У православному церковному календарі це день вшанування пам'яті мученика Гордія Каппадокійського і пророка Малахії. Інші назви свята: «Гордій», «Гордій», «День Малахії Доїльниці», «Малахій», «Оберіг корови».

В цей день є повір'я, згідно з яким не можна хвалитися і пишатися чим-небудь, так як гординю вважають найбільшим смертним гріхом, а ім'я святого схоже на слово «гординя». Вірять, що якщо вихвалятися в цей день, то Гордій все забере у цієї людини і він залишиться ні з чим.

Також вірили, що в цей день особливо злісною стає нечисть. Відьми, нібито дуже голодні після своїх гулянь, йдуть доїти корів. От тільки роблять вони це занадто сильно і забирають кров замість молока. Корови були дуже важливі для наших предків, тому їх всіляко оберігали. Для цього слід взяти просалені свічки і прив'язати кілька з них над хвірткою або воротами. Можна ще попросити одного захисника доглянути за тваринами – Дворового.

Свята 16 січня, фото: Яндекс Коллекции
Свята 16 січня, фото: Яндекс Коллекции

Щоб Дворовий погодився захищати худобу, його потрібно задобрити. Спочатку зробіть коровай з трьох пригоршень борошна. Візьміть одну з дому, другу – у сусідів, а третю потрібно освятити в церкві. Над ними промовте:

Дворовий, ти мій рідний, худібку мою убережи, молоко її збережи. Відьму від неї віджени, заплутай їй шлях

Потім такий коровай слід залишити в корівнику і шматочок дати корові. Ще її напувають молочною вівсянкою, чистять хлів і перевіряють на наявність щілин.

Народні прикмети на 16 січня

На Гордія є повір'я, що у снігу, який випав сьогодні, є сила приносити жінкам красу. Потрібно набрати його в якусь ємність і обтирати вранці обличчя ним, а потім ще в обід і перед сном. Не витирайте його нічим. А талу воду не потрібно виливати. Зберіть її і щоранку обризкайте тіло і обличчя. Це принесе не тільки молодість, але і красу дівчині.

Ще раніше намагалися відвести приподчну людину до знахаря або цілителя, щоб вилікувати її.

Як повідомляв Знай.uа стало відомо, де потрібно пірнати в ополонку на Водохреща і як не покалічитися в Києві.

Також Знай.uа писав, багато знаків Зодіаку можуть потрапити під вплив Марса і отримати таким чином перемогу.

Нагадаємо, погода на Водохреща порадує холодом, але сильних морозів очікувати не варто.