Вже багато років лютий вважається місяцем закоханих. Валентинки, квіти та солодощі – ось головні символи цього свята. А як виникло свято і чому його називають Валентинів день – читайте в нашому матеріалі.

День святого Валентина 2019: коли святкують

Щорічно дата цього свята не змінюється. У всьому світі День святого Валентина відзначають 14 лютого. Україна вже протягом багатьох років не залишається осторонь і також відзначає міжнародне свято закоханих. В нашій країні офіційно святкування встановили на початку 90-х років минулого століття.

День святого Валентина: історії походження свята

Історія появи дня закоханих оповита величезною кількістю легенд. Деякі вважають, що Валентин дійсно існував і саме він створив першу листівку-валентинку. Інші ж відкидають історичну значущість свята і заявляють, що це всього лише плід фантазій бізнесменів, які заробляють на продажу святкового інвентарю. Отже, давайте ж розберемося, як з'явився День закоханих і звідки пішла його назва.

Найцікавіша історія виникнення свята любові пов'язана з імператором Риму Клавдієм. За легендою, правитель мав великі амбіції і хотів захопити світ. Однак чисельність воїнів була недостатньою. На його думку, всьому виною були шлюби і сім'ї, які забирали занадто багато часу у солдатів. Тому Клавдій випустив указ, що забороняв чоловікам заводити сім'ю під час військової служби.

Популярні новини зараз
Провели в останній політ: військові льотчики ЗСУ героїчно загинули, завдавши серйозного удару ворогу На путіна навесні було скоєно замах, на жаль провальний - ГУР МО України Євген Клопотенко з "МастерШеф" винайшов заміну шаурмі і чебурекам: "Два роки мріяв" Вдова Дудаєва записала звернення до всього українського народу: Кавказ чекає, коли росія зникне
Показати ще

Однак священнослужитель Валентин не послухався закону і почав потай женити закохані пари. Коли ж про це стало відомо, імператор стратив священика.

Перед смертю Валентин сидів у в'язниці, де волею випадку зустрів сліпу дівчину. Виявилося, що вона була дочкою голови в'язниці. Валентин закохався в дівчину і зцілив її від невиліковної хвороби.

Перед тим, як Валентину відрубали голову, він встиг залишити прощальну записку, підписавши її словами «від твого Валентина». Після загибелі священика католицька церква дала святе звання Валентину. А через двісті років Папа римський призначив 14 лютого Днем святого. Саме з цією легендою багато хто пов'язує виникнення торжества закоханих і, звичайно, традиції дарувати валентинки.

Але це ще не все. Згідно з ще однієї історією, свято виникло в честь аристократа Валентина, який жив за часів Римської імперії. Він таємно від усіх сповідував християнську віру і навіть пропагував її серед своїх слуг. Одного разу Валентин таємно провів обряд вінчання закоханої пари, однак після цього всіх трьох схопили правоохоронці, а суд засудив їх до смертної кари. Хоча Валентин і міг би уникнути суворого покарання завдяки своєму титулу, все-таки героїчно прийняв смерть з вірою в Бога в серці.

Валентинів день: походження валентинки

Мабуть, головні символи Дня закоханих: червоні серця, квіти, іграшкові ведмедики, Купідон і, звичайно, валентинки. Хто ж придумав традицію відправляти коханим листівки у формі серця?

Вважається, що першою валентинкою був лист, який герцог Карл Орлеанський відіслав своїй коханій жінці. Легенда свідчить, що герцог був заточений в тюремній камері після Азенкурскої битви і, щоб хоч якось спілкуватися зі своєю дружиною, відправляв їй любовні вірші. Одна з таких «валентинок» і сьогодні зберігається в національному музеї Британії.

Через кілька років правитель Генріх наказав письменникові Джону Лидгейту створити «валентинку» для своєї коханої Катерини Валуа.

Йшли роки і традиція надсилати коханим листівки і сувеніри з'явилася і у Франції. А з плином часу звичай потрапив і в Новий Світ (Америку) завдяки емігрантам. Спочатку красиві листівки відправляли тільки заможні люди, так як для їх створення спеціально наймали художників і поетів. Згодом в Англії навіть стали видавати книги з віршами – люди вибирали зі збірки твір і переносили його до саморобних валентинок. Приблизно з того моменту і почалося масштабне виробництво листівок до Дня всіх закоханих. А сьогодні забавні «валентинки» за кількістю продажів займають перше місце, поступаючись тільки різдвяним листівкам.

День всіх закоханих: цікаві традиції в усьому світі

Ми підготували цікаві факти того, як святкують День святого Валентина в різних країнах.

В Америці в День Святого Валентина прийнято вітати не тільки коханих, але і всіх родичів і друзів. Приблизно в 10 столітті існувала традиція дарувати своїм коханим марципани, що вважалися в той час розкішшю. Кондитери навіть почали створювати ласощі, використовуючи цей продукт. Першими були червоно-білі карамельки. А потім з'явилися коробки у формі серця. Ця традиція поступово дійшла і до наших днів.

Забавні звичаї існували в Канаді. Згідно з розповідями, раніше дівчина мала право зробити пропозицію чоловікові тільки 14 лютого. При цьому якщо чоловік відмовлявся, то міг отримати штраф або навіть сісти в тюрму.

Цікаве святкування дня Валентина існує в Великобританії. Жителі цієї країни обдаровують своїх улюблених червоними трояндами. У відповідь дівчата вручають чоловікам яблука, які символізують любов і красу.

Веселі британці вітають з Днем закоханих навіть своїх домашніх вихованців, купуючи для них спеціальний корм у формі сердечок. А в стародавні часи в Англії існувала традиція: дітей одягали як дорослих, а ті бігали по домівках і співали пісні про Валентина. А за це отримували солодощі та кілька монеток. Жителі Уельсу вирізали з дерева «ложки любові», прикрашаючи їх ключами, замками і сердечками. Це був спосіб сказати «ти знайшов ключі до мого серця».

А в Японії прийнято вітати не жінок, а чоловіків. Напередодні свята навіть випускають спеціальні шоколадки, які називаються «Хонма». А ще в цій країні проводять щорічний конкурс на краще освідчення.

У Франції прийнято презентувати своїм коханим ювелірні прикраси або інші дорогі подарунки. Але є і неординарні варіанти: їстівна білизна, лотерейні квитки або одяг з символами свята. У такому випадку головне - не бути банальним.

У Німеччині святий Валентин протегує не закоханим, а психічно хворим. Тому німці прикрашають лікарні червоними стрічками – символами цього дня. Жителі Ісландії також дещо змінили традиції свята. Люди розпалюють багаття на честь сина бога Одіна – Валі.

Італійці прозвали 14 лютого «Солодким святом». Популярним подарунком в цій країні є так звані «Baci Perugina» – горіхи, покриті шоколадом. У кожній цукерці знаходиться записка з висловлюванням про кохання. При цьому такі подарунки дарують виключно своїм половинкам. А в італійському Турині молодята могли оголосити про свої заручини тільки 14 лютого. Але з часом ця традиція відійшла в минуле.

У Фінляндії 14 лютого називається Днем друзів. У свято прийнято вітати не коханих, а кращих друзів. Вважається, що значення свята змінилася через прагнення суспільства до рівноправності чоловіків і жінок. А, можливо, романтичні відносини, як і дружба, вимагає перш за все відданості і щирості почуттів.

Пам'ятайте, День святого Валентина – це не тільки свято квітів, листівок і подарунків. Це свято означає набагато більше – тому проявіть трохи уваги і любові до тих людей, які знаходяться поруч з вами.