Крім участі у фінансуванні тероризму, депутату Київської обласної ради світить ще й до 10 років за корупцію

Сергій Головко

Якщо людина талановита – вона талановита у всьому. Ця прописна істина стосується і геніїв, і запеклих негідників. До останніх з великою часткою ймовірності може відносити себе і депутат Київської обласної ради В'ячеслав Соболєв. Служба безпеки України підозрює Соболєва у фінансуванні терористів в "ДНР" через підконтрольну йому мережу супермаркетів "Обжора". Однак це не єдине досягнення В'ячеслава. Нещодавно стало відомо ще як мінімум про два кримінальних провадження НАБУ – про незаконне збагачення депутата як посадової особи.

Як тільки депутатів місцевих рад зобов'язали подавати електронні декларації про доходи та витрати, до Соболєва виникли претензії у Національного агентства з питань запобігання корупції, пише видання Hyser. НАПК ініціювало перевірку декларацій депутата, оскільки ряд цифр, заявлених ним як доходи, не сходилися з реально наявною у чиновників інформацією.

Втім, перевірка – принаймні, публічно – не увінчалася позитивними результатами. І на сцену вийшли громадські активісти, які ініціювали порушення кримінальної справи проти Соболєва за фактом декларування недостовірної інформації, подавши відповідну заяву в Національне антикорупційне бюро.

Популярні новини зараз
Колишній нардеп Олександр Онищенко "зависає" у Москві Як дізнатися, звідки "намалювалася" заборгованість у платіжці: Нафтогаз дав пояснення споживачам Тільки відпочили від пандемії: світ почав жахати новий вірус - симптоми ті ж, але летальний кінець за тиждень Нафтогаз зробив важливу заяву перед оплатою комуналки українцями: зверніть увагу на квитанції
Показати ще

Тільки через рішення суду вдалося домогтися порушення кримінального виробництва і внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52017000000000730 за ст. 366-1 – "Декларування недостовірної інформації".

Згідно санкції цієї статті, порушення норм законодавства про декларування тягне за собою штраф від 42,5 до 51 тис. грн, до 240 годин громадських робіт, або до двох років в'язниці. Про порушення справи НАБУ повідомили активістам листом.

Незадекларованими виявилися, вочевидь, кошти, які Соболєв отримав на свої рахунки в закордонних банках і підтвердження походження яких у нього немає. Що, виходячи із статусу депутата обласної ради, може мати корупційну природу.

З листа детективів НАБУ юристам громадської організації, які стурбовані необхідністю кримінального покарання Соболєва, випливає, що за ст. 368-2 "незаконне збагачення" — щодо В'ячеслава також відкрито кримінальне провадження та внесено відомості до ЄРДР за №52018000000000321.

Санкція статті для осіб, які займають відповідальне становище (а саме до таких належить депутат Київської обласної ради) передбачає покарання до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна. З листа НАБУ випливає, що Соболєву закидають незаконне отримання на рахунок 42 780 євро і 397 551 долара США.

Що це за гроші? Раніше ЗМІ неодноразово публікували виписки з рахунків Соболєва в швейцарському банку UBS, куди надходили ці та ряд інших сум невідомого походження, які депутат Київської обласної ради або особисто, або через довірених осіб доручав спрямовувати, наприклад, на покупки в Ізраїлі.

ЗМІ і слідчі, що займаються розслідуванням справ Соболєва, припускають, що ці гроші мають пряме відношення до діяльності компаній Соболєва на території, підконтрольній терористам «ДНР» — мережа супермаркетів "Обжора".

Участь Соболєва в управлінні цим бізнесом і сплата "податків" у "республіканський банк ДНР" — факт, давно встановлений українськими судами (кримінальне провадження № 22016130000000061 і №22017101110000085).

Крім того, компанії, підконтрольні Соболєву як в Україні, так і в "ДНР", неодноразово ставали фігурантами викритих фінмоніторингом і податковою службою конвертаційних центрів. Тому шановному депутату Київської облради не завдало б праці перевести гроші з Донецька в Цюріх.

Але, мабуть, у НАБУ, яке порушило кримінальне виробництво за статтею "незаконне збагачення" — все-таки свій погляд на походження цих коштів. Цілком можливо, що вже найближчим часом між силовими органами розгорнеться боротьба за те, хто першим отримає "доступ до тіла" В'ячеслава Соболєва.

А йому самому, очевидно, нададуть привілей самостійно вибрати – сісти на 10 років за незаконне збагачення і недостовірне декларування або на такий же термін– за фінансування тероризму.