З-поміж усіх держав світу Україна – одна з перших за кількістю неповернень кредитних боргів. Мова йде як про фізичних, так і про юридичних осіб. Проблема в тому, що у нас досі законодавчо не врегулюють судове стягнення коштів, виправити ситуацію буде складно.

Кредитні ставки в Україні

Вважаються одними з найвищих у Європі. Приміром, у Німеччині можна взяти у борг всього під кілька відсотків річних, то українці заплатять у середньому від 30%, тобто в 15 разів більше.

Втім, якщо для Німеччини клієнт, який не повернув борг - виняток, то в Україні 50% кредитів не повертають вчасно. Через це банки масово створюють резервні фонди компенсацій за рахунок нових клієнтів.

За статистикою, 100 боржників взяли 125 кредитів, тобто щоб виплачувати старі борги, доводиться залазити в нові. Банкіри навіть виділили основні причини неповернення: низка економічних криз, відсутність законодавчої можливості примусового повернення боргу і висока інфляція, яка призводить до скорочення платоспроможності українців.

Але не варто залишати без уваги і не зовсім продуману кредитну політику самих банків. Абсолютна більшість приховує додаткові платежі. Для прикладу, згідно з кредитним паспортом одного з банків, номінальна відсоткова ставка за споживчою позикою становить 59,9%. Реальна ставка - 61,8%. Причому якщо взяти в борг 10 тис. грн,, то з урахуванням всіх додаткових платежів загальна вартість кредиту складе 22,4 тис.

Популярні новини зараз
Перерахунок пенсій з 1 травня: чого чекати стареньким Потрібно встигнути: українцям, з квитанціями за світло на руках, назвали важливу умову "Всі будуть начальниками": адвокат розповів, як в Україні змінили правила вручення повісток З 1 травня доведеться виживати без допомоги: кому перестануть виплачувати субсидію
Показати ще

Дослідження показали: кількість виданих кредитів значно скоротилося після 2014 року. Так, якщо у 2008-му, кредити брали 15,9% населення, у 2013 - 12,8%, то у 2016-му ця кількість опустилася до 8,8%.

Хто і як стає боржником?

Якщо вірити експертами, то кредити частіше не повертають чоловіки, при цьому рівень фінансової грамотності серед жінок вищий. Вони більше часу проводять у відділеннях, уважніше вивчають умови кредитування і частіше вчасно платять. Цікаво, що стать і вік також враховують при вирішенні, чи видавати кредит клієнту і під який відсоток. Однак це не є визначальним фактором.

У 65% випадків респонденти стверджували, що їхнього доходу мало вистачити на обслуговування і погашення боргу, а 40% думали про те, щоб почати економити після оформлення боргу. Як правило, в сім'ї лише одна людина бере кредит. Лише 20% опитаних виступали в ролі поручителів і 21% - звернулися до банку по кредит і отримали відмову.

Фінансові установи радять: щомісячний платіж за кредитом не повинен бути вищим за 30% від сукупного доходу сім'ї, а загальна сума боргу не повинна перевищувати трирічний дохід.

Дивіться: Оманлива благодійність і як обманюють кредитори

Як повідомляв портал "Знай.ua", до 1 липня в Україні стартує новий етап Пенсійної реформи. Кожен працюючий українець повинен буде здійснювати внески на персональний рахунок, а по досягненню 60 років зібрані кошти перетворяться на "другу пенсію".