Якою б старою не була схема шахрайства, на неї завжди хтось "клюне", на жаль, такі реалії буденного життя. Як не потрапити на гачок шахраїв з доволі популярним способом обману, розбиралось агентство ASPI news.

За 2020 рік до Нацбанку надійшло понад 250 звернень від споживачів фінансових послуг стосовно шахрайства. Крім схем, пов’язаних із платіжними картками, існує низка класичних способів виманювання грошей. Розповімо про давню, однак до сих пір дієву схему, коли жертві повідомляють про буцімто реальний виграш.

Як виглядає схема:

Майбутній жертві приходить повідомлення, це може бути SMS, лист на пошту або повідомлення в месенджері, де вказано, що вона отримала чималий виграш. Не важливо який, це може бути авто, прикраси, чи значна сума грошей. Головне, аби жертва зацікавилась і перетелефонувала.

Ось приклад повідомлення: "Ви виграли 200 тисяч гривень! Аби отримати їх просто зателефонуйте за номером…".

Популярні новини зараз

Європейські платіжки за газ порівняли з українськими: "Ледь не залишаємося голодними...."

Лілія Ребрик з чоловіком влаштували власні "Танці з зірками": "Шансів не залишається"

Учасники шоу "Холостячка" розкрили головну помилку першого сезону: так робили Рибак та Елларт

Українцям дадуть 13 пенсій, але це для обраних: "Нікому не догодиш"

Показати ще

Якщо людина занадто довірлива і все ж таки зателефонує шахраям, то їй розкажуть, що вона ще не виграла остаточно, а стала щасливим кандидатом і, окрім привітань, людині пояснять умови отримання виграшу.

Головною умовою отримання виграшу стане придбання певної продукції. Це може бути будь-що: книги, косметика, парфуми, іграшки і так далі. Для більшої переконливості в листі можуть бути вказані фінансові партнери. Більше того, винахідливі шахраї виготовляють пластикові картки, які неозброєним оком складно відрізнити від справжньої банківської картки. Щоб "активувати" картку й отримати свій виграш, звісно, треба щось придбати.

Якщо людина замовить товар, у наступному листі на неї чекатиме повідомлення про ще більший приз і новий каталог з книжками. Тобто споживач потрапляє у замкнене коло. Витрачає кошти на книжкову продукцію сумнівної якості та очікує на виграш, який ніколи не отримає.

Також можливі варіації такої схеми. Наприклад, окрім паперового листа, про "виграш" шахраї можуть повідомити по телефону, що купувати нічого не потрібно — потрібно лише сплатити податки, пенсійний збір, комісію банку, комісію посередника тощо. Цей список може продовжуватися багатьма пунктами, адже якщо людина сплачує першу суму, то вже легше погоджується сплатити другу, третю, п’яту, десяту, аж поки не зрозуміє, що потрапила до рук шахраїв.

В ексклюзивному коментарі кореспонденту ASPI news жертва шахраїв розповіла про свою історію. Співрозмовник побажав залишитись інкогніто.

"Мені прийшло повідомлення на телефон, що я виграла новий iPhone. Звичайно, я так зраділа, що навіть і не думала, що це все неправда. Я купила товарів на 500 гривень. Купила парфуми, якими не користуюсь, бо вони дуже поганої якості. Після того, як я оплатила продукцію, мені сказали, що через 3-5 днів зі мною зв'яжуться, але вже на наступний день мені зателефонували і попросили оплатити ще однин товар. Ось тоді я й запанікувала, що ніякого призу не існує. В телефонній розмові в нас виник словесний конфлікт і коли на тому кінці слухавки зрозуміли, що я більше нічого не куплю, то мене просто послали. В результаті я купила парфуми, які не коштують своїх грошей і якими я не користуюсь ", – розповіла жертва шахраїв.

Як вберегти себе та рідних:

  • Перш ніж відправляти гроші за книжки, сплачувати податки за виграш, прискіпливо перевіряйте інформацію.
  • Інформацію про фінансові компанії або банки, які фігурують як "партнери акції", можна перевірити на сайті Національного банку в Реєстрі фінансових компаній або довіднику банків.
  • Також візьміть до уваги, що сплата за оподаткування виграшу здійснюється завжди оператором акції. Переможець самостійно нічого не сплачує.
  • Пам'ятайте, що прохання про переказ грошей (навіть від близької людини) може бути шахрайською схемою. Перевіряйте справжність повідомлення – зателефонуйте своєму родичу чи товаришу.
  • Про всі випадки шахрайства повідомляйте правоохоронні органи, щоб попередити подібне в майбутньому.

Раніше портал Знай.uа писав про те, що шахраї виманюють гроші українців від імені "Монобанку": обіцяють по 850 гривень на карту і вимагають особисті дані.

Також портал Знай.uа писав, що на Тернопільщині шахрайка 200 разів "продавала" товар, якого не існувало.

Також портал Знай.uа писав, що на Київщині неадекват проломив голову товариша сокирою: "Приїхали на заробітки"