В Україні понад 350 політичних партій — якщо вірити реєстру Міністерства юстиції. Хоча точної кількості їх ніхто не знає. Одні розпадаються, інші створюються. І для того, щоб вийти на верхівку політичного айсберга або, як мінімум, втриматися на плаву, їм необхідно використовувати найсучасніші інструменти піару. Сьогодні — це соцмережі. В першу чергу, Фейсбук.

Після заборони в Україні ВКонтакте та ОК, кількість користувачів Facebook вибухово збільшується. Якщо на початок 2017 року їх було 6,6 млн, то за рік ця аудиторія виросла майже вдвічи, в першу чергу, за рахунок міграції із заборонених ресурсів. Серед інших факторів, що вплинули на стрімке зростання аудиторії Facebook в нашій країні, слід відзначити зручність подачі контенту ( all in one –розважальний, новинний і соціальний контент в одній стрічці) та зростаючу недовіру до традиційних ЗМІ.

Отже, за даними внутрішньої статистики самого Facebook, українська аудиторія на кінець січня 2018 виглядала так:

Загальна кількість користувачів досягла майже 13 млн (безумовно, треба робити поправку на значну кількість «фейкових» акаунтів, та користувачів, що мають по декілька сторінок). З них чоловіки - 5 700 00, жінки - 7 100 000.

Сегментування за віком:

Популярні новини зараз

Вистачить всій країні і будемо продавати? Під Харковом виявлено велике родовище газу, рекордних розмірів

Головне за ніч: Холостячка Огнєвіч обрала кохання, українці проти "антинародного" Закону, воїни ЗСУ запустили флешмоб, а Гросу більше не "пиріжок"

Потап зненацька застав Настю Каменських за дивним заняттям: "Спускаюся вниз, а там..."

Головне за 3 грудня: перемога "Шахтаря", фатальний поворот "голодної туси", фінал "Холостячки" і мінімалка в 6700 гривень

Показати ще

18-24 років– 2 800 000,

25 - 40 років– 6 400 000

41 – 65+ років– 3 700 000.

Остання цифра повинна привернути особливу увагу вітчизняних політиків та їхніх політтехнологів. Адже саме ця вікова категорія найбільш дисципліновано відвідує виборчі дільниці.

Значна частина користувачів мережі — це суспільно активні, політично неіндифферентні люди. Або навпаки – якщо людина політично небайдужа, має потребу самовираження в публічній площині, вона вже не обійдеться без присутності в соцмережах, тобто без активної сторінки у Фейсбук.
Навіть люди досить похилого віку активно освоюють мережевий простір.

Для політиків та політичних партій відсутність інтернет-активності сьогодні недопустима і навіть підозріла — значить є що приховувати. Або ж немає чого сказати потенційному виборцю, що ще гірше.

Безумовно, під час майбутніх виборів-2019 кандидати будуть максимально використовувати «традиційні» канали комунікації – ТБ,в першу чергу, електронні та друковані ЗМІ, аутдор-рекламу. Але навряд, чи хтось дозволить собі не включитися в боротьбу за виборця в соцмережах. Адже переваги електральної роботи в тому ж таки Facebook очевидні.

По-перше, значно дешевша вартість контакту з аудиторією, в порівнянні з центральними телеканалами, особливо в передвиборчий період. Тим більше, з огляду на заангажованість їх власників, допуск до ефіру отримають далеко не всі. Навіть за великі гроші.

По-друге, і це найголовніше, соціальна мережа надає можливість дуже точного таргетування політичної реклами. Завчасне, правда зовсім не безкоштовне, використання інструментів Facebook, дозволяє налаштувати профіль своєї цільової аудиторії для донесення максимально релевантних месиджів в період активної фази виборчої кампанії. Ваші потенційні виборці, і тільки вони, будуть отримувати саме той контент, що буде вигідно висвітлювати діяльність кандидата і мотивувати віддати за нього свій голос. Ефективність такого мікротаргетування довели останні вибори в США.

Важливий і третій аргумент на користь Facebook. Це можливість досить швидко і відносно недорого сформувати власну аудиторію із числа підписників. Що не тільки додає політику - власнику сторінки «соціальної ваги», але й формує постійний контакт зі своїми потенційними виборцями. При цьому можливо миттєво реагувати на актуальні інфоповоди, в тому числі в режимі on-line.

Традиційно в Україні практично всі партії - «лідерського» типу. Можливо за виключенням «Самопомічі», сторінка якої у Facebook (наймасовіша серед усіх вітчизняних партій) має більше підписників, ніж офіційна сторінка Андрія Садового - 146 тисяч проти 99-ти. Всі інші політичні сили більше вкладаються в «разкрутку» сторінок своїх очільників, згуртовуючи потенційних прихильників навколо особистості лідера.

В цілому досить стабільній рейтинг ( за кількістю підписників у Facebook) українських ТОП-ів з початком року змінився. В п’ятірку кращих (тобто найбільших) увійшов народний депутат Віталій Купрій. При цьому, один із лідерів УКРОП-у «грав у відкриту» – для залучення прихильників на свою сторінку використовував звичні для себе месиджі і партійну символіку. За темпами росту, якістю контенту на сторінці та мережевою активністю В. Купрія в цілому, явно проглядаються його президентські амбіції.

Можна з упевненістю прогнозувати загострення боротьби за увагу аудиторії в українському сегменті Facebook, не зважаючи на суперечливі заяви Марка Цукерберга стосовно алгоритмів роботи його дітища. Очікувано з'явиться ще не одна сторінка-мільйонник топових політиків і очільників держави. І справа не тільки в наближенні виборчого 2019-го. Все більше користувачів хочуть отримувати інформацію з першоджерел, долучатися до формування громадської думки через взаємодію з пабліками вітчизняних опініон-мейкерів.

Валерій Савчук, PR-експерт