Завтра Православна Церква відзначатиме велике свято – Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, відомого в народі як Маковія або Медовий Спас. Відбудеться цеу перший день Успінського посту, 14 серпня. Знай.ua дізналися, про цікаві факти історії цього свята та яких традицій потрібно дотримуватися у цей день, поспілкувавшись с дияконом Православної церкви України.

Частинка Хреста із зцілювальними властивостями – з Константинополю

Свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього прийшло до нас з Візантії.

"Коли в Константинополі була хвороба морова язва імператор дав наказ, щоби із Домової церкви винесли частину Животворного Хреста. І таким чином, два тижні цей Животворчий Хрест носився по Константинополю. Після цього люди почали зцілятися і визволилися від цієї морової язви", – розповідає старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА, кандидат богословських наук, диякон Михайло Омельян.

Популярні новини зараз

"Холостяка" Заливака запідозрили в пластиці, Анна Богдан поруч не врятувала: "Вставив імплант?"

Двоє копів усамітнилися в туалеті, думаючи, що їх не бачать: попу жінки у формі не витримав умивальник

Тіло 11-річного Максима знайшли через 5 місяців пошуків: викрадачі тримали дитину в підвалі 2 тижні, а потім вбили

Зірка "МастерШеф" Ольга Мартиновська похвалилася сімейним щастям в обіймах доньки і Ектора Хіменеса-Браво: "Вже подружжя"

Показати ще

Це саме цей Хрест, на якому був розіп’ятий Ісус Христос. Визначною особливістю стало те, що коли його прикладали до померлої людини, вона воскресла. Таким чином Господь оживив цю людину.

"Також можна сказати про те, що кожна людина сьогодні носить свій Хрест і наскільки він є важливим. Так, є важливим, тому що кожна людина оживотворяється через віру в Бога, через його страждання і Хресну смерть людина оживляється і входить в життя вічне. Таким чином, вона оживотворяє своє життя", – відзначає диякон Православної церкви України Михайло Омельян.

Із завтрашнього дня Православна церква освячуватиме мак, а також інші плоди, які принесуть вірні.

"Але не потрібно це свято – воно ще називається Маковеї – плутати із освяченням маку. Тому що свято Маковеї має іншу історію: на честь того, що у 166 році були замучені 7 мучеників Маккавеїв та їхній вчитель – священик Єлеозар та їхня мати Соломонія. І воно ніяк не пов’язане із освяченням маку", – відзначає старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА, кандидат богословських наук.

А традиція освячення маку дійшла до нашого часу зовсім у інший спосіб. Перші плоди, які вже достигали на цей час, як, наприклад, мак, люди приносили на знак подяки Богу за те, що він дає їм такі благодіяння. І тільки через це. А співзвучність слів "мак" та "Маковей" лише є збігом, а історично вони ніяк між собою не пов’язані.

Важливіше не традиція щось освятити, а готовність нести свій хрест

Дуже часто люди свято Маковея лише ототожнюють із традиціями – тобто як правильно освятити мак чи яке освятити зілля, що з ним робити, чи воно буде допоміжним? Цим самим людина підміняє поняття. На першому місці для кожного з нас повинен бути Господь та ближні, а не яким чином посвятити та як принести цей мак.

У Священному Писанні ми читаємо такі слова: хто хоче йти за Мною, нехай візьме свій хрест і йде за Мною. В кожної людини є свій Хрест – для когось це є важкі випробування, для когось ці випробування легші, а для когось це є страшний біль.

"Для прикладу, я знаю одну сім'ю, яка взяла свій Хрест і несе його по сьогодні. Чоловік з дружиною жили щасливо, все було в них дуже добре до одного часу – доки не захворіла важко невиліковною хворобою дружина. І тоді Хрестом чоловіка стало те, що він по сьогоднішній день доглядає за нею, віддаючи всього себе заради неї. Це показує велику любов і його жертовність щодо свого ближнього", – каже диякон Михайло Омельян.

Тому, коли ми задумаємося над традиціями чи над духовним змістом свята, то має переважати саме духовний зміст, який нас оживотворяє, зміцнює, зцілює і дає любов.

Вміння щиро дякувати – гарантує щастя

Із завтрашнього дня починається Успенський піст – один з чотирьох багатоденних постів церковного року, встановлений на згадку Успіння Богородиці. Триватиме він до 27 серпня, включно.

"Кожній людині потрібно готуватися до цього посту та провести благоговійно як цей день, так і піст з подякою Богові. Тому що та людина, яка вміє по-справжньому дякувати, є щаслива", – говорить старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА, кандидат богословських наук, диякон Михайло Омельян.

Відповідно до церковного уставу, у перший день посту, за традицією, здійснюється освячення меду нового збору, і з цього дня благословляється його вживання в їжу. Саме тому в Російській імперії і зародилася народна назва Медовий Спас – у цей день люди пекли медові пряники, млинці з маком і медом, пироги, булочки з маком.