Народне свято Федір Житник відзначається 29 травня (за старим стилем – 16 травня). За церковним календарем у цей день вшановують пам'ять преподобного Феодора Освященного, ігумена. Житником день прозвали за те, що він вважався останнім сприятливим днем для посіву жита - хлібних злаків ячмені, пшениці, жита і вівса.

Преподобний Феодор походив з Єгипту і був сином багатих і знатних батьків-християн. У ньому рано проявилося прагнення до чернечого життя. У 14 років Феодор таємно пішов з дому і після кількох років поневірянь оселився в одному з монастирів під проводом преподобного Пахомія, де швидко досяг успіху в усіх чернечих подвигах. Після смерті вчителя Феодор став ігуменом фіваїдських монастирів. За святість життя Господь нагородив його даром чудотворінь.

Заборони на Федора Житника

Житом на Русі називали всяке немолоте зерно, з якого після перемолу пекли хліб. Про цей день говорили: «У Житника турбота — ячмінне поле боронувати». Преподобного Феодора Освященного в народі вважали покровителем хлібного зерна. Тому будь-яку роботу на землі починали з молитовного звернення до святого.

Увечері, коли селяни поверталися з сівби, на столах їх чекали традиційні для цього дня страви: ячмінні квас і пиво, різні каші (ячна, пшоняна, манна, пшенична), пироги з житнього борошна. Вважалося, що в цей день просто необхідно покуштувати їжу, в якій є частина жита, тоді і засіяне на Житника поле принесе багатий урожай.

Популярні новини зараз

Донька Тоні Матвієнко пішла стопами мами: за це її покохав Мірзоян

50 років тому знайшли скіфську пектораль: що таїть в собі знаменитий артефакт

Красуня Боржемська в спокусливій позі змусила Узелкова кусати лікті: жінка-кішка

Андре Тан підказав, як правильно вибрати купальник: "Збільшити груди і приховати живіт"

Показати ще

29 травня неодмінно квітнула горобина. Цвітіння горобини означало кінець заморозків і усіляких весняних похолодань. Тим більше, що черемшина — головна провісниця холодних ранків — до цього часу вже не квітла. Жінки-відьми, травниці і знахарі збирали на Федора Житника горобиновий цвіт. Потім його акуратно висушували в тіні на протязі, розсипавши по відрізу лляної тканини, і зсипали на зберігання в лляні мішечки. Потім його використовували в приготуванні різних відварів і зіль.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що народне свято Пахом Теплий відзначається 28 травня 2018 року (дата за старим стилем – 15 травня).