Експерименти на мишах, проведені дослідниками з Японії і США, показали, що у самців гризунів, яким в період статевого дозрівання блокували роботу рецептора до жіночого статевого гормону естрадіолу, в зрілому віці практично не виявлялися агресія і статеву поведінку, типові для самців.

Це дозволило вченим говорити про те, що дія чоловічих і жіночих статевих гормонів на організм пов'язані один з одним набагато сильніше, ніж можна було б думати, пише Life.ru.

Як з'ясували вчені, тестостерон і естрогени мають схожу хімічну будову, і одні статеві гормони можуть перетворюватися в інші. Зокрема, тестостерон в організмі може піддаватися так званій ароматизації і переходити в естрадіол - жіночий статевий гормон.

Естрогенові рецептори виявляють цей гормон і посилають своїй клітині сигнали про те, яким чином потрібно перебудувати обмін речовин. Оскільки естрогенові рецептори є і у нейронів, перебудови метаболізму клітин у відповідь на наявність естрадіолу призводять, в тому числі, до зміни поведінки. Активація естрогенових рецепторів у відповідь на отриманий з тестостерону естрадіол абсолютно необхідна, щоб самці мишей демонстрували істинно "чоловічу" поведінку, а саме високий рівень агресії і статевої активності.

За допомогою інтерферуючих РНК в складі вірусів дослідники "заглушали" у самців мишей віком 21 день ген одного з типів естрогенових рецепторів. РНК вводили в нейрони однієї з двох ділянок мозку - медіальної пріоптичної області або медіальної частини мигдалеподібного тіла. Медійна пріоптична область входить до складу гіпоталамуса і регулює статеву поведінку у тварин. Мигдалина в цілому керує поведінкою, пов'язаною з емоціями. Вона дозволяє відчувати біль, страх, агресію тощо.

Популярні новини зараз
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування Пенсіонери ВПО можуть отримати солідну надбавку: що для цього потрібно Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Показати ще

Читайте також: В ожирінні підлітків винні гормони

"Виключення" гена естрогенового рецептора альфа (ERα) в медіальній пріоптичній області мишей-підлітків призводило до того, що, виростаючи, такі самці демонстрували низький рівень статевого потягу, але нормальний рівень агресії.

Та ж процедура, виконана з нейронами мигдалини, послаблювала не тільки прояви статевої поведінки самців, але і їх агресію. Крім того, якщо ген ERα "заглушали" у мишей ще раніше, до початку статевого дозрівання, загальне число нейронів в мигдалині у таких тварин в зрілому віці було знижене. При цьому статеві залози піддослідних гризунів працювали нормально і виробляли достатню кількість тестостерону та інших гормонів.