Пенсійна реформа сильно змінила життя українців за останні кілька років - ті, хто тільки збираються виходити на пенсію, могли вже сповна відчути її на собі. Якщо ще у 2010 році для отримання державних нарахувань достатніми умовами, згідно з законом, було досягнення пенсійного віку і 5 років підтвердженого стажу, то у 2019 році ситуація кардинально змінилася - стажу потрібно не менше 26 років. За словами Світлани Христової, начальника Мелітопольського відділу обслуговування громадян головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області, пенсійна реформа залишила в самому уразливому положенні приватних підприємців, повідомляє РІА Мелітопіль.

Христова розповідає, що багато ПП, в силу віку, не встигають напрацювати відсутні роки стажу перед тим, як можна буде оформити пенсію. В інших відпрацьованого стажу ніколи й не вистачало на пенсійну виплату. Як говорить Христова, пенсійні фонди зараз стурбовані найбільше саме ситуацією з ПП і рекомендує якомога раніше самостійно дізнаватися, скільки років стажу вже напрацьовано.

Отримання пенсії

До такої ситуації з підприємцями призвели постійні зміни в законах України, які регламентують отримання пенсійних виплат. В один час для ПП було достатньо оплачувати в ПФ 10% від величини сплаченого податку (50-200 грн). У даний момент з'ясувалося, що деяким ПП один рік стажу рахували не за один рік підприємницької діяльності, а приблизно за три. Тобто, за три роки роботи людина отримувала рік стажу.

Для людей, які були зареєстровані підприємцями, що діють трохи різні правила:

Популярні новини зараз
Володимир Дантес після розлучення з Дорофєєвою вперше показав жінку на своїй кухні Андрій Бєдняков з "Орла та Решки" показав, як виглядає справжній провал: "Скинув 5 кг" Земфіра підірвалася на міні у Донецьку Дружина зірки "Чорне кохання" Бурака Озчівіта Фахріє Евджен пішла з дому після його візиту до путіна: "Дайте нам спокій"
Показати ще
  • до 1998 року - стаж, необхідний для отримання пенсійних відрахувань, рахується за фактом реєстрації;
  • з 1998 по 2017 рік - стаж нараховується, якщо в ПФ підприємець платив не менше 1 гривні в місяць. Проте, ця умова гарантує лише право на одержання пенсії.

Як будуть нараховуватися виплати для тих, хто зареєструвався як ПП в період з 1998 по 2017 рік, пояснює Христова:

"Наприклад, якщо це було 5 грн в місяць, то вони й складуть всього 3 дні, а не місяць стажу. Тут все індивідуально. Але якщо підприємцю не вистачає стажу для призначення пенсії, він має право доплатити до мінімального страхового внеску. На даний момент в сервісному центрі ми приймаємо по 20-30 осіб в день, які просять прорахувати суму доплати, і дізнатися, чи можуть вони це зробити в принципі, тому що таким правом можуть скористатися тільки ті підприємці, які працювали на спрощеній системі оподаткування."

Пенсія

У разі доплати для того, щоб отримати роки трудового стажу, не говорять про космічні суми. Кількість грошей, які доведеться сплатити підприємцю, безпосередньо залежать від того, якою була мінімальна зарплата по Україні в ті роки, за які стажу не вистачає. Ці розрахунки суто індивідуальні. Наприклад, одному ПП за 1,5 року відсутнього стажу виставлять суму в 1500 гривень, а іншому за два роки - 3500 гривень.

Якщо ПП робив відрахування до державного бюджету за фіксованої податкової ставки, то доплачувати за роки стажу доведеться більше.

Доплачувати за відсутні роки можуть не всі, це заборонено робити:

  • ПП, які платили в бюджет України за загальною системою оподаткування;
  • ПП, які не реалізовували господарську діяльність і не отримували ніякого доходу.

Черга в пенсійному фонді

Цим категоріям підприємців закон забороняє укладати договір добровільного страхування. Якщо ви потрапили в одну з цих категорій, то зробити можна тільки одне - купити страховий стаж повністю. В даний момент, за 1 місяць попросять 1836 гривень, а за рік - 22 тис. гривень.

Для того, щоб перевірити, скільки страхового стажу вже нараховано, не обов'язково йти в пенсійний фонд, тепер це можна зробити вже з дому за допомогою системи електронних пенсій. Реєстрація доступна на сайті Пенсійного фонду, а з документів вам знадобляться - тільки паспорт і код.

Нагадаємо, раніше судді-пенсіонери vs прості українці: у Зеленського порівняли пенсії, різниця в десятки тисяч.

Також Знай.uа писав, що у Зеленського назвали суми, виділені на пенсії та субсидії: скільки отримуватимуть українці.

Ще Портал Знай.uа повідомляв, що у ПФУ відзвітували щодо розміру пенсій українців: як зросли соціальні виплати у 2019.