В Україні в цьому році можуть змінитися правила валютного регулювання. Для цього Верховна Рада повинна прийняти в цілому закон "Про валюту", який днями депутати ухвалили в першому читанні.

Відомо, що закон почне діяти через 6 місяців після прийняття і, на думку експертів фінринку, призведе правила поводження з валютою до європейських норм як для юросіб, так і для фізосіб. Деякі фахівці поговорюють, що закон спровокує відтік валют з України і девальвацію гривні.

Що прийняли

Якщо депутати приймуть цей закон, то українцям буде дозволено при проведенні валютних операцій все, що не забороняє закон (наприклад, купівля акцій іноземних компаній, відкриття рахунків у банках інших країн без ліцензії НБУ — зараз кожну операцію дозволяє або забороняє Нацбанк). Тобто можна буде забути про величезний пакет документів і тижні очікування.

Нововведення: закон скасує валютний контроль операцій з купівлі та переказу валюти на суму до 150 тисяч грн. в еквіваленті, а також продовжить максимальний термін для розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів понад 180 днів. Експортерам не потрібно буде продавати виручку, а купувати валюту можна буде, не прив'язуючись до конкретного експортного контракту.

Популярні новини зараз
Оля Полякова показала, що привезла з Німеччини, але не знає, чи переживе зиму: "Тому я..." Головні новини за 6 жовтня: розкрита таємниця Валерія Залужного, ціни на яйця, Потап у воїнів ЗСУ та скиглення пропагандистів Тарас Тополя з "Антитіл" подбав про сирот, чиї батьки загинули в бою за свободу України: "Частина допомоги вже надійшла" Росіяни можуть завдати масованого удару іранськими дронами Shahed-136, у небезпеці навіть столиця
Показати ще

Ще один важливий момент: після прийняття закону, як фізособам, так і юрособам необхідно буде реєструвати в НБУ залучені з-за кордону кредити.

Так, залишиться лише два типи ліцензій на операції з валютою:

  • банківська (у тому числі валютний) — для банків
  • валютна — для небанківських установ (обмінні пункти).

Плюси

За словами голови НБУ Якова Смолія, прийняття закону "Про валюту" приведе наше банківське законодавство до євронорм.

"Ми йдемо до вільного руху капіталу, знімаємо багато обмежень, які сьогодні неефективні і стримують приплив іноземних інвестицій. Кожен українець зможе перерахувати будь-яку суму за кордон без ліцензії. Закон не матиме негативного впливу на ситуацію на ринку", — переконаний Смолій.

Яків Смолій

"Закон впорядкував все, що є в доброму десятку нормативних документів, звівши їх в один, — розповів президент Украналітцентра Олександр Охріменко. — Але по суті мало що змінилося, регулятор, як і раніше, тримає під контролем валютний ринок. Стало простіше фізособам працювати з інвестиціями за кордоном, але це не призведе до відтоку валюти з країни. У 2017-му, коли фізособам було дозволено вивозити без ліцензії до 50 тис. грн, то, за даними НБУ, за рік фізособами інвестовано за кордон всього $3,5 млн, це дуже небагато, в Україну за цей час надійшло тільки від гастарбайтерів понад $7 млрд".

Що стосується можливості відкриття рахунків у банках та відсутності необхідності декларування коштів, що знаходяться на них за кордоном, то Охріменко каже, що головною проблемою для українців буде довести законність розміщених на цих рахунках грошей, так як на Заході жоден з відомих банків не хоче мати справу з "брудними" грошима. У нас цю проблему закон скасовує, так як за нього при перерахуванні грошей за кордон вже не потрібно вказувати джерело їх появи, а на Заході це потрібно, насамперед для нерезидентів. Охріменко каже, що Закон "Про валюту" - більше технічний, тому його повинні прийняти вже в цьому році.

Мінуси

Банкіри більше сумніваються в цьому законі. Так, за словами екс-глави "Укргазбанку" Василя Горбаля, після прийняття закону може порушитися стабільність валютного ринку в Україні, так як, в основному, вона тримається на обмеженнх і вимогах Нацбанку. Це стосується термінів повернення валютної виручки (180 днів) для експортерів, які закон передбачає скасувати.

"Для бізнесу-це добре, а от з наповненням бюджету можуть бути труднощі", — підкреслив Горбаль.

У той же час, він не виключає і відтоку валюти після прийняття закону. Але так як Україна взяла на себе зобов'язання привести наші внутрішні закони до євронорм, то, на його думку, владі потрібно працювати над поліпшенням інвестиційного клімату, щоб капітал, як наш, так і закордонний, не тікав з України, а прагнув до неї.

Фінаналітик Андрій Шевченко говорить про те, що частина молодих українців, які працюють в сфері фінансів та інвестицій, почне вкладати гроші в цінні папери іноземних компаній, виводячи валюту з України, щоб накопичити собі на пенсію, так як у нас накопичувальні пенсрахунки погано захищені від інфляції. А нестача валюти буде тиснути на гривню, девальвуючи її по відношенню до долара.

Час запасати долари

Фінансисти підтвердили свій прогноз стабільності курсу гривні в найближчі три місяці. Охріменко каже, що цьому сприятиме і Нацбанк, якому до осені треба накопичити валюту для виплат за зовнішніми позиками.

"В останні 2 роки влітку курс гривні зміцнюється: не треба витрачати валюту на імпорт газу, зростає продаж експортної виручки аграріями, яким потрібна гривня для підготовки до сівби озимих та збирання врожаю. До середини літа курс буде в межах 25,7—26,2 грн/$", — сказав він.

А от з осені долар знову подорожчає до 28,5—29 грн/$.

Як повідомляв раніше портал "Знай.uа", долар вирішив взяти реванш.