Чоловік часто змушує тебе повірити в те, що ти не в собі? Переконує тебе в тому, що подій, які ти пам'ятаєш, не було? Швидше за все він використовує газлайтинг. Передає Clutch.

Газлайтинг — форма насильства, психологічна маніпуляція, суть якої полягає в навмисному спростування реальності і переконанні партнера не вірити своїм очам і вухам.

Людина, що піддалась газлайтингу, починає сумніватися у своїй "адекватності" і може запідозрити, що "сходить з розуму".

Термін з'явився після виходу фільму «Газове світло» («Gaslight» 1944). У ньому чоловік методично підлаштовував якісь дивні події, а потім переконував дружину в тому, що вона бачила їх лише тому, що вона божевільна.

Жертвою газлайтинга як правило виступає жінка, яка відчуває невпевненість у собі. Ще до відносин з чоловіком-газлатейтером у неї була сильна залежність від думки оточуючих.

Популярні новини зараз

Молода дівчина вийшла заміж за п'ятьох братів і приголомшила світ: "Сплю по черзі..."

Леся Нікітюк нагодувала свого чоловіка і налякала майбутню свекруху: "Не помила посуд"

Щасливий татусь показав, як потрібно зустрічати дружину з пологового: червона доріжка, оркестр і кортеж зі свинкою Пеппою

Аліна Гросу жорстко відповіла на нападки Олі Полякової: "Нехай заздрить мовчки"

Показати ще

Людина, що піддається газлайтингу, опиняється в пастці. Вона вважає себе божевільною, тому обриває контакти з усіма, хто міг би переконати її в протилежному.

Ознаки того, що він використовує газлайтинг:


Він змушує тебе сумніватися у своїй пам'яті.


Вони заперечує, що говорив певні речі навіть тоді, коли в тебе є докази зворотного.


Він каже відкриту брехню.


Він переконує тебе, що ти не можеш знати чогось через свої особливості (занадто молода або занадто неосвічена).


Він каже, що ти просто занадто забігалась і втомилася, тому не можеш адекватно оцінювати ситуацію.


Він звертає увагу на твої недоліки.


Він маніпулює тобою.


Він буде говорити: "Ці люди прекрасно знають, хто ти така", "Ця людина теж думає, що ти нічого не варта". Насправді, необов'язково, щоб ці люди так і говорили, адже газлайтер — це брехун до мозку кісток.

Як захистити себе від газлайтинга?

Обмеж своє спілкування з маніпулятором.

Почни вести щоденник, де ти будеш фіксувати все, що відбувається у твоєму житті.

Довіряй своїй пам'яті.

Поговори з маніпулятором прямо.

Звернися до фахівця.

Як раніше повідомляв портал "Знай.ua", відносини обов'язково повинні приносити позитивні емоції, якщо їх немає, значить їх можна назвати токсичними. Це ті самі стосунки, в яких ти не відчуваєш себе щасливою і захищеною, часто плачеш, відчуваєш себе пригнічено і депресивно. Дізнайся, як припинити відносини, які приносять тільки негатив.


Токсичні відносини – це в першу чергу ті відносини, в яких тобі погано і некомфортно. Ти не тільки відчуваєш себе пригнічено з коханою людиною, а й постійно знаходишся в залежності від нього.