Ще в середині березня президент Петро Порошенко ввів санкції проти п'ятьох російських банків, що працюють на території України. До списку потрапили Промінвестбанк, ВТБ Банк, БМ Банк, Сбербанк і VS Bank. Під роздачу в основному потрапили потужні фінансові групи ВТБ і Сбербанку.

Однак уже в травні, разом із забороною російських соціальних мереж, на офіційному сайті Президента України було опубліковано розширений список санкцій, де є не тільки юридичні, а й фізичні особи. Цікаво, що в цей список потрапили керівники російських банків, чиї структури раніше взагалі не були представлені на території України. Всього в цьому «індивідуальному» списку фігурує керівництво 11 російських фінансових установ:

 1. Темпбанк
 2. «Росія»
 3. «Фінансовий стандарт»
 4. Російський національний комерційний банк
 5. Агроінкомбанк
 6. «Північний кредит»
 7. Генбанк
 8. Фіа-Банк
 9. БайкалБанк
 10. ІС Банк
 11. Севастопольський морський банк.

На українських теренах це банки середньої популярності, але в Росії їхнє керівництво наближене до Кремля. Наприклад, Темпбанк контролює Аркадій Вайнштейн, а банк «Росія» – Геннадій Тимченко та Олексій Мордашов. Персонажі із близького оточення Володимира Путіна.

Але найголовніше, цей індивідуальний список говорить про принцип, який українська влада застосовує в санкційній війні проти Росії – під удар потрапляють не тільки структури, що працюють безпосередньо на території України, а й фізичні / юридичні особи, наближені до Володимира Путіна. Логічно? Так. Однак і в цьому розширеному списку знову немає представників Альфа-Банку. Чому? А ось це найцікавіше запитання.

Школа сплавів і розвідки МІСіС

Популярні новини зараз

Влад Яма повідомив радісну новину, мріяв довгий час: "Є підозра, що..."

"Холостяк" Заливако вперше побачить дівчат без тонни макіяжу: "Я офігів!"

Молоді батьки не можуть оговтатися: неадекватний водій забрав життя 2-тижневої дитини у візочку

Груди Тіни Кароль у сміливій сукні схвилювали українців: "Придавило, як млинці"

Показати ще

Володіють Альфа-Банком чотири колоритні постаті з дуже багатим бекґраундом – Михайло Фрідман, Герман Хан, Олексій Кузьмічов і Петро Авен. Крім того, що всі четверо давно вже значаться як доларові мільярдери (а Михайло Фрідман і взагалі входить у топ-100 найбагатших людей планети), власники Альфа-Банку ще і закінчили один і той же виш – Московський інститут сплавів і сталі (МІСіС). Що примітно, цей самий МІСіС закінчили Дмитро Ліванов (міністр освіти РФ), один із головних пропагандистів путінської Росії Володимир Соловйов, а також помічник президента РФ і за сумісництвом «повірений з українського питання» Владислав Сурков. Усі ці люди не тільки знайомі один з одним, але і постійно в тісному робочому контакті. Альфа-Банк же у цій зв'язці виконує функції головного тіньового прокатника кремлівських капіталів на міжнародних ринках.

Показовим є ще один момент. Відразу ж після квітневої інформаційної атаки на Альфа-Банк в Україні, коли невідомі в Києві розмістили борд із загиблими бойовиками самопроголошених республік Донбасу і фірмовим стилем банку, керівництво фінансової структури відразу ж, не зволікаючи, випустило прес-реліз із дуже цікавим змістом. Цитуємо витяг із нашим виділенням: «Альфа-Банк одним із перших міжнародних банків припинив роботу на окупованих територіях у повній відповідності до законодавства України: як у Криму, так і на Донбасі».

Отже, керівництво Альфа-Банку в квітні поточного року офіційно заявило, що Донбас і Крим є окупованими територіями. А тепер наведемо для порівняння дві цифри. За рівнем капіталізації в Україні Альфа-Банк посідає третє місце з приблизно 130 млн дол. А ось у Росії капіталізація Альфа-Банку складає – увага! – приблизно 43 млрд дол. Цифри непорівнянні. І, тим не менш, керівництво Альфа-Банку може собі дозволити піти проти офіційної політичної лінії Кремля і назвати Крим і Донбас окупованими територіями. Чи могло керівництво банку зробити це без узгодження з Москвою? Питання риторичне.

Структура обману

Формально Альфа-Банк має транснаціональну юрисдикцію, в якій «пасуться» голландці, італійці, англійці та цілий набір міноритарних вкладників усе з тією ж міжнародної пропискою. Юридично Альфа-Банк належить ABH Holding із «портом прописки» в Люксембурзі. Більш того, два основних власника банку, яким на двох належить 60% Альфа-Банку – Михайло Фрідман і Герман Хан, мають ще й ізраїльські паспорти, а самі на постійній основі живуть у Лондоні.

Здавалося б, де тут Росія і Кремль? Керівництво банку створює собі посилений імідж космополітів, «людей Землі», яких цікавить тільки «чистий бізнес» і мінімум політики. Саме в цьому іміджевому полі працює вся структура Альфа-Банку. Ось тільки реальність є діаметрально протилежною.

Головним ідеологом і куратором Альфа-Банку з Кремлем значиться співвласник установи (близько 14% акцій) Петро Авен. Персонаж дуже цікавий. В уряді Гайдара у 1991-92 роках Авен був заступником міністра закордонних справ, і він же придумав під себе дуже «жирне» Міністерство зовнішніх економічних зв'язків (МЗЕЗ). А в 1992 році постпредом МЗЕЗ по Санкт-Петербургу Авен призначив безвісного тоді Володимира Путіна.

Головна цінність Авена для Альфа-Банку вже тоді склалася в двох напрямках. Перший – він завжди володіє унікальним інсайдом, що дозволяє грати на випередження. Та ж заява від керівництва банку, що «Крим є окупованим», ніколи б не з'явилася, якби Авен не сказав, що так можна. І другий напрямок – Авен чудово розбирається в методі механізмів прийняття рішень у владних колах РФ. Він знає, як працює Система зсередини, і хто які функції в ній виконує. Він знає, як із віолончеліста Ролдугина зробити доларового мільярдера. І найголовніше, він знає, як зробити все так, щоб за підсумками нічого за це не було.

Примітний ще один момент. Доларовий мільярдер Петро Авен регулярно викладає у Вищій школі економіки (ВШЕ) – головній і вельми закритій кузні кадрів у Російській Федерації. Авен викладає на кафедрі «Теорія та практика взаємодії бізнесу і влади», де серед його колег фігурують такі імениті персонажі, як президент «Вимпелкому» Дмитро Зимін, голова Ради директорів Трубної металургійної компанії мільярдер Дмитро Пумпянський і юрист Михайло Барщевський. Знову ж таки, люди, наближені до Кремля, які систематично готові витрачати свій дорогоцінний час на регулярне викладання у ВШЕ. Той же Авен щосереди о 18:00 з'являється на Мясницькій і читає півтори години лекцію. Потім знову міжнародні перельоти, зустрічі, гірськолижні курорти, антикварні салони... Але щосереди о 18:00 він – у корпусі ВШЕ. Це одна із плат за лояльність і «розписка» в роботі на Систему.

Однак є ще один напрямок, який Авен через групу «Альфа» курирує в путінському оточенні. Це американський напрям, на який підв'язаний у зовнішньополітичній діяльності Альфа-Банк Фрідмана. І саме з цієї причини Альфа-Банк сьогодні має недоторканність в Україні. І ось ця недоторканність уже найближчим часом дуже серйозно може відгукнутися і керівництву України, і всій країні в цілому. Тому що Альфа-Банк – це головне тіньове знаряддя Кремля в Україні.

Далі буде.