Старий Новий рік для слов'ян досить важливе свято, хоча далеко не кожна людина може пояснити його сенс і суть. А тим більше розповісти про це торжество іноземцю, або людині іншої віри.

Тому ми вирішили детально розібратися в історії Нового року, його традиціях і повір'ях, щоб пояснити і розповісти вам все найцікавіше. Тим більше виникнення свята і його старовинні звичаї досить цікаві.

Старий Новий рік: історія і дата свята

По-перше, потрібно знати, що старий Новий рік відзначають в тих країнах, де Різдво святкується 7 січня.

Старий Новий рік
Старий Новий рік

Популярні новини зараз

Головне за ніч: Тимошенко проти Гончарука, "отрута" на столах українців, ультиматум Зеленському та зізнання постраждалого в аварії літака

Будь-яка жінка позаздрить: 98-річна мама Сильвестра Сталлоне показує в Instagram свої незвичайні будні

Заробітчани масово тікають з Польщі, новий "друг" подав руку допомоги: що обіцяють українцям

Аллегрова пустилася в танок на стільці, наївшись грибів: весілля запам'ятають надовго

Показати ще

А по-друге - вся справа в календарях, плутанина виникла в 1918 році, коли було введено літочислення за юліанським календарем у нас в країні. Хоча в Європі до цього часу всі користувалися григоріанським. Різниця в них, як ви вже могли здогадатися, саме в 13 днів. Ось так і залишився у нас старий Новий рік, до якого всі вже звикли.

До речі, крім України старий Новий рік так відзначають: Чорногорія, Сербія, Росія, Швейцарія, Туніс, Марокко, Алжир і навіть Японія.

Так що старий Новий рік цілком можна назвати феноменом, який з'явився лише через різницю в календарях.

Старий Новий рік: традиції свята

Якщо зануритися в історію свята, то можна дізнатися, що раніше, до старого Нового року, 14 січня відзначали Васильєв день, який згодом практично забули через нове свято. Але ось його традиції нікуди не поділися і тепер вважаються традиціями старого Нового року.

І ось, саме Васильєв день вважався святом "щедрого вечора", як кажуть зараз про старий Новий рік.

Вважається, що чим пишніше, гарніше і краще буде накритий ваш стіл, тим краще пройде наступний рік. Достатку, щастя і інших благ буде прямо пропорційно тому, що ви змогли покласти на свій стіл.

Старий Новий рік
Старий Новий рік

Крім цього, Васильєв день вважався святом свинарів, тому багато людей цієї професії вважають його професійним святом. Ну і звичайно, тому на столі в старий Новий рік обов'язково повинна бути свинина.

До речі, була ще одна дуже цікава традиція, яка з'явилася лише з приходом старого Нового року на місці дня Василя. Люди обов'язково роблять вареники з невеликими сюрпризами всередині - це може бути все, що завгодно і воно буде символізувати те, в чому вам пощастить в новому році. Наприклад, якщо це буде монетка, значить ви будете багато заробляти, якщо перець, значить у вас буде "спекотний" рік і так далі.

Кажуть, що саме завдяки цій традиції і з'явилось прислів'я "Як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш". Саме тому люди і зараз намагаються накрити стіл максимально пишно й багато в це свято.

Але і крім цього, 13 січня народ завжди відзначав день Маланки. Це дуже важливе народне свято, головною традицією якого було щедрування (так-так, це зовсім не традиція старого Нового року) і водіння кози Маланки.

Все це виглядало наступним чином: компанія переодягнених хлопців з вечора і до самої ночі ходить по домівках і співає щедрівки господарям. А супроводжує їх, звичайно ж, коза Маланка.

Але на цьому все не закінчується, вже на наступний день хлопчики і молоді хлопці йдуть засівати. Роблять вони це спочатку у себе вдома, потім у родичів і хресних, а потім і у сусідів. Для цього хлопці наповнюють свої рукавички зерном і співають хвалебні пісні, бажаючи щастя, здоров'я і достатку в домі, в яких приходять.

Старий Новий рік
Старий Новий рік

Варто зазначити, що серед стародавніх українських звичаїв на Старий Новий рік варто виділити і сватання. Тільки 13 січня ті молоді хлопці, які раніше отримали від коханої дівчини "гарбуза", могли повторити спробу і знову послати в будинок дівчини сватів. Свататися на Маланки можна і вперше, адже вважається, що якщо погодитися на шлюб в Щедрий вечір, то і життя молодої пари буде щедрим і радісним.

Старий Новий рік: прикмети свята

Ви вже помітили, наскільки це цікаве свято, адже воно перетинається з двома народними урочистостями, тому не дивно, що традицій, прикмет і повір'їв вже дуже багато в цей день.

І зараз ми розповімо вам про найголовніші прикмети старого Нового року.

 • Вважається, що в цей день в жодному разі не можна давати гроші в борг, інакше у вас можуть бути фінансові проблеми в новому році. Тому кращі почекати хоча б до наступного дня.
 • Крім цього, не забуваємо про фразу "як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш". Саме тому всі люди намагалися одягнутися в найкрасивішу і нову одяжу в цей день, навіть якщо відзначали свято просто вдома.
 • Раніше вважалося, що якщо дуже весело зустріти це свято, то у вас буде дуже веселий і вдалий наступний рік.
 • Так само була ще одна досить цікава прикмета. Вважалося, що 14 січня в будинок першим обов'язково повинен увійти чоловік. Якщо ж це буде жінка - значить рік буде дуже невдалим і у господарів буде велика біда.
 • Деякі повір'я стосувалися і їжі. Люди вірили, що 13-14 січня не можна подавати на стіл птицю і рибу. Вважалося, що щастя і достаток з дому просто попливуть. А ось зі свининою все навпаки - вона принесе щастя й удачу.

Щедрування
Щедрування

Старий Новий рік: що не можна робити

Заборони - це дуже важлива частина будь-якого народного, або релігійного свята, тому про них потрібно пам'ятати завжди.

Почнемо з найголовніших:

 • Колядникам не можна дякувати грошима. Люди вірять, що разом з купюрою ви можете віддати благополуччя і щастя з дому.
 • Бути злопам'ятним і образливим теж заборонено, кажуть, що через це у вас може вийти не найкращий рік.
 • Ми вже говорили раніше, але повторимося - на старий Новий рік не можна давати гроші в борг.
 • Дуже поганою прикметою вважається рішення важливих питань, які пов'язані з фінансами. Навряд чи ви зможете прийняти правильне і вдале рішення в старий Новий рік.
 • Слово "тринадцять" кращі не вимовляти. Що через це може статися, люди не уточнюють, але кажуть, що заборона досить важлива.
 • Так само не можна виносити сміття з хати. Разом з ним ви заберете і щастя.