На 40-й день після Великодня православна церква святкує одне з 12 головних свят року Вознесіння Господнє. Повна назва свята - Вознесіння Господа Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа.

Традиції на Вознесіння

Згідно слов'янській народній традиції, з цього дня весна закінчується і починається перехід до літа, тому вже можна не боятися похолодань. Вважається, що якщо на Вознесіння хороша погода, то вона протримається до 21 листопада, Михайлова дня. А дощовий день, згідно з прикметами, віщує неврожай і хвороби у худоби.

Якщо викупатися на Вознесіння в річці – здоров'я буде міцним. Якщо курка знесла у цей день яйце, його потрібно підвісити під дахом будинку, щоб вона захищала мешканців від нещасть. Почути каркання ворони в цей день – добрий знак.

В цей день вмивалися росою: вважалося, що на Вознесіння Господнє вона стає цілющою. Прийнято молитися про благополуччя і здоров'я: в цей день, перед тим, як зійти на небеса, Господь, як прийнято вважати, вислуховує усі прохання людей і виконує їх. Також в цей день варто попросити вибачення у всіх, з ким ви у сварці.

На Вознесіння існує звичай "ходити на роздоріжжі" - в гості до рідних та знайомих і дарувати їм спечені з пшеничного тіста на меду і з цукровими візерунками "драбинки", що символізують шлях на небо.

Щоб дізнатися долю хворої людини, на Вознесіння плели гілки берези, кілька з яких заплітали в косу. Вважається, що якщо за 10 днів до Трійці гілки не в'януть, то загадана людина одужає. Таким же способом дівчата ворожили на майбутнє заміжжя. Якщо протягом 40 днів (від Великодня до Вознесіння) допомагати знедоленим і годувати убогих, рік буде вдалим у всіх відношеннях.

Що не можна робити на Вознесіння

Не можна лаятися, лихословити; займатися обжерливістю і веселитися; виносити сміття; плювати на землю (Ісус у святковий день продовжує свій земний шлях по дорогах); відмовляти мандрівникам; займатися сексом; в цей день не відспівують покійників; займатися важкою роботою по будинку (вважається, що це відволікає від роздумів про Господа); не можна вимовляти слова "Христос Воскрес", оскільки у цей день з храмів виносять плащаницю.

Як повідомляв портал "Знай.uа", українці робили прогноз на літо по погоді на Теплого Олексія.