1 липня за народним календарем відзначається світле слов'янське свято – Ярилин день (за старим стилем – 18 червня), яке присвячене богу сонця Ярилу. Також є і інша назва свята – Маківка літа. Слов'яни назвали цей день саме так тому, що він як раз святкується в середині літа.

Історія свята

Ярилин день святкували на Русі ще до виникнення християнства, і предки слов'янських народів шанували і просили допомоги у небесних світил, природи і тварин.

Як відомо, Ярила – це найпопулярніший образ серед божеств. Він покровитель сонця, тепла, родючості, чоловічої сили і війни. Згідно з легендою, в цей день інші боги мірялися з Ярилом силою, однак він примудрявся виходити з усіх битв переможцем.

Не дивлячись на те, що церква проти язичницьких свят і називає це ідолопоклонством, Ярилин день все ще популярний у Східній Європі. Так, прості люди вірять у силу сонця і святкують маківку літа.

Традиції та обряди на Ярилин день

1 липня наші предки вважали надприродним днем, так як небесне світило припиняє свій хід, щоб остаточно прогріти Матір-землю. Крім того, на землі проявляються «дірки», через які можна поглянути на інший кінець світу, а також на потойбічні світи. Ще в Ярилин день можна побачити людину, яка безслідно зникла безвісти. Щоб побачитися зі зниклим родичем, слід вплести у волосся березові гілки і подивитися через косу, при цьому стоячи на високому березі річки навпроти іншого боку берега.

Популярні новини зараз
В українців масово горять холодильники: як зберегти техніку під час відключень світла Про штраф ТЦК розповість мобільний додаток: що вигадали для ухилянтів Українцям приготували подорожчання ще двох тарифів: за що доведеться платити більше Готуйтеся до нових платіжок: для українців подорожчають дві важливі комунальні послуги
Показати ще

Зазначимо, що на Ярила наші предки за традицією косять і сушать траву, а потім набивають нею матраци. Також прийнято збирати трави для заварювання трав'яного настою, тому що зазвичай гарячий напій з цілющих трав, які зібрані в Ярилин день, рятує від багатьох недуг.

Ще слов'яни любили у це свято купатися в ранковій росі, адже та наділена чарами на Ярилу, дарує людям свіжість, силу або здоров'я. При цьому потрібно було виганяти худобу на пасовища, щоб вона походила в Ярилиній росі.

Варто відзначити, що люди можуть легенько бити дітей і домашніх тварин вербовими прутиками, що примножити їм здоров'я і гарний ріст.

На Ярилин день зазвичай влаштовують різні ярмарки, гуляння, хороводи та змагання, на яких молодь показує силу, спритність і витривалість. Ще проводять обряд похорону Ярила: з настанням темряви розпалюють багаття, виносять солом'яне опудало у полі або кидають його в річку.

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" писав, які існують прикмети і традиції на свято Мануйло і Савелій.