Цей рейтинг складений британським психіатром, професором нейропсіхофармакологіі Девідом Натті і його дослідницькою групою.

1. Кокаїн

Кокаїн - алкалоїд, що міститься в рослинах роду Ерітроксілум. У природі він виконує роль інсектициду і захищає листя чагарників від поїдання комахами. Кокаїн надає потужний стимулюючий вплив на центральну нервову систему, викликає почуття ейфорії.

Зазвичай система винагороди в мозку працює за певними правилами. Нейромедіатор - в даному випадку дофамін - потрапляє в простір між нейронами, який називається синапс. Спеціалізовані рецептори передають сигнал для відгуку на його появу, потім видаляють нейромедіатор з синапсу, щоб припинити його дію.

Кокаїн небезпечний для серцево-судинної системи. Він викликає найпотужніші спазми, які можуть привести до крововиливу в мозок, порушити роботу серця або інших органів. Ще один негативний ефект - стан гострого психозу, в якому людина мало себе контролює.

Популярні новини зараз

Трініті постарішала, а у Нео додалося сивого волосся: як змінилися Кіану Рівз і Керрі-Енн Мосс з часів першої "Матриці"

Злата Огневич відповіла на шпильку Олі Полякової про заміжжя

Юра Шатунов з "Ласкового Мая" приховував від прихильниць дружину і дітей - як виглядає сім'я кумира 90-х

"Кадетство" - серіал, який всі дивилися після школи: як виглядають актори через 15 років

Показати ще

2. Героїн

Героїн - опіоїдний наркотик, при вживанні якого розвивається сильна психічна та фізична залежність. Це обумовлено тим, що при ін'єкції речовина швидко проникає в мозок, легко долаючи гематоенцефалічний бар'єр між кровоносною і центральною нервовою системою. У мозку воно викликає підвищене вироблення дофаміну. Досліди на експериментальних тваринах показали збільшення рівня гормону задоволення на 200%.

Додатковим механізмом звикання є підвищене вироблення збудливого медіатора глутамату. У сукупності з жорстокими симптомами відміни - болем, тривогою, судомами, безсонням - це призводить до сильної залежності. Ломка починається через 4-24 години після прийому останньої дози, і наркоман гостро потребує чергової порції наркотика.

Героїнові наркомани часто помирають від інфарктів, інсультів, так як наркотик впливає на стан серцево-судинної системи. Ще одна причина летального результату - виснаження, до якого призводить постійна стимуляція ЦНС. Експерти присвоїли цьому наркотику три бали з трьох можливих за ступенем формування залежності.

3. Нікотин

Нікотин, як і кокаїн, - алкалоїд, в природі здійснює функцію боротьби з комахами. Це основна складова тютюну, яка викликає звикання. Нікотин швидко поглинається легенями і транспортується в мозок. Він збільшує активність нікотинових ацетилхолінових рецепторів, що призводить до викиду адреналіну. Це тимчасово стимулює різні системи організму, і людина відчуває себе бадьоріше і активніше. А викид дофаміну супроводжує куріння відчуттям задоволення.

Нікотин токсичний, тривале вживання сприяє розвитку онкологічних захворювань, ішемії, стенокардії і так далі.

4. Барбітурати

Заспокійливі і снодійні засоби на основі барбітурової кислоти справляють гнітючий вплив на ЦНС. Залежно від дозування ліків можуть надавати легкий розслабляючий ефект або привести до коми.

Барбітурати стимулюють рецептори гальмівного нейромедіатора - гамма-аміномасляної кислоти, в результаті чого передача імпульсів в ЦНС сповільнюється. Це призводить до розслаблення м'язів, заспокоєння, усуває тривогу. Проблему залежності від препаратів довго замовчували, однак згодом визнали і відмовилися від барбітуратів на користь бензодіазепінів.

При цьому якщо кокаїн і героїн нелегальні, то ці ліки протягом довгого часу були відносно доступні, що збільшує їх небезпеку.

5. Алкоголь

Абсолютно легальні в більшості країн спиртні напої названі найнебезпечнішим наркотиком в світі. Звикання вони також викликають досить швидко. Дослідження на тваринах показали, що алкоголь збільшує рівень дофаміну на 40-360%.

За даними ВООЗ, щорічно в світі через вживання алкоголю помирають 3,3 мільйони чоловік. У статистику входять супутні пияцтву хвороби і травми.

Як раніше повідомляв портал "Знай.ua", протягом минулого року податківці вилучили із незаконного обігу 16 млн 164,6 тис. літрів алкоголю і спирту.