В Україні кількість неповернень по кредитах одна з найвищих в світі.

Про це йдеться в дослідженні USAID.

Така ситуація пояснюється тим, що при оформленні кредитів банки приховують реальні ставки і надають неповну інформацію клієнтам.

В Україні кредитні ставки одні з найвищих в Європі. Якщо німці можуть взяти в борг лише під кілька відсотків річних, то українці заплатять у середньому від 30%, тобто в 15 разів більше.

В Україні 50% кредитів не повертають вчасно. Така ситуація змушує українські банки створювати резерви на компенсацію неповернень. Резерви створюють за рахунок нових клієнтів, які змушені брати в борг ще під більш високі ставки.

В середньому на 100 боржників припадає 125 кредитів, тобто, щоб виплачувати старі борги, доводиться брати нові.

Популярні новини зараз

Померла Ніна Ургант - бабуся Івана Урганта, народна артистка СРСР, яка зіграла в "Вулиці розбитих ліхтарів"

Фіналіст шоу "Холостячка" Олексій Тригубенко забув Ксенію Мішину заради нової маленької: "Коли вона приїхала..."

Українським школярам пояснили, коли почнуться зимові канікули – з класу за новорічний стіл

"Кадетство" - серіал, який всі дивилися після школи: як виглядають актори через 15 років

Показати ще

У свою чергу банкіри називають кілька причин високого рівня неповернення: низка економічних криз, відсутність законодавчої можливості примусового повернення боргу, висока інфляція, нерозумна кредитна політика самих банків.

Як показало дослідження USAID, з десятка фінансових установ тільки в двох реальна і номінальні ставки за кредитами знаходяться на одному рівні. Абсолютна більшість банків приховує додаткові платежі. Фактично, банки приховують частину інформації, в результаті клієнти не можуть об'єктивно оцінити свою здатність обслуговувати борг.

Дослідження GfK показали: кількість виданих кредитів значно скоротилася після 2014 року. Так, якщо в 2008-му кредити брали 15,9% населення, в 2013 - 12,8%, то в 2016-му це число опустилося до 8,8%. Згідно зі статистикою, кредити частіше не повертають чоловіки, при цьому рівень фінансової грамотності серед жінок вище.

У 65% випадків респонденти стверджували, що їх прибутку мало вистачити на обслуговування і погашення боргу, а 40% думали про те, щоб почати зощджувати після оформлення боргу.

В Україні в цьому році створили кредитний реєстр, в який потраплять всі великі боржники. Поступово всі клієнти банків будуть отримувати свій рейтинг, який дозволить фінансовим установам легко визначити, хто з клієнтів вже встиг відзначитися простроченням по платежах.

В цьому році до "чорного списку" потраплять українці, які не повернули, як мінімум, 372 300 грн (100 мінімальних зарплат).

Разом з тим варто відзначити, що українці отримують несподівані повідомлення про те, що банківська картка заблокована. Відомо, що рахунки обіцяють відновити, коли клієнт покаже в банку ідентифікаційний код і паспорт.

Юристи заявляють, що подібні дії банку можна оскаржити, але в більшості випадків воно того не варто. Про це пишуть українські ЗМІ.

Українці скаржаться, що в один момент несподівано для себе виявили, що їх платіжна картка заблокована.

"Вчора мені прийшло повідомлення про те, що моя картка Укргазбанку заблокована. Я подумала, що це шахраї, і зателефонувала в банк. Але там мені сказали, що карту заблокував банк, а мені, щоб продовжити користуватися рахунком або зняти гроші, необхідно прийти з документами до відділення. Це при тому, що я оформляла картку два місяці тому і жодних повідомлень не надходило", - розповідає клієнт Укргазбанку Валерія Іонова.

Екс-заступник глави НБУ розповів, як Росія може вплинути на українські банки

Нагадаємо, раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що Україна опинилася на дні Європи через борги.