Народне свято Феодосія Колосяниця відзначається 11 червня 2018 року (дата за старим стилем – 29 травня). В цей день віруючі православної церкви вшановують пам'ять преподобномучениці Феодосії Константинопольської, діви.

Назву «Колосяниця» свято отримало за те, що з цього дня починає колоситися жито. Якщо це сталося, значить, прийшов термін для посіву гречки. Звідси ще одна назва дня – «Гречишниця».

Історія

Феодосія народилася в Константинополі в VIII столітті. Вона була єдиною дитиною в сім'ї. Довгі роки подружжя просило Бога послати їм немовля. Одного разу перед майбутньою матір'ю постала свята Анастасія і сказала, що молитви почуті. Вона витерла сльози з обличчя жінки і напророкувала їй швидку вагітність.

В 7 років Феодосія залишилася без батька. Мати віддала її в жіночий монастир святої мучениці Анастасії. Через 3 роки не стало й матері. Досягнувши повноліття, Феодосія віддала всі спадок монастирю, залишила лише частину грошей, золота та срібла. З них золотих справ майстер зробив три ікони, а іконописець три образи Христа, Богоматері і мучениці Анастасії.

Коли правитель Лев Ісавр наказав знищити всі священні зображення, Феодосія однією з перших стала на їх захист. Зі своїми сестрами з монастиря вона зіштовхнула зі сходів солдата, який хотів зняти образ Спасителя, що провичів понад 400 років над «мідними» воротами міста.

Популярні новини зараз

Головне за 3 грудня: перемога "Шахтаря", фатальний поворот "голодної туси", фінал "Холостячки" і мінімалка в 6700 гривень

В Італії загинула матуся двох дітей з України: знайшли неживою на підлозі і підозрюють її колишнього

"Федя-двірник": зірка "Сутінків" Крістен Стюарт в безглуздому вигляді стала "жертвою" папараці

Леся Нікітюк впала в летаргічний сон, сестра-близнючка зробила заяву: "На екранах ви бачите не її"

Показати ще

За наказом розгніваного Лева інокинь стратили. Феодосію піддали жорстокому катуванню – протягом семи днів вона отримала 700 ударів палицею. На 8-й день стражники погнали її по місту, продовжуючи бити. Один із них пошкодував мученицю і сильно вдарив по голові, від чого Феодосія тут же померла.

Традиції та обряди на Феодосію

Феодосію Колосяницю за невдачі порівнюють з усіма понеділками в році, разом узятими.

В це народне свято люди починають підгодовувати домашніх тварин печеними коржами з начинкою (сочнями) і бубликами з хліба. Згідно з народним повір'ям, такі частування підвищують плодючість біля худоби.

В цей день не можна стрибати і скакати, щоб не потривожити землю. Інакше може трапитися біда.

Як повідомляв портал "Знай.uа", народне свято Микита Гусятник відзначається 10 червня 2018 року (дата за старим стилем – 28 травня). Православна церква в цей день вшановує пам'ять преподобного Микити Халкідонського, єпископа.