Олег Бахматюк входить у десятку найбагатших людей України. Але, як відомо, в нашій країні розбагатіти чесною працею дуже складно. За кожним з олігархів тягнеться шлейф темного минулого і сумнівних угод. І Бахматюк не став винятком з правил. Про це повідомляє сайт Політрада.

Війна з НБУ

20 березня 2015 року НБУ вирішив відкликати банківську ліцензію та ліквідувати VAB Банк, власником якого був Бахматюк, а вже у червні 2015 року визнав неплатоспроможним банк "Фінансова ініціатива", який також йому належить .

Потім Нацбанк подав на Бахматюка до суду п'ять позовів про стягнення заборгованості по персональному договору поруки за зобов'язаннями цих кредитних установ, які заборгували НБУ 10,9 млрд грн.

Видно у Бахматюка дійсно було «рильце в пушку», так як НБУ від нього не відставав і восени 2016 опублікував інфографіку з портретом бізнесмена, в якій стверджував: "Бахматюк заборгував державі, громадянам і бізнесу 37,9 млрд грн".

Популярні новини зараз

Дівчина з найбільшими сідницями засунула пляшку в труси, ледь не тріснули

Синоптики пообіцяли українцям морозний початок весни: озвучено прогноз на тиждень 

"Буковель" продовжує веселитися на "почервонілому" Прикарпатті: "Окреме місце на карті"

45-річна Могилевська "проміняла" мільйонера на 71-річного Поплавського: "Ми худнемо"

Показати ще

У цю суму регулятор включив вже зазначену раніше заборгованість з рефінансування, а також 5,3 млрд грн боргу компаній бізнесмена перед держбанками і 21,7 млрд грн заборгованості двох його банків перед кредиторами на дату визнання їх неплатоспроможними.

Кримінальна справа

Через місяць Національний банк домігся арешту його майна на загальну суму 1,2 млрд гривень. У тому числі мова йде про будинок в селищі Козин поблизу Києва площею 1 049 кв. м.

Під арешт потрапило майно Бахматюка і його гроші, розміщені на рахунках банків "Фінансова ініціатива" і VAB банк. Арешт накладено за кредитною угодою VAB банка, в якій Бахматюк виступав поручителем.

Але олігарх весь час заявляв про свою невинність і не хотів визнавати свою провину, а також повертати гроші, які він повинен вкладникам. У зв'язку з цим Нацбнак у кінці 2016 року ініціював кримінальне провадження проти Бахматюка.

Прокуратура Києва відкрила кримінальне провадження за статтею «розкрадання в особливо великих розмірах» щодо можливих неправомірних дій службових осіб неплатоспроможного VAB Банку і його власника Олега Бахматюка.

«НБУ вітає такі дії прокуратури і сподівається, що найближчим часом кримінальні виробництва будуть відкриті і проти інших керівників і власників неплатоспроможних банків, які порушили закон», - підтримали силовиків у Нацбанку.

А віз і нині там

Цікаво, що втративши свої банки і не віддавши борги вкладникам, Бахматюк продовжує займати високе місце в списку найбагатших людей країни. І ось чому:

Вкладників VAB банку заманювали вигідними депозитними ставками. Однак, ходили чутки, що VAB банк збирав у населення гроші на депозити, а потім кредитами роздавав їх компаніям, які були пов'язані з власником і керівництвом банку, тобто з самим Бахматюком.

Наприклад, компанія ТОВ «Стар-Майстер», що відноситься до його агрохолдингу «Ukrlandfarming», отримала 354 млн грн кредиту, а ВАТ «Залізничник» та ТОВ «Ледер Плюс ЛТД», що належали менеджерам Бахматюка, зайняли 938 млн грн і 438 млн грн, відповідно.

Загалом, втрати держави від закриття VAB банку склали до 12 млрд грн.

Схожа ситуація і з банком «Фінансова ініціатива», який олігарх створив ще в середині 2000-х років. Банк із задоволенням брав депозити у фізичних осіб, а кредитував переважно компанії Бахматюка і його партнерів у аграрній сфері.

Зокрема, тільки три компанії так, чи інакше пов'язані з власником банку, ТОВ «ІнвестАгроГруп», ТОВ «ГАЗПОСТАЧ» і ТОВ «Мьясопродінвест», отримали сумарно 946 млн грн кредитів. До того ж у заставу під ці кредити було оформлено майно компанії того ж Бахматюка. Тобто, позичив своїм гроші і сам же за них поручився.

Однак VAB банком і «Фінансової ініціативою» Бахматюк не обмежився. Від його діяльності постраждали й інші великі банки: «Юникредит», «Райффайзен Банк Аваль», «Укрексімбанк», «Ощадбанк», «Сбербанк Росії» і Deutsche Bank.

Всі вони також попалися на кредитні махінації олігарха. В цілому сума афер становить понад $ 500 млн. Що цікаво, з представниками українських банків Бахматюку вдавалося домовитися, використовуючи нові афери. Наприклад, «Юникредит банку» і «Райффайзен Банку Аваль» під заставу передали неіснуючі запаси цукру.

За підрахунками експертів, разом втрати держави від «Фінансової ініціативи» і VAB Банку вже склали 22,8 млрд гривень. Поки найбільше покарання, яке поніс манат - йому заборонили три роки купувати нові банки.

І де гроші?

У той же час Фонд гарантування вкладів фізосіб має намір пред'явити позов Олегу Бахматюку на суму 3,7 мільярда гривень для компенсації витрат, які держава зазнала на розрахунки з вкладниками банку «Фінансова ініціатива». Про це заявив глава ФГВФО Костянтин Ворушилін.

Він пояснив, що власники визнаних неплатоспроможних банків намагаються через суди заблокувати процедуру їх ліквідації, або ж повернути банківську ліцензію. А в цей час держава змушена виплачувати депозити вкладникам таких банків, але не може розпочати процедуру ліквідації і продажу активів для компенсації витрат, які понесла держава.

«Суди ухвалюють рішення не на нашу (ФГВФО - ред.) користь. Є банк «Дельта», де ми виплатили вкладникам 16 млрд, з них тільки 3 млрд повернули. Є банк «Фінансова ініціатива», де ми виплатили 3,7 млрд, і питання також залишається відкритим», - сказав Ворушилін.

Але і сліпому видно, що Олег Бахматюк просто намагається уникнути погашення боргів на суму понад 1,7 млрд доларів.

Саме тому претензії Національного банку до Бахматюку за банкрутство двох фінансових установ - VAB Банк і «Фінансова ініціатива» - переводяться їм у площину особистісного протистояння з головою НБУ. Таку думку висловив Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії «Concorde Capital».

«Я не бачу нічого дивного в тому, що після визнання його банків неплатоспроможними, саме він був обраний одним із першочергових мішеней для «показового шмагання». Покарання Бахматюка за доведення до банкрутства двох банків мало стати хорошим уроком для інших недбайливих власників банків», - переконаний Паращій.

Експерт нагадує, що як підсумок банкрутства банків VAB та «Фінансова ініціатива» держава зазнала мільярдних збитків.

Паращій каже, що така активність Бахматюка (звинувачення НБУ в тиску) - всього лише «димова завіса», за якою він намагається приховати справжні мотиви своєї поведінки: небажання розраховуватися з кредиторами.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що НБУ зробив жахливий прогноз.