цінами. Саме тому в окремі дні ціна електроенергії на ринку на добу наперед знижувалась до 91 коп/кВтг. Оскільки українські ТЕС та ТЕЦ платять ринкові ціни за вугілля та газ, вони не можуть конкурувати з демпінгом", – повідомляють автори звернення.

Вони зазначили, що як наслідок, НЕК "Укренерго" у листопаді поточного року перевело всі ТЕС на роботу нижче мінімального складу обладнання (по одному блоку або корпусу на станції), частина працівників на Луганській та Криворізькій ТЕС була переведена на простій, чого ніколи не траплялось під час осінньо-зимового періоду за всю історію української енергетики. А з 22 листопада 2019 року на невизначений строк у простій виходять ще 5 ТЕС з 4 тисячами працівників. В свою чергу, простій ТЕС негативно позначається на ситуації у вугледобувній галузі.

"Оскільки ТЕС майже не працюють, на їхніх складах накопичується вугілля у значно більших, ніж необхідно для проходження ОЗП, обсягах. Так, за листопад 2019 року склад вугілля на ТЕС виріс майже на 85%, до 2.3 млн. тон, до кінця грудня склад збільшиться до 3.3 млн. тон. Як наслідок, ТЕС не мають можливості платити шахтарям за поставлене вугілля – воно "мертвим тягарем" лежить на складі. За таких обставин вже наприкінці грудня будуть вимушені вийти у простій майже 50 тис. українських шахтарів", – прогнозують автори звернення.

Популярні новини зараз

У Мурманську загорівся крейсер "Адмірал Кузнецов": є постраждалі, деталі з місця НП

Головне за ніч: доля ПриватБанку і Коломойського, параліч Заворотнюк, перерахунок пенсії та мінімалки в Україні

Яке свято 12 грудня: чого не можна робити в цей день

Фріске жива? Шепелєв випадково видав те, що приховувала родина співачки

Показати ще

На їх думку, така політика веде до катастрофи в українській енергетиці, загрожує енергонезалежності країни та її безпеці в цілому. Все це відбувається через продовження імпорту електроенергії із РФ та Білорусі. Тому енергетики звернулись до керівництва держави з закликом зупинити імпорт.

"З метою забезпечення енергетичної незалежності та недопущення розвалу ОЕС України, підприємства теплової генерації України звертаються до президента, прем'єр-міністра та РНБОУ із проханням – зупинити імпорт електричної енергії з Російської Федерації та Республіки Білорусь", – зазначається у зверненні.

Лист підписано керівниками найбільших енергогенеруючих компаній – Донбасенерго, Центренерго, ДТЕК, Технова та інші.

Нагадаємо, 11 жовтня Ппрезидент України Володимир Зеленський заявив – він не знав, що ухвалені з ініціативи Геруса зміни до закону про ядерну енергетику дали можливість відновити комерційний імпорт електроенергії з РФ. Президент зауважив, що необхідно розібратися з імпортом електроенергії з Росії.

18 вересня Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії", в який глава енергетичного комітету парламенту Андрій Герус пролобіював правку - дозволити закуповувати імпортну електроенергію. За словами Геруса, імпорт повинен був здійснюватися з Білорусі. Проте з 1 жовтня почалася поставка електроенергії з Росії в режимі імпорту. За першу половину жовтня імпорт електроенергії з Росії виріс майже в два рази - з 2,4 млн кВт-год до 4,5 млн кВт-год на добу. На початку листопада він збільшився в порівнянні з середньодобовим показником за жовтень в 3 рази - до 12 млн кВт-год / добу.