Майже кожен другий українець взимку отримував субсидію. Тільки половина сімей платила за комунальні послуги повнувартість. Серед пільговиків - десятки тисяч українців, які живуть у величезних будинках, їздять в нових машинах, купують дорогі телефони і т.п. Про це повідомляє Обозреватель.

Субсидії виплачують з державного бюджету, тобто платять за них всі платники податків. А гроші витрачають не тільки на тих, хто дійсно потребує, а на всіх, хто не декларує свої реальні доходи. Днями Міністерство соціальної політики оприлюднило статистику "багатіїв" серед пільговиків. Як виявилося, 28,5 тис. субсідіантів живуть в квартирах площею від 120 кв. м, а ще 23,4 тис. - в будинках від 200 кв. м.

На "елітні" квартири субсидії не дадуть

На житло преміум-класу, пояснюють в уряді, субсидії розповсюджуватись не будуть. Йдеться про житло з великою площею (від 120 квадратів). Серед субсідіантов нарахували більше 50 тисяч сімей, які живуть у великих будинках і квартирах.

Популярні новини зараз
Рішення прийнято – в Україні злетить тариф на електроенергію з 1 квітня 2023 року Вручення повістки на вулиці: кому з українців не можуть вручити папірець поза домом, відповідь юриста Українські імена, від яких полякам "зносить дах" через красу: вам пощастило, якщо ви їх носите Частина воїнів ЗСУ може опинитися у в'язниці, але причина зрозуміла: пояснення адвоката
Показати ще

Що примітно, в Луганській області, яка за рівнем офіційних зарплат займає одне з перших місць в Україні, нарахували всього 50 розкішних квартир, в той же час в Івано-Франківській області, де середня зарплата одна з найнижчих, в такому житлі живуть 2 700 сімей. Офіційні доходи там дійсно низькі, а ось реальні цілком дозволяють жити у величезних будинках, розповідає HR-Білоус.

"Ні для кого не секрет, що чим ближче до кордону, тим більше люди заробляють на контрабанді, нелегально працюють у Польщі, Румунії", - розповідає HR-експерт Олександр Білоус.

У Чернівцях, як заявили в місцевому органі соцзахисту, у сім'ї забрали субсидію через придбання телефону. Покупка "малозабезпеченої" сім'ї обійшлася в 52 тисячі грн. Після цього субсидію у них забрали. Сама програма субсидій повинна захищати найбільш вразливі верстви населення. Платити за бідних змушені всі. Комунальні знижки тільки в цьому році обійдуться скарбниці в 71 млрд грн.

Серед сімей, які оформили субсидії і попросили допомогу у держави, є і ті, хто без копійки офіційних доходів купили собі автомобіль Mercedes-Benz за 700 тисяч грн, розповідають в Мінсоцполітики. Левова частина українського ВВП знаходиться в тіні, українці не декларують свої доходи і не платять податки, але при цьому вважають, що ті, хто платить податки, повинні своїми коштами компенсувати їх витрати на комунальні послуги.

Минулого тижня уряд зробив перший крок до посилення програми. Поки що мова йде тільки про власників нових машин (не старше п'яти років) і великої нерухомості. Вони більше не можуть претендувати на державну допомогу. Також через два роки Кабмін все-таки прийняв рішення включати в декларацію доходи від здачі нерухомості в оренду. Виявилося, що тисячі українців оформляють субсидію на квартири, які здають в оренду. Причому серед такого житла є навіть елітні квартири з дорогим ремонтом.

Наступний крок - монетизація

Протягом наступного опалювального сезону Кабінет міністрів обіцяє монетизувати субсидії. Правда, на даний момент реальною здається монетизації тільки платежів на управління багатоквартирним будинком. Якщо будинок створив ОСББ, він відкриває рахунок і може отримувати на нього субсидію. Також в цьому році монетизація пройшла на рівні підприємств. Постачальники газу, тепла, опалення замість взаєморозрахунків можуть отримувати реальні гроші на субсидії.

Правда, більшість українців розуміють монетизацію як можливість отримати гроші, а вже потім як "прибавку" до основного доходу, щоб заплатити за комуналку за повною вартістю. Але до цього моменту потрібно вирішити два головні питання. Перший - куди переводити гроші (банківські рахунки, спеціальні карти і т.д.) і як захистити гроші. Якщо замість того, щоб заплатити за комуналку, субсідіанти просто проїдять гроші, державі доведеться вирішувати відразу дві проблеми: що робити з боргами, і як повернути витрачені не за призначенням кошти.

Якщо в цьому році українському уряду вдасться скоротити витрати на субсидії, позбувшись від "баласту" у вигляді забезпечених пільговиків з тіньовими доходами. А також розробити механізм, як контролювати виділені гроші, то вже незабаром українці зможуть отримувати "знижки" готівкою.

Раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що українцям знову доведеться нести документи на субсидії.