Найпоширеніші способи розпорядитися майном - це заповіт й акт дарування. Поширені, але далеко не єдині. Так, людина може укласти заповітну відмову, договір довічного утримання або спадкову угоду.

Останній від заповіту відрізняється тим, що отримати спадщину людина може тільки при виконанні певної умови. Якої саме - вирішувати тільки вам. Відзначимо, що обидва документи мають однакову юридичну силу. Також спадкодавець може оформити догонор довічного утримання: умови і застереження практично ті ж, що і в спадкової угоди, проте з одним нюансом: при підписанні договору довічного утримання право власності переходить у момент укладення угоди, а в спадковому - тільки після смерті власника.



Якщо спадкодавець уклав угоду довічного утримання, але обіцяного належного догляду не отримує, він може звернутися до суду з позовом про розірвання угоди. Правозахисники попереджають: на практиці розірвати такі стосунки літній людині дуже непросто! Адже якщо формально спадкоємець платить за квартиру, перераховує гроші на картку дарувальнику, зберігає чеки про придбання ліків і т.д., то суд буде на боці нового власника. Спадкодавцеві можуть допомогти лише зафіксовані випадки знущань, виклику поліції, швидкої допомоги і т.д.

Ще один варіант - скласти заповітну відмову (заповіт з умовою). За формою він дуже нагадує заповіт, але передбачає надання права користування майном (наприклад, проживання в квартирі; можна прописати, в який саме кімнаті і т.д.). Цей документ не обов'язково, але бажано завірити у нотаріуса.

Популярні новини зараз
Почекайте з покупками: виплати пенсій затримають Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити Українцям видають 3600 грн на місяць: виплата тимчасова, варто поспішати
Показати ще


Якщо Ви власник банківських рахунків і хочете їх залишити комусь, то можете зробити заповідальне розпорядження за вкладом. Його потрібно підписувати в тій фінустанові, в якій зберігаються гроші. Цим способом розпорядження капіталом слід скористатися, наприклад, в тому випадку, якщо спадкодавець володіє лише рахунками в банку і не має у власності нерухомості. Таке розпорядження оформляється або на карті особистого рахунку в графі "Заповідальне розпорядження по вкладу", або на окремому аркуші паперу. При цьому вкладник повинен вказати, кому і яка частина вкладу переходить. Якщо є заповідальне розпорядження, а після нього було складено заповіт, то останній матиме пріоритет.



Про що слід пам'ятати:

  • Ви маєте повне право розпоряджатися своїм майном, як забажаєте - дарувати або заповісти;
  • пам'ятайте: Ви можете заповідати або подарувати майно будь-якій людині, не тільки родичу;
  • заповідач може в будь-який момент змінити або анулювати заповіт, і написати новий;
  • майно не можна подарувати двічі: уклавши договір дарування, Ви назавжди втрачаєте право власності на нього;
  • договір довічного утримання дуже складно розірвати;
  • якщо Ви склали спадкову угоду, то майно перейде у власність іншої особи тільки після Вашої смерті в разі виконання ним Вашої умови;
  • володієте банківськими вкладами - зробіть заповідальне розпорядження банку.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, нові правила виїзду з України спровокували величезні затори.